07:07
Jaké byly důvody měnové reformy v Československu v roce 1953? V pasáži je vysvětleno, proč muselo k reformě dojít, je popsána její příprava, průběh i fatální důsledky. Zmíněny jsou i protesty, které například v Plzni měly i politický podtext.
Pasáž seznamuje s důvody, průběhem a důsledky měnové reformy v roce 1953. Ukazuje i reakci obyvatelstva včetně největšího protestu, který se konal v Plzni. Šlo o první významné vystoupení proti režimu v sovětském bloku.
Státní plánování byl systém, kterým komunistický režim řešil téměř vše. Své počátky má v poválečné době a u jeho počátků byla i měnová reforma v roce 1953. Ta ukončila přídělový lístkový systém, ale sebrala většině obyvatel jejich úspory.
Důvodů k protestům proti měnové reformě bylo mnoho. Zajímavé je, že nejvíce proti ní vystupovali dělníci, tedy jedna z opor komunistického režimu. Podívejte se na diskusi historiků o první významné protestní akci v celém komunistickém bloku.
Evropa je po krátké době opět ve víru změn, které hýbou celým kontinentem. Moskva se stává střediskem mezinárodního revolučního zápalu a to přitahuje mnoho mladých bojovníků za svobodu a intelektuály z celého světa.
Vítězný státní převrat v únoru 1948 organizovaný komunisty podporovala většina obyvatel Československa. Celá tehdejší poválečná společnost inklinovala doleva. Komunistická strana vyhrála v roce 1946 volby. Jak došlo k tak masovému příklonu Čechů a Slováků na prokomunistickou a proruskou stranu? Z dnešního úhlu pohledu nepochopitelné je v kontextu doby vlastně logické.
Československo bylo v roce 1938 rozhodnuto se bránit. Armáda o síle téměř jeden a půl milionu mužů byla odhodlána čelit případnému německému útoku. Jenže brzy bylo všechno jinak…Podívejte se na unikátní záběry z pražských ulic.
V první polovině 70. let vedlo Československo statistiky v ročních přírůstcích narozených dětí. V ukázce se dozvíte, proč se dnes této generaci říká Husákovy děti, jak 70. léta vnímaly děti a jak je vnímali dospělí.
Pasáž ukazuje rozpory mezi prezentací a reálným stavem československé ekonomiky v době socialismu na přelomu padesátých a šedesátých let v éře prezidenta Antonína Novotného.
Odsun německého obyvatelstva po roce 1945 znamenal výrazné změny i v poválečném průmyslu. Nejenže byli odsunuti kvalifikovaní zaměstnanci, ale mnohé podniky měly původně německé majitele. Další změnou byla vůle po znárodnění průmyslu. Podívejte se na sondu do poválečného průmyslu na pozadí příběhu českobudějovické tužkárny Koh-i-noor Hardtmuth.
Unikátní motorový železniční vůz Slovenská strela představoval v éře první republiky přelom v dopravních možnostech. V roce 2021 proběhla jeho kompletní rekonstrukce. Návštěvníci si tak mohou dnes vůz prohlédnout v Technickém muzeu Tatra v Kopřivnici. Tam během svého putování po Moravskoslezském kraji zavítal i herec Josef Polášek, který nás společně s ředitelem muzea provede po stručné historii i technických parametrech tohoto legendárního vozu, jehož rychlost překonalo až Pendolino.
Zpravodajství z roku 1946 o práci ve znárodněných závodech a na znárodněných polích. O dosaženém se hovoří jako o „plodu revoluce“.
12 993
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.