00:41
Pořad pojednává o vzniku Sluneční soustavy a jednotlivých planet. Dále vysvětlí, jak Hubbleův teleskop přispěl k lepšímu porozumění vesmíru.
Sýček obecný je malá sova velikosti kosa. Dřív byl u nás k vidění i slyšení na každém rohu, ale dnes jich tu žije už jen několik desítek a je silně ohrožený. Jak to? Jak se zapojit do záchrany sýčka? A proč naši předkové věřili, že sýček přináší smrt? https://www.seznam.cz/
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Vyprávění o prvních pokusech dobývání vesmíru v 50. a 60. letech 20. století. Kdo byl ve vesmíru první a jaké to mělo důsledky? Kdo byl ve vesmíru dřív než lidé?
Osud exoplanety vzdálené dva tisíce světelných let od Země může odhalit původ i osud planet v naší Sluneční soustavě. Exoplaneta se do Mléčné dráhy vetřela z jiné galaxie a blíží se konci své životní dráhy. Ukazuje tak na způsob, jakým zahyne i naše planetární soustava. Naštěstí až v daleké budoucnosti.
Astronom Jan Píšala vysvětluje, proč je pro nás Slunce důležité a proč na jiných planetách Sluneční soustavy neexistuje život.
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč má den právě 24 hodin? Odpověď je skryta v dávné historii u starověkých Egypťanů. Jejich systém ale značně zdokonalili Řekové. Roli zde hrají fáze Měsíce a samozřejmě rotace Země kolem Slunce. Ale i matematika.
Mince se vyrábějí od starověku pořád stejně. Potřebujete kus kovu, raznice a kladivo. Jaká byla nejstarší česká mince, jaká je nejslavnější a jak se vyrábí současná česká koruna?
Archeologie popravišť je jedním ze specializovaných oborů archeologie, který představuje jednu z vůbec nejmladších historických disciplín. Které otázky nám nabízí a proč je pro nás tento obor navzdory předsudkům podstatný? To se nám pokusí vysvětlit odborníci v pořadu Historie.cs.
Jedním z učenců, kteří působili na pražském dvoře císaře Rudolfa II., byl i Johannes Kepler. Zde také formuloval dva ze svých tří zákonů. Podívejte na stručný přehled jeho díla a objevů.
Ukázka zábavnou formou popisuje postavu českého vynálezce Františka Křižíka a jeho dobu. Věnuje se mimo jiné také uspořádání Jubilejní zemské výstavy v Praze.
Vesmír lidi vždy fascinoval a neustále je v něm co objevovat. Co všechno o něm víme a nevíme? Jaké jsou moderní techniky a výzkumy a kam se současná kosmonautika ubírá? Kdy se člověk dostane na Mars? To a mnohem více se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Tentokrát robůtek Kit s panem Baterkou zkoumají bójky, které varují před jevem zvaným tsunami. Co znamená slovo tsunami? Jak tsunami vzniká a čím je vlna tsunami pro lidi nebezpečná? A kdo může škodit bójím?
Pojďme se společně podívat, jak se bude žít na Měsíci. Americký astronaut Neil Armstrong na Měsíci zanechal vlajku i otisk boty a od té doby tam toho moc nepřibylo. To by se ale mělo změnit. Plány na měsíční vesnici dostávají konkrétní podobu. Jak bude vypadat?
Kolik Čechů bylo ve vesmíru? A jaká pohádková postavička se podívala mezi hvězdy? Seznamte se s Vladimírem Remkem, prvním a jediným československým kosmonautem.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.