07:35
Pasáž seznamuje s důvody, průběhem a důsledky měnové reformy v roce 1953. Ukazuje i reakci obyvatelstva včetně největšího protestu, který se konal v Plzni. Šlo o první významné vystoupení proti režimu v sovětském bloku.
Státní plánování byl systém, kterým komunistický režim řešil téměř vše. Své počátky má v poválečné době a u jeho počátků byla i měnová reforma v roce 1953. Ta ukončila přídělový lístkový systém, ale sebrala většině obyvatel jejich úspory.
Československo po nástupu komunistického režimu v roce 1948 mělo stále přídělový systém. Zrušen byl až v roce 1953 při kontroverzní měnové reformě. Hospodářství padesátých let bylo poznamenáno kolektivizací zemědělství a preferencí těžkého průmyslu. Podívejte se na obraz reality československého hospodářství na pozadí příběhu firmy vyrábějící slavné a tradiční olomoucké tvarůžky.
Jaké byly důvody měnové reformy v Československu v roce 1953? V pasáži je vysvětleno, proč muselo k reformě dojít, je popsána její příprava, průběh i fatální důsledky. Zmíněny jsou i protesty, které například v Plzni měly i politický podtext.
Pasáž zachycuje nástup Karla I. na trůn uprostřed války a reakci jeho protivníků.
Tzv. Pětka bylo mimoústavní uskupení zástupců pěti nejvýznamnějších politických stran v meziválečném Československu. Vzniklo v reakci na vnitropolitickou krizi roku 1920. Členové Pětky se na počátku 20. let scházeli s prezidentem Masarykem a předjednávali důležité politické dohody. Tím určovali politiku celého československého státu. Kritici Pětce vyčítali obcházení systému parlamentní demokracie.
Edvard Beneš obdržel 21. září od Francie a Velké Británie ultimátum o postoupení části českých území Německu. Video se zaměřuje na Benešovo vnímání těchto událostí i nejednotné postoje generálů. Scéna otevírá problém politické zodpovědnosti a hranic politického jednání.
Nejslavnější gymnastka a česká sportovkyně všech dob v životní roli olympijské vítězky. Čtyři cvičení Věry Čáslavské na letních olympijských hrách v Mexiku s původním komentářem z roku 1968 doplňuje také nezapomenutelné gesto protestu proti okupaci Československa při slavnostním ceremoniálu.
Archeologický ústav. Toto slovní spojení slyšel už asi každý, ale archeologický výzkum provádějí i muzea a soukromé firmy. Jak takový výzkum probíhá, při jakých příležitostech se odehrává a co všechno s ním souvisí? Podívejte se na diskusi odborníků v pořadu Historie.cs.
Jednou z příčin rozpadu společného státu byla i rozdílná ekonomická situace a transformace dříve z centrálně plánované ekonomiky na tržní. Ta na Slovensku měla výraznější sociální dopady, vyšší nezaměstnanost i tím pádem i nespokojenost obyvatel se statutem quo. Situaci nepomohla ani korupce spojená s privatizací a vzájemné nepochopení obyvatel obou zemí.
Pasáž ukazuje rozpory mezi prezentací a reálným stavem československé ekonomiky v době socialismu na přelomu padesátých a šedesátých let v éře prezidenta Antonína Novotného.
Pasáž pojednává o vzniku průmyslu na Ostravsku, jeho proměně v devatenáctém století a po roce 1945 a následně i po komunistickém převratu v roce 1948.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.