00:34
1. květen 1953 se v historii České televize považuje za počátek pravidelného televizního vysílání. Od kdy a jak probíhaly dřívější pokusy? Ve které české obci vznikl televizní výzkumný ústav? A která velká akce byla promítána na prvních několik televizních obrazovek?
V roce 1955 se v televizi odvysílal první živý přenos hokejového zápasu a vzniklo tak i nové televizní povolání, komentátor. Kam až mělo vysílání dosah? Jaká část zápasu se odvysílala? Jaká k tomu byla potřeba technika? A jak tento hokejový zápas ovlivnil prodej televizorů?
Televize je součástí mnohých českých domácností. Je s námi už více než 100 let, ale za tu dobu se značně vyvinula. Než se ovšem dostane k nám domů, musí se vyrobit. Do jedné továrny v Plzni, kde se dnešní televize montují, nás zavede reportáž z Wifiny.
Jeden z nejoblíbenějších večerníčků v době, kdy začalo vysílání Československé televize. Samozřejmě černobílý. Líbil by se dnešním dětem? Můžete posoudit sami.
Demonstrace 17. listopadu 1989 ukončila komunistický režim a otevřela cestu k demokratickému vývoji našeho státu. V prvních hodinách po jejím potlačení bezpečnostními silami to ale nic nenaznačovalo. Jak vypadala úplně první informace o události ve zpravodajském pořadu tehdejší Československé televize? Podívejte se na dobové zpravodajství.
Od roku 1996 slavíme Světový den televize. Ale kdy poprvé proběhl přenos obrázků po telegrafických drátech? Dokážete si dnes představit život bez televize? Kolik hodin denně u ní trávíte?
21. listopadu světový den televize
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Pyramidy jsou fascinujícím architektonickým prvkem. Nejstarší pyramidy byly postaveny tisíce let před naším letopočtem jen s pomocí jednoduchých strojů. Více o pyramidách, hlavně těch egyptských, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
První doložený panovník z rodu Přemyslovců je Bořivoj I. S jeho jménem a jeho manželkou svatou Ludmilou jsou spojovány počátky křesťanství v Čechách.
Pojďme se společně podívat na život amerického spisovatele Jacka Londona. Dětství neměl příliš radostné, školu nemohl dokončit, jelikož musel pomáhat rodičům. Později se stal členem námořní hlídky, procestoval celé Spojené státy, vše obětoval psaní a stal se velmi oblíbeným spisovatelem. Jeho nejznámějšími dobrodružnými knihami jsou Bílý tesák a Volání divočiny.
12 741
706
4 256
1 182
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.