15:12
Vítejte na jedné brněnské střední škole. Hlavní hrdinové seriálu zde žijí běžné životy, zastávají určité místo ve společenské hierarchii školy, řeší problémy partnerských vztahů, baví se s kamarády nebo třeba streamují. Vše se ale změní v den, kdy dojde přímo ve škole ke střelbě. Bude někdo zraněn? Kdo je viník? A kdo oběť? A proč k tomu všemu došlo?
Pachatel, spolužáci, rodina a odborníci ze školy pátrají po příčině střeleckého útoku na brněnské střední škole. Kdo za něj skutečně může? Je vinný jenom ten, kdo vzal do ruky zbraň? Ovlivnila útočníka rodinná situace? Řeší se ale i následky útoku. Rozchod, obviňování, nenávist, ale i nový pohled na svět. Jaké emoce se v jednotlivých postavách ještě skrývají?
Nessa, Lukáš, Mája, ale i celý floorbalový tým se snaží vyrovnat se střelbou ve škole, ze které se vyklubal špatný prank. Zafunguje školní intervence s trenérem a psycholožkou tak, jak bylo v plánu? Odkryjí se tam skutečnosti, které se střelbou zdánlivě vůbec nesouvisejí.
Střeleckým útokem ve škole to všechno nezačalo. Naopak to bylo vyústění událostí, které se staly v rámci školy či florbalového týmu a v digitálním prostředí. Dá se Tondovo chování pochopit? Ospravedlnit? Nebo jednoznačně odsoudit?
Plánovaná ekonomika komunistického režimu nedokázala zajistit často ani základní potřeby občanů. Prázdné pulty obchodů a neustálé shánění spotřebního zboží od oblečení přes nábytek až po elektroniku bylo součástí tehdejšího každodenního života. Bývalá redaktorka Československé televize Eva Kotvová vzpomínala v rámci projektu Redaktoři (2025) na svoji práci pro zpravodajskou ekonomickou redakci, ve které měla na starosti právě maloobchod.
V České republice existují některé vzdělávací iniciativy zabývající se mediální gramotností. Jedna z nich – Zvolsi.info – se zaměřuje především na osvětu mládeže ohledně šíření dezinformací.
Vývoj digitálního designu je velmi dynamický, díky rychlému technologickému pokroku, změnám v chování uživatelů a novým kreativním nástrojům. Jak vidí budoucnost grafického designu ve světle digitálních technologií samotní designéři?
Pomocí scénky si ukážeme, jak moc jsou seriáloví hrdinové vzdálení od normálního života. Lidé, kteří seriály sledují, si mnohdy ani neuvědomují, že realita je naprosto odlišná.
Příběh ženy, která kvůli závislosti na alkoholu a lécích padá z vyšších pater na naprosté dno, ze kterého se snaží opět odrazit. Podaří se jí to? Paní Helenka se po léčbě snaží přes velký strach opravovat poničené vztahy se svou rodinou a aktivně se doléčuje.
Poutní cesty neznamenají jen fyzický výkon a poznávání světa i lidí. Pro většinu poutníků znamená cesta zároveň duchovní hledání a poznávání sebe sama. Petr začal nejčastějším poutním cílem, kterým je Santiago de Compostela. Pak pokračoval přes Řím až do Jeruzaléma a nakonec skončil u velkolepého projektu: cesty kolem světa. Tu ze zdravotních důvodů nedokončil, ale místo toho začal organizovat poutní cesty pro ostatní. Cest je totiž mnoho a každá z nich je svým vlastním cílem.
Emoce z pohledu víry a věřících lidí. Na to, jak spolu emoce a víra souvisejí, se pokusí odpovědět osobnosti, které spojuje víra. Jak může víra pomáhat v běžném životě nebo ve zdravotnických či pomáhajících profesích? A co když se zvrhne ve fanatismus? Jak říká profesor Tomáš Halík, víra může být i nebezpečná, pokud se zvrhne v „kosmickou válku“ mezi dobrem a zlem. Na druhou stranu má také nesmírně bohatý psychoterapeutický potenciál.
Tereza se po pěti letech rozhodne otevřít a zveřejnit své trauma prostřednictvím knihy, kterou píše. Po maturitním plese ji znásilnil spolužák David. Ten si však tento čin zpočátku vůbec nepřipouští... A jak na celou situaci zareaguje Terezina matka poté, co se jí Tereza svěří s dlouho skrývaným traumatem? Je v tomto případě zametání pod koberec tou správnou a žádoucí odezvou? Ukázka z minisérie Pět let České televize.
Ukázka z minisérie České televize Pět let (2022) zachycuje rozhovor Davida, kterého Tereza konfrontuje se znásilněním po maturitním plese, a jeho spolužáka. Davidův kamarád byl svědkem událostí předcházejících činu a jednoznačně se staví na jeho stranu.
„Hašek není člověk, Hašek je Bůh!" Ve sportu lze shledat podobnost s vyznáváním náboženské víry. Pseudonáboženská funkce sportu a kultické chování fanoušků je se zájmem sledováno psychologií a sociologií náboženství. Seriál Prolínání světů provádí světovými náboženstvími s cílem porozumět jim a ukazovat, jak nás přesahují.
Výpovědi čtyř mužů dokazují, že i když jsou metody násilí obdobné jako u násilí na ženách, jejich postavení jako obětí je zcela odlišné. Násilí na mužích je totiž obecně spíše zpochybňováno a partnerky mají v roli manipulativních agresorek výhodnější postavení, neboť mužům, kteří jsou vnímáni jako zástupci silnějšího pohlaví, se obecně nevěří. O to je jejich možnost obrany vůči agresi složitější, pokud nechtějí ztratit důvěru svých dětí.
Ukázka z minisérie České televize Pět let (2022) zachycuje Davida, který se po pěti letech omlouvá Tereze za svůj čin znásilnění, který si konečně plně připouští. Tereza omluvu přijímá, avšak její trauma tím není automaticky vyřešeno. Scéna ukazuje, že přijetí viny a omluva jsou důležité, ale nemusí vždy stačit k překonání hlubokého zranění.
13 241
745
4 537
1 243
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.