15:12
Vítejte na jedné brněnské střední škole. Hlavní hrdinové seriálu zde žijí běžné životy, zastávají určité místo ve společenské hierarchii školy, řeší problémy partnerských vztahů, baví se s kamarády nebo třeba streamují. Vše se ale změní v den, kdy dojde přímo ve škole ke střelbě. Bude někdo zraněn? Kdo je viník? A kdo oběť? A proč k tomu všemu došlo?
Pachatel, spolužáci, rodina a odborníci ze školy pátrají po příčině střeleckého útoku na brněnské střední škole. Kdo za něj skutečně může? Je vinný jenom ten, kdo vzal do ruky zbraň? Ovlivnila útočníka rodinná situace? Řeší se ale i následky útoku. Rozchod, obviňování, nenávist, ale i nový pohled na svět. Jaké emoce se v jednotlivých postavách ještě skrývají?
Nessa, Lukáš, Mája, ale i celý floorbalový tým se snaží vyrovnat se střelbou ve škole, ze které se vyklubal špatný prank. Zafunguje školní intervence s trenérem a psycholožkou tak, jak bylo v plánu? Odkryjí se tam skutečnosti, které se střelbou zdánlivě vůbec nesouvisejí.
Střeleckým útokem ve škole to všechno nezačalo. Naopak to bylo vyústění událostí, které se staly v rámci školy či florbalového týmu a v digitálním prostředí. Dá se Tondovo chování pochopit? Ospravedlnit? Nebo jednoznačně odsoudit?
Editor ČT Jan Šenkýř vysvětluje proces přípravy a schvalování zpravodajské reportáže. Na co si musí dávat pozor? Video vzniklo v rámci soutěže Reportéři na startu.
První část videa stručně popisuje historii sociálních sítí, zejména Facebooku. Ve druhé části videa odpovídá Josef Šlerka, odborník Filosofické fakulty Univerzity Karlovy, na otázky ohledně vlivu sociálních sítí na jednotlivce a společnost. Zobrazují nás sociální sítě takovými, jakými chceme být? Čím platíme na sociálních sítích? Jak sociální sítě využívají naše data? Jak se měří úspěšnost reklamy a politických kampaní na internetu? Jaká nás čeká budoucnost?
Tématem je reklama, která se začala v Česku objevovat už v 19. století a do dnešní doby prošla výrazným vývojem.
Politika je úzce spojena s médii. Na sociálních sítích se rozvinul fenomén tzv. lifestylového vládnutí, kdy hlavní roli nehraje obsah, ale líbivost postů. Politické skupiny se na sítích zaměřují na specifické zájmy, aby fanoušky vyprovokovaly a získaly jejich pozornost. Spíše než o politiku jde tedy o marketing.
Každý z aktérů střeleckého útoku ve škole se snaží zreflektovat aktuální situaci a každý vidí příčinu trochu v něčem jiném. I když se společným jmenovatelem různých problémů zdá být Mája. Nebo ne? Lukáš mezitím přemýšlí o své sexuální identitě.
Jitka je matka čtyř dětí, která vyznává zdravý životní styl, avšak potýká se se závislostí na alkoholu. Přes všechny své snahy abstinovat se v poslední době u Jitky objevuje zase recidiva. V pozadí přetrvávající závislosti může být strach nahlédnout do svého vnitřního světa a konkrétně pojmenovat, co ji k opakovaným recidivám přivádí. Dokáže Jitka udělat to, o čem sama mluví?
Biskup Filip Štojdl patří minimálně na sociálních sítích k nejznámějším osobnostem Církve československé husitské. Pochází z farářské rodiny a v rodinné tradici s úspěchem pokračuje. Potkaly ho nelehké životní situace jako smrt a umírání blízkých nebo požár kostela. Prošel osobní zkušeností s hospicovou domácí péčí, překonal pochybnosti ohledně víry v Boha a postavil nový kostel. Jeho životní příběh je zajímavý a inspirující a to i pro lidi mimo okruh „tradičních věřících“.
Transsexualita je dalším tématem dokumentárního seriálu o sexuálních tématech v Československu. Kdo tvořil odbornou komisi, která rozhodovala o splnění kritérií a nároku na trans operaci? A stačilo to i k legislativní změně pohlaví? Video dál například prozradí, z čeho se anatomicky vytváří nové pohlaví.
Jak vznikají emoce? Co vše se s emocemi děje v mozku a v ostatních orgánech v lidském těle? Jakou souvislost mají naše emoce a psychika se zvířecí říší? Co jsou to základní emoční potřeby člověka? Na všechny tyto otázky se pokusíme odpovědět. Nebude chybět ani rozbor toho, jaké role v našem životě hrají rozumová a emoční inteligence. Jak totiž praví stará moudrost, k rozumnému chování pouhý rozum nestačí.
Televizní vysílání pomáhá mnohdy divákovi „správně pochopit" různé skutečnosti, například jaké místo má násilí v našich životech. Násilí je ve filmech a televizním vysílání zobrazováno často. Tato skutečnost bývá terčem kritiky, pro někoho zase normalizuje tělesné tresty. Existuje „výchovné" či „ospravedlnitelné" násilí? I tyto pojmy vysvětlí dokumentární seriál TeleRevize.
Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.
Matka a dcera odkrývají, co v jejich vzájemném vztahu napáchala matčina závislost. Matka dlouhodobě recidivuje a již mnohokrát se v opilosti pokusila o sebevraždu, ale dcera ji vždy zachránila. Vidíme lži, kterých se matka kvůli alkoholu dopouštěla, i následky, které si dcera s sebou stále nese.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.