07:07
Jaké byly důvody měnové reformy v Československu v roce 1953? V pasáži je vysvětleno, proč muselo k reformě dojít, je popsána její příprava, průběh i fatální důsledky. Zmíněny jsou i protesty, které například v Plzni měly i politický podtext.
Pasáž seznamuje s důvody, průběhem a důsledky měnové reformy v roce 1953. Ukazuje i reakci obyvatelstva včetně největšího protestu, který se konal v Plzni. Šlo o první významné vystoupení proti režimu v sovětském bloku.
Státní plánování byl systém, kterým komunistický režim řešil téměř vše. Své počátky má v poválečné době a u jeho počátků byla i měnová reforma v roce 1953. Ta ukončila přídělový lístkový systém, ale sebrala většině obyvatel jejich úspory.
Důvodů k protestům proti měnové reformě bylo mnoho. Zajímavé je, že nejvíce proti ní vystupovali dělníci, tedy jedna z opor komunistického režimu. Podívejte se na diskusi historiků o první významné protestní akci v celém komunistickém bloku.
Vladivoj Tomek stál v čele protikomunistické odbojové skupiny působící v 50. letech zejména v hlavním městě Československa. Její členové měli mj. v plánu bombový útok na Ústřední výbor Komunistické strany Československa, ten však nakonec nebyl realizován. Sám Tomek byl zatčen v roce 1959 a o rok později popraven. Stal se tak patrně posledním člověkem v komunistickém Československu, který byl popraven z politických důvodů.
Pasáž o roli sovětských poradců v procesech 50. let 20. století. Poradci v ní vysvětlují Gottwaldovi, Slánskému a Zápotockému své postupy při vyšetřování třídního nepřítele.
Zdeněk Nejedlý byl značně kontroverzní a vlivnou postavou poúnorového vývoje v Československu. Podívejte se na portrét tohoto historika, politika a komunistického ministra školství. Vzdělance, který byl znám jako „Rudý dědek“.
Chráněná krajinná oblast Český les je tajemnou krajinou se společnou historií Čechů a Němců. Po odsunu sudetských Němců se oblast stala jednou z nejméně osídlených míst v zemi. Až do roku 1990 ležela její velká část v hraničním pásmu, a proto se v ní zachovala nenarušená příroda. Dochovaly se zde původní cenné bučiny, vzácná rašeliniště nebo pestré květnaté louky a pastviny. Dnes je to podle místních obyvatel místo setkávání lidí z obou stran hranice.
Když skončí doba ledová a mamuti odchází na sever, hledají pravěcí lidé potravu jinde. S teplejším klimatem se objevují nové možnosti a vzniká primitivní zemědělství.
První polovina devatenáctého století přinesla vedle modernizace zemědělství i počátky průmyslové výroby. Začaly vznikat malé firmy, z nichž mnohé díky svému umu a příležitostem vyrostly do rodinných firem, které se předávaly z generace na generaci. Jednou z nich byla i firma Ringhoffer, která začínala u cukrovarnických kotlů a v době své největší slávy vyráběla kolejová vozidla nejen pro země střední Evropy.
Seznámení s útlumem hornické činnosti na Ostravsku. Pasáž se věnuje sociálním důsledkům, jež útlum zapříčinil, a popisuje možnosti, jak se vyrovnat s koncem těžby uhlí v budoucnosti.
České stavovské povstání, bitvu na Bílé hoře i popravu 27 představitelů na Staroměstském náměstí máme většinou ve všeobecné paměti. Ale vedle politických dějin jsou stejně důležité i hospodářské aspekty českých raně novověkých dějin. Jaká byla hospodářská situace na prahu třicetileté války? A co to byla tak zvaná kaláda v roce 1623?
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.