00:52
Česká republika je součástí Evropské unie. Co to ale Evropská unie vlastně je a co všechno o ní víte? Jaký je rozdíl mezi Evropou a Evropskou unií? Video z roku 2008 vysvětluje základní principy, symboly a znaky Evropského společenství. Schválně, víte kolik států je dnes její součástí? A které to jsou?
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Vstup do Evropské unie byl jednou z nejvýznamnějších událostí v novodobé historii České republiky. EU jako jediná reálně existující sociální a hospodářská struktura na kontinentu nabízí mnoho výhod, především v ekonomické oblasti. O členství rozhodli čeští občané v referendu a navzdory sílící kritice vůči unii pokládá stále většina lidí toto rozhodnutí za správné.
Věděli byste jak, kdy a proč vznikla Evropská unie? Co vedlo evropské státy k založení velkého společenství, jehož členem je od května 2004 i Česká republika? Kdo přišel s takovým nápadem a proč vlastně? To vše se dozvíte z naší reportáže.
Česká republika vstoupila 1. května 2004 do Evropské unie. První minuty se slavily ohňostroji. Jaká byla atmosféra na česko-polsko-německém trojmezí, kde se mohli setkat staří i novopečení evropští občané?
Lidská práva jsou univerzální, platí pro všechny úplně stejně. Měla by je garantovat Všeobecná deklarace lidských práv, ale bohužel se stále najdou země, kde dochází k jejich porušování. Ale i my odkudkoli na světě můžeme udělat malé kroky k jejich obraně, ukazuje koreanistka Nina Špitálníková. Video je součástí vzdělávací série Maturita21 z produkce Knihovny Václava Havla, která prostřednictvím krátkých přednášek odborníků komentuje problémy 21. století a aktuální témata důležitá pro orientaci v dnešním světě.
Příběh Shabdana, který se do Česka přistěhoval z Kyrgyzstánu, velmi rychle se naučil česky a našel si spoustu kamarádů. Přibližuje, že obyvatelé Kyrgyzstánu často moderní vymoženosti ani nepotřebují, víc než polovina z nich má početná stáda a kočuje jako pastevci ve vysokých horách.
V souvislosti s českým předsednictvím v Radě EU (2022) vznikl dokument. Mimo jiné se věnoval i představení organizací, které v Bruselu mimo hlavní instituce EU ovlivňují legislativu. Jak takový český lobbing neboli prosazování zájmů a témat vypadá?
Sjednotit poválečnou Evropu, to byl hlavní motiv vzniku mezinárodní hudební soutěže Eurovize v roce 1956. Eurovize se koná dodnes a účastní se jí soutěžící ze zhruba 40 zemí, včetně Austrálie. Prvním Čechem, který se soutěže účastnil, byl Karel Gott, ovšem jako zástupce Rakouska. Jaké další kuriozity její historii provázejí, se dozvíte ve videu.
Cítí se Vladimír Mečiar, klíčový aktér slovenské strany při jednání i rozdělení Československa, jako „otec zakladatel"? Ve videu vzpomíná na jednání předcházející rozdělení i události vzniku již samostatné Slovenské republiky. Přidává svůj pohled na vývoj Slovenska po roce 1993, vstup do Evropské unie i NATO.
KLDR je socialistická republika, v níž o všem rozhoduje Korejská strana práce. Rozhodně to neznamená, že by si byli všichni rovni. Společnost je rozdělena do kast, které občanům s trochou nadsázky už při narození předurčují, jak bude vypadat celý jejich život. Rozhovor s koreanistkou přibližuje, jak konkrétně příslušnost k dané kastě vypadá v reálném životě, kde se v kastovním systému nachází vládnoucí dynastie Kimů a zda je mezi kastami nějaká prostupnost.
Anglistka, matka tří dětí, žije v Kanadě, odkud se podělila o svůj příběh. Kanadská sociální služba jí a manželovi odebrala neoprávněně děti, poté donutila manžela žít tři roky odděleně od rodiny. Proč, za jakých podmínek a jak jsou na tom nyní? Jak se to vůbec může stát?
Bezpečnostní analytik a diplomat otevírají otázky aktuálního směřování politické propagandy na poli Evropské unie. Co je dle nich klíčové pro Českou republiku, naše občany, ale i Evropu jako celek? Zmíněn bude i rozdíl mezi propagandou a dezinformacemi a význam Evropské unie pro bezpečnost celého společenství.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.