03:16
Jaké byly důvody měnové reformy v Československu v roce 1953? V pasáži je vysvětleno, proč muselo k reformě dojít, je popsána její příprava, průběh i fatální důsledky. Zmíněny jsou i protesty, které například v Plzni měly i politický podtext.
Pasáž seznamuje s důvody, průběhem a důsledky měnové reformy v roce 1953. Ukazuje i reakci obyvatelstva včetně největšího protestu, který se konal v Plzni. Šlo o první významné vystoupení proti režimu v sovětském bloku.
Československo po nástupu komunistického režimu v roce 1948 mělo stále přídělový systém. Zrušen byl až v roce 1953 při kontroverzní měnové reformě. Hospodářství padesátých let bylo poznamenáno kolektivizací zemědělství a preferencí těžkého průmyslu. Podívejte se na obraz reality československého hospodářství na pozadí příběhu firmy vyrábějící slavné a tradiční olomoucké tvarůžky.
Státní plánování byl systém, kterým komunistický režim řešil téměř vše. Své počátky má v poválečné době a u jeho počátků byla i měnová reforma v roce 1953. Ta ukončila přídělový lístkový systém, ale sebrala většině obyvatel jejich úspory.
Přílet Václava Havla z USA do Bratislavy a následné shromáždění občanů při příležitosti 73 let od vzniku československého státu.
Václav Havel byl bezesporu jednou z nejvýznamnějších osobností moderních českých dějin. Vedle své činnosti dramatické stál v čele změny Československa z totalitního státu v demokratický. Podívejte se v medailonku, který vznikl krátce před jeho úmrtím v roce 2011, na jeho činnost v politice.
Dominikáni přišli do Čech za vlády Přemysla Otakara I. Místa jejich působení jsou v době posledních Přemyslovců spjata s nově zakládanými městy. Podívejte se na stručnou historii tohoto řádu v českých zemích.
První komunistický prezident Klement Gottwald pronesl svůj nejdůležitější projev ještě předtím, než se prezidentem stal. Jeho několik vět z 25. února 1948 hluboce a osudově zasáhlo do života všech československých občanů.
Československý automobilový průmysl nedokázal za celou dobu totalitního státu nasytit poptávku po novém vozidle. V čem byl problém? Podívejte se na sondu do reality normalizačního průmyslu na pozadí dějin mladoboleslavské automobilky.
Největším důsledkem českého stavovského povstání byl obrovský přesun majetku, k němuž došlo jako součást trestu představitelů povstání. Stovky panství změnily své majitele. Jak probíhaly konfiskace a kolik šlechtických rodin postihly? Jaké měly důsledky pro další vývoj českého státu?
Rod Sotonů patřil k nejstarším selským rodům u nás, bohužel však i jejich hospodářství převrátila naruby doba násilné kolektivizace v 50. letech. Akce kulak způsobila totální rozvrat venkova a venkovské společnosti, která se utvářela celá staletí. V roce 1956 byl hospodář Sotona ve vykonstruovaném procesu odsouzen a následně vězněn. Jeho rodina přišla o rodový statek a veškerý majetek.
Druhá nejstarší fungující automobilka na světě sídlí v severomoravské Kopřivnici. Vyrobila i první automobil Rakouska-Uherska, legendární Präsident. Centrálně plánované hospodářství z ní učinilo významného výrobce nákladních aut. Podívejte se na osudy firmy po pádu komunistického režimu, kdy došlo k její privatizaci.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.