Největší vzdělávací portál videí v ČR 48 830 minut videí
menu

Vesmír a Země

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 65

Brďo a kosmonauti

13:36

Brďo a kosmonauti

Jak je to s kosmonauty? Brďo sleduje historii letů do vesmíru. Dozvídá se, co to byly vesmírné závody mezi SSSR a USA. Státy mezi sebou soupeřily, kdo vyšle do vesmíru první satelit, první živou bytost a prvního člověka nebo kdo udělá první kroky na Měsíci. Češi mají také svoje kosmonauty – Vladimíra Remka a Oldřicha Pelčáka. K letu do vesmíru byl vybrán Vladimír Remek. Zkusíte si podle návodu udělat svoji „raketu“?

Brďo a póly

12:50

Brďo a póly

Brďo se vydá na cestu napříč zeměkoulí. Bude zkoumat, co je to severní a jižní pól. Ukáže se, že jde o místa na povrchu Země, kterými prochází zemská osa. Na své cestě potká nejen lední medvědy nebo tučňáky, ale ukáže vám taky kajak, polární lišku či polární stanici. Dozvíte se, kdo byl první člověk na pólu i jak si doma sestrojit svůj vlastní teploměr.

Brďo a bohové moře

01:09

Brďo a bohové moře

Kteří řečtí a římští bohové jsou spojováni s mořem? Co o nich dnes víme? A která planeta Sluneční soustavy se jmenuje podle jednoho boha moře?

Hubbleův teleskop

04:33

Hubbleův teleskop

Popis a funkce virtuálního 3D modelu Hubbleova teleskopu. Jak se pohybuje ve vesmíru a jaká pozorování umožnil. Stal se oknem do vesmíru. Umožnil náhled hluboko do Mléčné dráhy a nový pohled na evoluci vesmíru. Významný experiment, kdy během několika týdnů byl pozorován jeden malý kousek oblohy, umožnil vidět až 3000 galaxií. Poprvé v historii dokázal nafotit okolí černé díry.

Vlastnosti vesmíru

9:59:59

Vlastnosti vesmíru

Kdyby měl vesmír jen trošičku jiné vlastnosti, nevznikl by život a nebyli bychom tady ani my – inteligentní pozorovatelé, praví antropický princip. Z teorie kvantové gravitace plyne, že by nemusel existovat jeden jediný vesmír – ten náš, universum, ale nepředstavitelně velké množství vesmírů popsané číslem, které by mělo za jedničkou plných 500 nul. To je téma pro mikroesej Františka Koukolíka.

Jak vznikl vesmír

05:43

Jak vznikl vesmír

Kdy a jak došlo k velkému třesku, vzniku vesmíru a naší Sluneční soustavy? Je možné, že žijeme v černé díře a proč říkáme černá díra, když se ve skutečnosti jedná o těleso?

Padající hvězdy

04:01

Padající hvězdy

Co si představit pod tím, když "padá hvězda"? Jaký je rozdíl mezi meteorem a meteoroidem a co se stane s tělesem z vesmíru po dopadu na zemský povrch? V průběhu historie měli lidé pro nebeské úkazy různé výklady. Díky vědě však dokážeme tyto jevy již uspokojivě objasnit.

Lety na Měsíc

02:47

Lety na Měsíc

Stručný přehled historie letů na Měsíc, nepilotovaných i pilotovaných.

Měsíc: Fáze, zatmění, povrch

03:42

Měsíc: Fáze, zatmění, povrch

Vysvětlení různých podob fází Měsíce. Vyprávění o tom, jak vzniká zatmění Měsíce, doplněné popisem vlastností povrchu Měsíce.

Vznik a vlastnosti Měsíce

03:28

Vznik a vlastnosti Měsíce

Vysvětlení vzniku Měsíce, popis jeho základních fyzikálních vlastností a jejich důsledků pro člověka.

Zatmění Měsíce

02:06

Zatmění Měsíce

Krátká pasáž věnovaná tématu zatmění Měsíce. Kdy tento astronomický jev nastane a jak to celé funguje? Co jsou to měsíční fáze?

Záhadná exoplaneta

03:47

Záhadná exoplaneta

Osud exoplanety vzdálené dva tisíce světelných let od Země může odhalit původ i osud planet v naší Sluneční soustavě.

Načíst další videa

Děkujeme za zájem o odběr novinek z ČT edu Na zadaný e-mail jsme vám zaslali žádost o potvrzení zájmu odběru novinek.

Tento e-mail již v naší databázi máme. Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, zadejte jiný e-mail.

Neplatný email. Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, zadejte jiný e-mail.

Probíhá načítání