15:12
Vítejte na jedné brněnské střední škole. Hlavní hrdinové seriálu zde žijí běžné životy, zastávají určité místo ve společenské hierarchii školy, řeší problémy partnerských vztahů, baví se s kamarády nebo třeba streamují. Vše se ale změní v den, kdy dojde přímo ve škole ke střelbě. Bude někdo zraněn? Kdo je viník? A kdo oběť? A proč k tomu všemu došlo?
Nessa, Lukáš, Mája, ale i celý floorbalový tým se snaží vyrovnat se střelbou ve škole, ze které se vyklubal špatný prank. Zafunguje školní intervence s trenérem a psycholožkou tak, jak bylo v plánu? Odkryjí se tam skutečnosti, které se střelbou zdánlivě vůbec nesouvisejí.
Pachatel, spolužáci, rodina a odborníci ze školy pátrají po příčině střeleckého útoku na brněnské střední škole. Kdo za něj skutečně může? Je vinný jenom ten, kdo vzal do ruky zbraň? Ovlivnila útočníka rodinná situace? Řeší se ale i následky útoku. Rozchod, obviňování, nenávist, ale i nový pohled na svět. Jaké emoce se v jednotlivých postavách ještě skrývají?
Rob, který při falešném střeleckém útoku vyskočil z okna, se chystá zpátky do školy. Stejně jako střelec Tonda. Větší pozornost na sebe ovšem strhne Lukáš, který už ví, co chce udělat a všem říct. Přinese jeho přiznání ohledně sexuální orientace happy end?
Na počest Roba, který při falešném střeleckém útoku vyskočil z okna, se ve škole koná taneční party. Účastní se florbalisti, Tonda, Nessa i Mája. Na střelecký útok sice většina z nich nezapomněla, ale zdá se, že mnohým z nich tahle situace pomohla. Posunout se, poznat se a najít cestu ke spřízněným duším.
Střeleckým útokem ve škole to všechno nezačalo. Naopak to bylo vyústění událostí, které se staly v rámci školy či florbalového týmu a v digitálním prostředí. Dá se Tondovo chování pochopit? Ospravedlnit? Nebo jednoznačně odsoudit?
Matka, dokumentaristka, připravuje film o tom, jaké to je porodit mrtvé dítě. Jak se s tím srovnat? Kde hledat radu? Jakou roli hraje v celém procesu lékař? To vše bude nejen v připravovaném dokumentu, ale už teď o tom mluví v rozhovoru. Protože to prožila – od začátku až do konce.
Jak se vyrovnat se zklamáním, které nám způsobili ti nejmilovanější? Lze překonat strach, stud a bezmoc? Otevřené zpovědi seniorů o tom, jak se z vlastního dítěte stane nepřítel, a také o tom, jak nelehká je obrana proti násilí, ať už má jakékoliv podoby.
Rozhovor s manželi a rodiči třech synů o fenoménu rodičovství. Je to šok, na který je třeba se řádně připravit, nebo je to pohoda a téměř nic se neděje? Jak je samotné při výchově ovlivňuje to, co zažili sami jako děti? Hosté odtajní i výchovné tipy, jež zkouší na svých dětech.
Desetiletý časosběrný projekt Ptáčata je o třídě dětí z okraje společnosti. Tento díl sleduje životní příběh Alenky, křehké a drobné dívky s pevným rodinným zázemím. Patřila mezi nejnadanější kameramany, její videa zaujala diváky svojí spontánností a živelností. A jak se jí daří dnes? Dostála svému snu a stala se z ní kadeřnice? Na prahu dospělosti Alenka bohužel zažila velmi traumatickou zkušenost, která výrazně ovlivnila její následující životní období.
Otázka příjmení, zejména těch ženských, je v českém jazyce stále řešenou otázkou. Video přináší různé pohledy na tuto problematiku. Diskutující však kromě jazykové roviny otevírají i tu společenskou – jazyk jako obraz společenského vývoje, vyjádření vlastní identity či genderová diskriminace. K jakému názoru se přikláníte vy?
Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.
Na své okolí působíme z velké části tím, co a jak říkáme. Hovor je sice součástí lidské přirozenosti, ale vést vhodnou, přiměřenou a zajímavou společenskou konverzaci je schopnost, kterou si musíme vědomě osvojit. Pojďme si připomenout některé její důležité prvky, jako jsou volba tématu, hlasitost a tempo řeči, pohled do očí nebo usměrňování hovoru bez nutnosti skákat druhým do řeči.
Pravidla pro představování ve společnosti nejsou zrovna jednoduchá a je potřeba se naučit, kdo má přednost: zda žena, muž, výše postavený, níže postavený, mladší nebo starší osoba. Čím větší a různorodější skupina, tím je situace složitější. I samotné představování má své zvyklosti a často nestačí říci jen jméno. Na druhou stranu někdy může být představování se jiným lidem vyloženě nevhodné.
Proč je důležité, aby se žáci ve škole kromě vzdělávání vědomostního učili i tomu sociálnímu? A jak taková výuka může žáky ovlivnit?
Pokračování příběhu bezdomovkyně a alkoholičky Míši. Míša prožila krásné dětství a všichni kolem o ní říkali, že je chytré dítě. Co se stalo, že propadla alkoholismu a skončila bez rodiny a domova?
Pokračování příběhu bezdomovkyně a alkoholičky Míši. Míša část svého života prožila na ulici a propadla závislosti na alkoholu. Po sebrání odvahy se schází se svou maminkou a společně si vypráví o pohnutém osudu.
Fokoláre je celosvětové, ekumenicky otevřené, převážně katolické hnutí, které oficiálně schválil papež Pavel VI. v roce 1964. Mnoho členů má také v České republice. Jeho spiritualita klade důraz na společné prožívání víry a na intenzivní zážitek společenství, ve kterém lidé zakouší, co to znamená jednota v různosti. Myšlenky hnutí jsou využívány nejen ve společenských a rodinných vztazích, ale uplatnění nacházejí i ve světě práce prostřednictvím tzv. ekonomiky společenství.
11 598
615
3 448
1 032
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.