07:07
Jaké byly důvody měnové reformy v Československu v roce 1953? V pasáži je vysvětleno, proč muselo k reformě dojít, je popsána její příprava, průběh i fatální důsledky. Zmíněny jsou i protesty, které například v Plzni měly i politický podtext.
Pasáž seznamuje s důvody, průběhem a důsledky měnové reformy v roce 1953. Ukazuje i reakci obyvatelstva včetně největšího protestu, který se konal v Plzni. Šlo o první významné vystoupení proti režimu v sovětském bloku.
Státní plánování byl systém, kterým komunistický režim řešil téměř vše. Své počátky má v poválečné době a u jeho počátků byla i měnová reforma v roce 1953. Ta ukončila přídělový lístkový systém, ale sebrala většině obyvatel jejich úspory.
Důvodů k protestům proti měnové reformě bylo mnoho. Zajímavé je, že nejvíce proti ní vystupovali dělníci, tedy jedna z opor komunistického režimu. Podívejte se na diskusi historiků o první významné protestní akci v celém komunistickém bloku.
Krátký komentář, který vysvětluje vše podstatné o smrti Karla Čapka 25. prosince 1938 a jeho následném pohřbu. Čapkova smrt je často symbolicky považována za konec demokratického Československa a předzvěst příchodu druhé světové války.
U všech projevů odporu proti totalitním systémům v českých zemích ve 20. století stáli studenti. Během komunistického převratu, v únoru 1948, byl pochod studentů na Pražský hrad jediným veřejným vyjádřením protestu proti nastupující totalitě. Mnohatisícový dav vysokoškoláků, kteří přišli podpořit prezidenta Beneše a demokratické hodnoty, byl na Hradčanském náměstí a v Nerudově ulici zastaven policií a poté násilně rozehnán.
Obec Ležáky na Chrudimsku byla vypálena 24. června 1942 a její obyvatelé popraveni či odvezeni do vyhlazovacího tábora. Přežily pouze dvě malé sestry, Jarmila a Marie Štulíkovy, které byly podle nacistických rasových teorií vhodné k poněmčení. Byly vychovávány v německých rodinách, po skončení druhé světové války byly vráceny do Československa a vychovávány svým dědečkem.
Měnová reforma v roce 1953 byl vládní pokus o zvýšení materiální i kulturní úrovně pracujících. Došlo ke snížení cen i odstranění přídělového systému. Stát se také reformou snažil omezit černý trh. Realitou pak bylo znehodnocení úspor a pokles životní úrovně většiny lidí v tehdejším Československu. To ale v dobovém týdeníku nenajdete.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena nespokojenost poddaných s robotou a selské bouře v 17. století, zejména pak povstání Chodů v roce 1693.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vědecko-technický pokrok v českých zemích v 19. století, zejména vynález obloukovky, automobilu, motocyklu, ale i objevy v medicíně a biologii.
Průmyslová revoluce znamenala obrovskou změnu nejen v české společnosti. Její počátky jsou spojeny s téměř otrockou prací. Jedním z měst, kam se stěhují první dělníci a kde roste průmysl v 19. století, je Ostrava. V ní podnikala od první třetiny 19. století dynastie Rothschildů, kteří v Rudolfově huti vyráběli železo na stavbu např. Severní dráhy Ferdinandovy. Zrušením roboty v roce 1848 pak nastupuje kapitalismus.
Proces znárodňování začal v Československu již v roce 1945, kolektivizace zemědělství započala masově až v roce 1948. Tendence státu omezovat osobní vlastnictví byly zřejmé, a tak v roce 1947 vznikl bezprecedentní zákon postihující rod Schwarzenbergů z hlubocké větve rodu kvůli velikosti jejich majetku.
13 316
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.