15:12
Vítejte na jedné brněnské střední škole. Hlavní hrdinové seriálu zde žijí běžné životy, zastávají určité místo ve společenské hierarchii školy, řeší problémy partnerských vztahů, baví se s kamarády nebo třeba streamují. Vše se ale změní v den, kdy dojde přímo ve škole ke střelbě. Bude někdo zraněn? Kdo je viník? A kdo oběť? A proč k tomu všemu došlo?
Pachatel, spolužáci, rodina a odborníci ze školy pátrají po příčině střeleckého útoku na brněnské střední škole. Kdo za něj skutečně může? Je vinný jenom ten, kdo vzal do ruky zbraň? Ovlivnila útočníka rodinná situace? Řeší se ale i následky útoku. Rozchod, obviňování, nenávist, ale i nový pohled na svět. Jaké emoce se v jednotlivých postavách ještě skrývají?
Nessa, Lukáš, Mája, ale i celý floorbalový tým se snaží vyrovnat se střelbou ve škole, ze které se vyklubal špatný prank. Zafunguje školní intervence s trenérem a psycholožkou tak, jak bylo v plánu? Odkryjí se tam skutečnosti, které se střelbou zdánlivě vůbec nesouvisejí.
Střeleckým útokem ve škole to všechno nezačalo. Naopak to bylo vyústění událostí, které se staly v rámci školy či florbalového týmu a v digitálním prostředí. Dá se Tondovo chování pochopit? Ospravedlnit? Nebo jednoznačně odsoudit?
Sex nás provází celým naším životem, doba cudných náznaků je dávno pryč, mýty ve společnosti však přetrvávají. Je pravda, že muži mají stále chuť na sex a touží pouze po ženách s perfektním tělem? A že masturbace v dětství a mládí je škodlivá? Jde o mýty, nebo fakta?
S Irenou Smetáčkovou si ve studiu pořadu Hřiště 7 pokládáme otázku: Jak funguje gender ve škole? Vynikají u vás ve třídě v matematice, ve fyzice nebo v tělocviku spíše chlapci, nebo dívky? A je u vás na chlapce nahlíženo jako na "siláky"? Společně zjišťujeme, že dívky a chlapci mají stejné schopnosti jak na předměty, tak na různé činnosti. Nejdůležitější však je si za svými dovednostmi, pokud je máme, stát.
Pojmenování Romů je odvozeno od slova „Roma“, „Řím“, a bylo zavedeno v České republice po roce 1960. Jaké zvláštnosti má romština a rozumějí si Romové z různých zemí?
Francouzi milují fotbal. Úspěchy z posledních mistrovství světa se však bezprostředně poté staly nejen významnou sportovní událostí, ale i nadějí na klid ve společnosti a zmírnění rasismu. Jak politici využili úspěchy družstev složených z hráčů různých etnik?
Vtipy o blondýnkách, o ženských řidičských schopnostech nebo dokonce o znásilnění? A co pokřikování či hvízdání na ulici? Sexismus nebo sexuální nátlak a násilí rozhodně nejsou v pořádku, ačkoliv jsou někdy ve společnosti zlehčovány a obhajovány jako něco normálního. Tvoří součást tzv. rape culture – kultury znásilnění. Co proti tomu může dělat každý z nás?
Afghánistán je země s naprosto odlišným kulturním prostředím, proto je pro vojáky, kteří jsou zde nasazeni, velmi důležitá příprava a následná aklimatizace. Češi právě v tomto obzvláště vynikají, umějí si dobře osvojit místní zvyky a obyčeje a mají velkou schopnost improvizace. Zvládnou se vcítit do myšlení druhých, což je předpokladem úspěšné komunikace a navázání vztahu. I díky tomu jsou čeští vojáci nejen z mentorovacích týmů mezi Afghánci tak oblíbení.
Co vlastně znamená často uváděné spojení „korektní vyjadřování“ či „politická korektnost“? Existují různé pohledy, vždy je však patrné, že vyjadřování jde ruku v ruce s našimi hodnotami, společenskými postoji a názory. Pro někoho je korektnost pokrytectví a přetvářka, pro jiné cesta, jak zamezit diskriminaci a rasismu.
Komunikace je proces, který se skládá z vyslaného signálu a reakce na jeho přijetí. Video přináší tipy, jak na komunikaci s někým, kdo je neochotný - a mnohdy ještě v mocenské převaze (například úředník nebo prodavač). Podívejte se.
Jak se moderátor připravuje na vysílání? Moderátorka ČT Marcela Augustová vysvětluje, jaká je její práce. Video vzniklo v rámci soutěže Reportéři na startu.
Tématem pořadu je cenzura médií. Myslí se tím kontrola obsahu médií. Byla tu odjakživa a v určité míře je stále přítomná i dnes.
Youtubeři se dnes stávají stejnými celebritami jako herci nebo zpěváci. Natáčejí videoblogy o všem možném a ti nejúspěšnější mohou díky reklamám vydělat i spoustu peněz.
Jak zaznamenaly kamery oslavy Svátku práce a bojové přehlídky v roce 1949 na Václavském náměstí v Praze? Podívejte se na archivní záběry s československým prezidentem Klementem Gottwaldem.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.