15:12
Vítejte na jedné brněnské střední škole. Hlavní hrdinové seriálu zde žijí běžné životy, zastávají určité místo ve společenské hierarchii školy, řeší problémy partnerských vztahů, baví se s kamarády nebo třeba streamují. Vše se ale změní v den, kdy dojde přímo ve škole ke střelbě. Bude někdo zraněn? Kdo je viník? A kdo oběť? A proč k tomu všemu došlo?
Pachatel, spolužáci, rodina a odborníci ze školy pátrají po příčině střeleckého útoku na brněnské střední škole. Kdo za něj skutečně může? Je vinný jenom ten, kdo vzal do ruky zbraň? Ovlivnila útočníka rodinná situace? Řeší se ale i následky útoku. Rozchod, obviňování, nenávist, ale i nový pohled na svět. Jaké emoce se v jednotlivých postavách ještě skrývají?
Nessa, Lukáš, Mája, ale i celý floorbalový tým se snaží vyrovnat se střelbou ve škole, ze které se vyklubal špatný prank. Zafunguje školní intervence s trenérem a psycholožkou tak, jak bylo v plánu? Odkryjí se tam skutečnosti, které se střelbou zdánlivě vůbec nesouvisejí.
Střeleckým útokem ve škole to všechno nezačalo. Naopak to bylo vyústění událostí, které se staly v rámci školy či florbalového týmu a v digitálním prostředí. Dá se Tondovo chování pochopit? Ospravedlnit? Nebo jednoznačně odsoudit?
Milan Mašek pracuje jako romský asistent učitele v ostravské církevní škole. Vychovala ho maminka, která ho adoptovala z dětského domova. Teprve v dospělosti Milan poznal své romské biologické rodiče, které se rozhodl na vlastní pěst vypátrat. Na dětství má hezké vzpomínky a adoptivní matce je vděčný nejen za poskytnuté vzdělání, ale především za to, že ve výchově nijak nepotlačovala jeho romskou identitu.
Záplavy na Moravě v roce 1997 patří k největším novodobým přírodním katastrofám v České republice. Vyžádaly si 49 lidských životů a škody přesáhly 60 miliard korun. Fotoreportér Petr Josek se pohyboval po nejpostiženějších místech a všímal si, jak na výjimečnou situaci reagují lidé. Přesto na jeho ikonické fotce, která obletěla svět a vyhrála Czech Press Photo, je pes plavající zatopenou ulicí v Uherském Hradišti.
Významným historickým mezníkem v dějinách lidstva byla Velká francouzská revoluce. Vznikla z obrovské nespokojenosti lidí, kteří svou špatnou hospodářskou situaci vnímali jako sociálně nespravedlivou a požadovali nápravu. Známé revoluční heslo „volnost, rovnost, bratrství“ bychom dnešním slovníkem mohli parafrázovat jako svobodu, sociální spravedlnost a sociální sounáležitost, přičemž tyto hodnoty patří k nejdůležitějším i v moderních vyspělých společnostech. Hledání rovnováhy mezi volnou rukou trhu a sociální spravedlností pokračuje dodnes.
Příběh Shabdana, který se do Česka přistěhoval z Kyrgyzstánu, velmi rychle se naučil česky a našel si spoustu kamarádů. Přibližuje, že obyvatelé Kyrgyzstánu často moderní vymoženosti ani nepotřebují, víc než polovina z nich má početná stáda a kočuje jako pastevci ve vysokých horách.
Jitka je matka čtyř dětí, která vyznává zdravý životní styl, avšak potýká se se závislostí na alkoholu. Přes všechny své snahy abstinovat se v poslední době u Jitky objevuje zase recidiva. V pozadí přetrvávající závislosti může být strach nahlédnout do svého vnitřního světa a konkrétně pojmenovat, co ji k opakovaným recidivám přivádí. Dokáže Jitka udělat to, o čem sama mluví?
Pro nemocné anorexií se hlavním životním nepřítelem stane jídlo. Proč se to děje? Tihle lidé často jedí tak málo, že se potácejí na hranici života a smrti. Jak těžká je cesta, která vede ven z hladového pekla? Své životní příběhy vyprávějí Petra a Tereza.
Tři problémoví žáci střední školy dlouhodobě zesměšňovali a uráželi učitelku. Za jejich chování jim byla od vedení školy udělena trojka z chování a dostali podmínečné vyloučení ze školy. Veřejně se omluvili. Celá situace ve škole se však vyostřuje, když po kolapsu šikanované učitelky a jejím náhlém úmrtí se v médiích objevuje video s agresivním jednáním těchto žáků. Učitelku nejen slovně a fyzicky napadali, ale také jí bránili v pohybu a používali vulgární gesta a urážky. Jak se k celé situaci postavila škola?
Televizní vysílání pomáhá mnohdy divákovi „správně pochopit“ různé skutečnosti, například jak má vypadat správný sex. Slyšeli jste o tzv. kultuře znásilnění (rape culture)? I tomuto tématu se věnuje dokumentární seriál TeleRevize 2.0.
Pokračování příběhu domácího násilí na mužích, jejichž partnerské vztahy se proměnily v peklo. Mužům, kteří jsou vnímáni jako zástupci silnějšího pohlaví, se obecně nevěří, děti stále v očích naší společnosti patří k matce. O to je jejich možnost obrany složitější. Ocitají se v kruhu strachu, studu a bezmoci. A také mají strach o své děti, které se agresi rovněž vyhnou jen zřídka.
Tereza se po pěti letech rozhodne otevřít a zveřejnit své trauma prostřednictvím knihy, kterou píše. Po maturitním plese ji znásilnil spolužák David. Ten si však tento čin zpočátku vůbec nepřipouští... A jak na celou situaci zareaguje Terezina matka poté, co se jí Tereza svěří s dlouho skrývaným traumatem? Je v tomto případě zametání pod koberec tou správnou a žádoucí odezvou? Ukázka z minisérie Pět let České televize.
Bible a Korán jsou svaté knihy, v nichž lze jistě najít společné motivy, přesto je mezi nimi více rozdílů. V první řadě jsou tu rozdíly z hlediska formy, druhu textů nebo osoby autora. Liší se ale i pohled na člověka, na jeho ctnosti a chyby, a pohled na otázku dobra a zla. Ukázkový je pak příklad postoje k ženě. Zatímco islám ženu degraduje, v Bibli, především v těch nejstarších textech, je žena jako člověk kladena velmi vysoko.
Volba nového kapitána florbalového týmu jako by symbolizovala, že se většina žáků touží vrátit ke svým běžným životům před střeleckým útokem ve škole. Florbal, vztahy, party. Je to ale možné? Jak situaci ovlivní střelec Tonda, který navštíví florbalový trénink, kde má celá nešťastná událost kořeny?
13 461
755
4 583
1 288
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.