02:40
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno období národního obrození v českých zemích. Jsou zde také představeny významné osobnosti z dané doby a jejich díla.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena stavba Národního divadla v Praze včetně požáru roku 1881, který nebyl nikdy jasně vysvětlen.
Revoluční vlna roku 1848 zasáhla i české země. Obrozenecké hnutí se dostalo do politiky. V březnu se sešlo shromáždění ve Svatováclavských lázních, pak naši předci řešili vztah Čechů k Němcům a vyvrcholilo to svoláním Slovanského sjezdu na červen 1848. Jak souvisely události s českým národním obrozením? Co jsou mýty a co skutečnost? Podívejte se na podrobnosti v širších souvislostech.
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se romantické myšlenky českých obrozenců odrazily v literatuře a v divadle a jakou roli sehrálo zejména kočovné divadlo v šíření vlastenectví.
Byli jezuité opravdu největší nepřátelé českých knih a páter Koniáš ten nejhorší z nich, jak se traduje? V animovaném videu si přiblížíme nástup rekatolizace v českých zemích, pálení českých knih, činnost jezuitů a zakládání knihoven. Pozornost si zaslouží i působení Bohuslava Balbína.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena osobnost kazatele Jana Husa a jeho kritika církve, která vedla až k jeho upálení na hranici 6. července roku 1415.
Pranostika je drobný útvar lidové slovesnosti. Týká se předpovědi pro určité dny či období, zvláště ve vztahu k zemědělství a počasí. Slovo pranostika vychází z řeckého prognósis neboli předpověď a v Česku bylo zmíněno již v roce 1587. Ve videu se dozvíte, jaké pranostiky se vztahují k 6. lednu, tedy na svátek Tří králů.
Existují důkazy o tom, že pračlověk nejedl pouze maso, ale že se živil i rostlinnou stravou. Také již tušil, že bylinky uzdravují. Za to, že se na bylinky nezapomnělo, vděčíme i králi Karlu Velikému, velkému fanouškovi léčivých účinků bylin.
V 19. století u nás proběhla tzv. sporáková revoluce, která zcela změnila charakter přípravy jídla. Jaké změny a výhody přineslo využívání sporáku a trouby? A jak byla vybavena kuchyně v 19. století? To nám v pořadu Historie.cs popíšou odbornice na etnologii a historii gastronomie.
Skvělý vojevůdce Albrecht z Valdštejna je v 17. století po císaři nejmocnějším mužem v říši. Jeho moc ale čím dál více ohrožuje postavení německých kurfiřtů. Císař Ferdinand II. Albrechta nakonec ze všech funkcí odvolá. Jenže Švédové a Sasové táhnoucí Evropou si vyžádají návrat tohoto rozeného generála. Hra, kterou Albrecht hraje zřejmě na všechny strany, končí nejenom jeho znovuodvoláním, ale dokonce vraždou.
Protože si s Poutníkem jeho průvodci nevědí rady, vezmou jej ke královně světa. Královna Moudrost si vyslechne obžalobu od Všudybuda a pak Poutníkovi pohrozí. Potrestá královna Poutníka za jeho nevděčnost a opovážlivost?
V polovině 16. století získal Telč významný renesanční šlechtic Zachariáš z Hradce. Zvolil si ji za své sídlo a významně přestavěl místní zámek. Příkladem může být zajímavá zámecká kaple a rytířský sál. Po Zachariášově smrti se pánem na Telči stala další známá osobnost z českých dějin, Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka. Renesanční Telč, která zejména za pánů z Hradce vyrostla do své dodnes obdivované krásy, ale čekaly horší časy. Příchod třicetileté války.
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.