00:34
1. květen 1953 se v historii České televize považuje za počátek pravidelného televizního vysílání. Od kdy a jak probíhaly dřívější pokusy? Ve které české obci vznikl televizní výzkumný ústav? A která velká akce byla promítána na prvních několik televizních obrazovek?
V roce 1955 se v televizi odvysílal první živý přenos hokejového zápasu a vzniklo tak i nové televizní povolání, komentátor. Kam až mělo vysílání dosah? Jaká část zápasu se odvysílala? Jaká k tomu byla potřeba technika? A jak tento hokejový zápas ovlivnil prodej televizorů?
Televize je součástí mnohých českých domácností. Je s námi už více než 100 let, ale za tu dobu se značně vyvinula. Než se ovšem dostane k nám domů, musí se vyrobit. Do jedné továrny v Plzni, kde se dnešní televize montují, nás zavede reportáž z Wifiny.
Od roku 1996 slavíme Světový den televize. Ale kdy poprvé proběhl přenos obrázků po telegrafických drátech? Dokážete si dnes představit život bez televize? Kolik hodin denně u ní trávíte?
21. listopadu světový den televize
Pojďme se společně podívat, jak to bylo kdysi při pražské defenestraci, kdy 23. května v roce 1618 vyhodili čeští stavové z oken pražského hradu tři úředníky. Touto defenestrací začalo pražské povstání českých stavů proti Habsburkům. V rozhodující bitvě na Bílé hoře v roce 1620 stavovské vojsko prohrálo. Habsburkové se vrátili na český trůn a zůstali na něm skoro 300 let.
Kapesní hodinky sloužily zprvu jako šperk, který čas určoval jen orientačně. Díky jejich oblibě je pak nahradily hodinky náramkové a čas už ukazovaly přesně. Více se o hodinkách dozvíte v reportáži z Wifiny.
Mezi domestikovanými zvířaty má kočka domací výsostné postavení, a přestože žije s člověkem, nikdy se mu úplně nepoddala. Dokonce by se dalo říci, že kočka je první zvíře, které si ochočilo člověka. Kočky dokonce žily v chrámech, kde je obsluhovali služebníci.
Pojďme se společně podívat na video o nejznámější české památce, která dosahuje délky téměř 516 metrů. Stavba Karlova mostu trvala 55 let. Navrhl jej oblíbený architekt Karla VI. Petr Parléř. Kdysi po něm jezdila veškerá doprava, ale v roce 1962 byl prohlášen národní kulturní památkou a začal sloužit pouze pro pěší.
13 089
733
4 430
1 224
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.