07:55
Jak to bylo na masopustu? Děti se seznámí s tradicí masopustu, zjistí, proč se koná i jak probíhá slavnostní průvod na jeho počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Veselé vyprávění o hastrmanu Brčálovi a strašidlu Mulisákovi, o jejich radostech i starostech. Příběh vypráví o tradičních oslavách masopustu. Pohádku napsal a nakreslil Josef Lada.
Vesnické masopustní obchůzky se u nás slaví od středověku, popisy masek jsou na Hlinecku doloženy od 19. století. V některých tamních vesnicích se konají spontánně po několik generací v téměř nezměněné podobě do dnešních dnů. Masopustní masky mají svoji tradiční podobu a funkci, za masky se většinou převlékají muži. Zvyk byl zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví organizace UNESCO.
Pořad na téma masopust neboli fašank. Je to třídenní svátek, po němž následuje čtyřicetidenní půst. Naši předkové si vydatnou hostinou a rozverným průvodem zpříjemňovali dlouhé zimní období.
V roce 2007 při utkání Davis Cupu v Praze nafotil Michal Šula sérii čtyř snímků, za kterou později obdržel 1. cenu v soutěži Czech Press Photo. Hlavními aktéry na fotografii se stali politici Mirek Topolánek a Ivan Langer v roli diváků. Vybrali si tribunu, na níž byli nejvíc na očích, a fandili se zápalem vskutku nevídaným. Správný fotograf takovou situaci musel nutně využít.
Náchodská Bartoňova vila, zvaná též Petrův dvůr, byla postavena podle návrhu významného architekta Pavla Janáka. Je to krásné, reprezentativní sídlo, které bohužel po roce 1948 neuniklo obvyklému osudu staveb, které patřívaly šlechtě či „kapitalistům“.
Sklizeň vína bývala v životě našich předků významnou událostí. Způsob sběru vinných hroznů se dnes zmodernizoval a také pracovní podmínky sběračů se značně změnily. Pořad ukazuje srovnání dnešních metod a podmínek v minulosti.
Inga je tanečnice pocházející z Ruska. Podobně jako řada jiných Rusů a Bělorusů žijících v Česku je i ona proti válce na Ukrajině. Lidé v Rusku, kteří se otevřeně staví proti válce, jsou tamním režimem perzekvováni. Zastavme kolotoč nenávisti.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.