15:12
Vítejte na jedné brněnské střední škole. Hlavní hrdinové seriálu zde žijí běžné životy, zastávají určité místo ve společenské hierarchii školy, řeší problémy partnerských vztahů, baví se s kamarády nebo třeba streamují. Vše se ale změní v den, kdy dojde přímo ve škole ke střelbě. Bude někdo zraněn? Kdo je viník? A kdo oběť? A proč k tomu všemu došlo?
Pachatel, spolužáci, rodina a odborníci ze školy pátrají po příčině střeleckého útoku na brněnské střední škole. Kdo za něj skutečně může? Je vinný jenom ten, kdo vzal do ruky zbraň? Ovlivnila útočníka rodinná situace? Řeší se ale i následky útoku. Rozchod, obviňování, nenávist, ale i nový pohled na svět. Jaké emoce se v jednotlivých postavách ještě skrývají?
Nessa, Lukáš, Mája, ale i celý floorbalový tým se snaží vyrovnat se střelbou ve škole, ze které se vyklubal špatný prank. Zafunguje školní intervence s trenérem a psycholožkou tak, jak bylo v plánu? Odkryjí se tam skutečnosti, které se střelbou zdánlivě vůbec nesouvisejí.
Rob, který při falešném střeleckém útoku vyskočil z okna, se chystá zpátky do školy. Stejně jako střelec Tonda. Větší pozornost na sebe ovšem strhne Lukáš, který už ví, co chce udělat a všem říct. Přinese jeho přiznání ohledně sexuální orientace happy end?
Mája, Nessa a Lukáš mluví o střeleckém útoku, který se odehrál na jejich škole, v televizním vysílání. Přišli jen popsat své pocity, nebo obvinit společnost z toho, jaký tlak na mladé lidi vytváří? A jaké nároky si na sebe vytváří hlavní postavy samy? Zapadnout, být milovaný a sledovaný. Někteří se pokusí žít i bez toho.
Střeleckým útokem ve škole to všechno nezačalo. Naopak to bylo vyústění událostí, které se staly v rámci školy či florbalového týmu a v digitálním prostředí. Dá se Tondovo chování pochopit? Ospravedlnit? Nebo jednoznačně odsoudit?
Fronta je základní součástí společnosti. Jaká pozitiva fronta společnosti přináší? Rovnost, civilizovanost a racionalitu. A jaký význam nese okřídlené socialistické, ale stále používané spojení „fronta jak na banány"? Dozvíme se i odpověď na otázku, proč je u nás jakákoliv regulace přijímána s nevolí.
Dílo Václava Havla mělo ohlas i na Ukrajině. Video představuje ojedinělý experiment spolupráce českých a ukrajinských divadelníků při realizaci hry Asanace v ukrajinském divadle. V pasáži mluví nejen herci, ale i hudební skladatel a další, kteří se na inscenaci podíleli. Události z Majdanu, politické a společenské dění na současné Ukrajině pomáhají hře ještě více rezonovat. Co je to vlastně svoboda? A co je to láska?
Nauč se některá ukrajinská slovíčka a fráze! Pomohou ti seznámit se s novými kamarády z Ukrajiny. Jak se řekne ahoj, promiň nebo měj se hezky? To vás naučí učitelka Mirka.
Volba nového kapitána florbalového týmu jako by symbolizovala, že se většina žáků touží vrátit ke svým běžným životům před střeleckým útokem ve škole. Florbal, vztahy, party. Je to ale možné? Jak situaci ovlivní střelec Tonda, který navštíví florbalový trénink, kde má celá nešťastná událost kořeny?
I když je nám to někdy na obtíž, mezi přirozené procesy probíhající v lidském mozku patří jak zapamatovávání, tak i zapomínání. Co způsobuje, že nám občas něco vypadne a máme „okno"? A jak můžeme mozek podpořit, abychom si něco pamatovali i mnoho let poté?
Fyzická aktivita je pro naši duševní a emoční pohodu důležitá. Ke sportu emoce zkrátka patří. Jak ale může sportovci pomoci sportovní psycholog? A může sport pomáhat obyčejnému smrtelníkovi – nesportovci? Pomáhá sport také léčit psychiatrické onemocnění? A může být sport chápán jako prostředek ovlivnění negativních sociálních jevů, například agrese, násilí nebo dopingu? Pořadem provází Cyril Höschl.
Fetišismus je specifická závislost. Fetišisté nejsou nebezpeční ani sobě, ani svému okolí, ale svoji zálibu raději skrývají před veřejností. Společnost je totiž řadí mezi devianty. Zvláštní zálibu má i Lukáš. Místo manželky má doma skříň plnou bot na podpatku.
Pro nemocné anorexií se hlavním životním nepřítelem stane jídlo. Proč se to děje? Tihle lidé často jedí tak málo, že se potácejí na hranici života a smrti. Jak těžká je cesta, která vede ven z hladového pekla? Své životní příběhy vyprávějí Petra a Tereza.
Každý z aktérů střeleckého útoku ve škole se snaží zreflektovat aktuální situaci a každý vidí příčinu trochu v něčem jiném. I když se společným jmenovatelem různých problémů zdá být Mája. Nebo ne? Lukáš mezitím přemýšlí o své sexuální identitě.
Co vlastně znamená často uváděné spojení „korektní vyjadřování“ či „politická korektnost“? Existují různé pohledy, vždy je však patrné, že vyjadřování jde ruku v ruce s našimi hodnotami, společenskými postoji a názory. Pro někoho je korektnost pokrytectví a přetvářka, pro jiné cesta, jak zamezit diskriminaci a rasismu.
Informační válka (resp. její nástroje) je pro psychologa zajímavým fenoménem, a to především ve dvou rovinách. V popředí zájmu stojí psychologie přesvědčování, tedy techniky, jejichž cílem je člověka zmanipulovat a vnutit mu konkrétní názor. Důležitá je ale i rovina sociologická, protože současný svět, společnost a způsob žití s sebou přinášejí kromě výhod také sociální nejistotu a neukotvenost, což nahrává manipulátorům.
12 809
721
4 368
1 213
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.