02:16
Vyvolávání strachu u žáků vede nejčastěji k demotivaci a ke zvyšování úzkosti. Působení negativních motivací možná na někoho platí, ale ve většině dětí vytváří blok k učení, někdy i na celý život. Štěpánka takový postup učitelů ve videu odsuzuje, na druhou stranu je ale nutné zmínit, že ne každé upozornění učitele je „strašením“. Může se jednat pouze o verbalizaci možných důsledků, které mohou v případě porušení pravidel nastat. Důležitý je kontext situace i způsob podání.
Metodický list se zaměřuje na sebereflexi emocí učitele (různé emoce jsou vyvolány různými situacemi), následuje podobné cvičení zaměřené na reflexi emocí žáků. Učiteli jsou kladeny otázky k zamyšlení, co by příště šlo udělat jinak, a zároveň jsou učitelům předkládány tipy pro nácvik podpory pozitivního myšlení u žáků (podporu jejich self-efficacy).
Neméně důležité jsou v tomto kontextu dechové techniky (prevence stresu) a techniky mindfulness. Učitelům jsou představeny jednoduché a krátké techniky jak pro vlastní využití, tak k nácviku pro žáky.