Námět do výuky pro:

Jak se slaví masopust

Ačkoliv slovo „masopust“ evokuje půst čili dietu, ve skutečnosti je tomu přesně naopak. Masopust je párty a dobrá zábava se vším všudy. Co za tímhle rozporem stojí? A proč se vlastně slaví? Co symbolizují masky, které můžete v masopustním průvodu potkat? Budete se možná divit, je to věda! Na kdy masopust vlastně připadá a jaký je k tomu důvod? A jak je to vlastně s tím postem?

Jak se slaví masopust

Fašank, ostatky, končiny. I to jsou označení pro čas, kdy se naposledy hoduje před tím, než se před blížícími se Velikonocemi začínáme postit. A co má společného masopust s karnevalem? Co na masopustní tabuli nesmí chybět? Čím je typické tradiční masopustní pečivo? Třeba tím, že spojuje celou Evropu. Jedno z vysvětlení je, že kobliha připomíná lidem tak málo vídané slunce. Jak dlouho vlastně masopust trvá a který jeho den je nejdůležitější? Všechno si vysvětlíme a v pracovních listech si pak vyzkoušíme, jak jsme na tom s pamětí. 

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Masopust I

Pracovní list je zaměřený na propojení čtení, psaní, přemýšlení a vyrábění. Děti si zapíšou, co o Masopustu vědí a po shlédnutí videí shrnou, co se dozvěděly zajímavého. Vyrobí si jednu nezbytnou rekvizitu do průvodu a napíšou k ní podle návodných otázek popis pracovního postupu.
1. stupeň ZŠ
Přírodověda Vlastivěda
Prvouka
Časová náročnost:
20 minut

Pracovní list pro 4. třídu: Masopust II

Formou několika úkolů v pracovním listu se děti dozvědí základní informace o masopustních slavnostech. Zároveň si procvičí čtení s porozuměním a určování mluvnických kategorií u podstatných jmen. Žáci si připomenou polohu krajů v mapě ČR. Pracovní list je určen především žákům čtvrtých tříd.
1. stupeň ZŠ
Přírodověda Vlastivěda
Časová náročnost:
20 minut

Pracovní list pro 2. třídu: Masopust III

Formou několika hravých úkolů v pracovním listu se děti dozvědí základní informace o masopustních slavnostech. Pracovní list je určen především žákům druhých tříd. Děti budou potřebovat psací potřeby a pastelky.
1. stupeň ZŠ
Prvouka
Časová náročnost:
20 minut

Metodický list s návrhy aktivit: Masopust

Masopust je prý nejveselejší den v roce, tak ho pojďme společně oslavit. V tomto listu najdete návrhy činností, kterými můžete dětem předškolního věku přiblížit zvyky a tradice spojené s masopustním obdobím.
Předškolní
Roční období a svátky
Výtvarné a pracovní činnosti

Okruhy

Co je masopust a kdy se slaví? Masopustní zvyky mají svůj původ už v předkřesťanských dobách a reprezentují oslavy konce zimy. Oslavy, které znamenají hodování, veselení se a zábavu mezi dvěma…

Přírodověda Vlastivěda · Roční období a svátky · Prvouka · Člověk a společnost
16 14

ČT edu nejsou pouze videa

1 136

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání