03:16
Pasáž seznamuje s důvody, průběhem a důsledky měnové reformy v roce 1953. Ukazuje i reakci obyvatelstva včetně největšího protestu, který se konal v Plzni. Šlo o první významné vystoupení proti režimu v sovětském bloku.
Jaké byly důvody měnové reformy v Československu v roce 1953? V pasáži je vysvětleno, proč muselo k reformě dojít, je popsána její příprava, průběh i fatální důsledky. Zmíněny jsou i protesty, které například v Plzni měly i politický podtext.
V roce 1953 proběhla v Československu měnová reforma. Jejím cílem bylo ukončit přídělový systém a potlačit černý trh, reálným důsledkem ovšem bylo znehodnocení úspor lidí a snížení jejich životní úrovně. V Plzni se v reakci na reformu odehrály dělnické protesty, které byly násilně potlačeny.
Československo po nástupu komunistického režimu v roce 1948 mělo stále přídělový systém. Zrušen byl až v roce 1953 při kontroverzní měnové reformě. Hospodářství padesátých let bylo poznamenáno kolektivizací zemědělství a preferencí těžkého průmyslu. Podívejte se na obraz reality československého hospodářství na pozadí příběhu firmy vyrábějící slavné a tradiční olomoucké tvarůžky.
Měnové reformě z roku 1953 předcházela změna v hospodářství. Od války existuje přídělový systém, trh je vázaný i černý. Reforma měla být utajena, ale to se zcela nepodařilo. Podívejte se na stručný obraz československé poválečné ekonomiky.
Státní plánování byl systém, kterým komunistický režim řešil téměř vše. Své počátky má v poválečné době a u jeho počátků byla i měnová reforma v roce 1953. Ta ukončila přídělový lístkový systém, ale sebrala většině obyvatel jejich úspory.
Pasáž zachycuje nástup Karla I. na trůn uprostřed války a reakci jeho protivníků.
Vlasta Burian účinkoval v rozhlasovém skeči Hvězdy nad Baltimorem. Ten je brán jako jeho velké provinění za protektorátu. Podívejte se na besedu odborníků, kteří probírají pozadí tohoto skeče a protektorátní doby.
Rok 1968, srpen. Intervence armád Varšavské smlouvy definitivně dusí Pražské jaro. Po pár dnech strachu, nadějí i zmatků odjíždí československá delegace na jednání do Moskvy. Prezident republiky generál Svoboda, šéf komunistické strany Dubček, šéf vlády Černík, šéf parlamentu Smrkovský, Husák, Mlynář a další smutní i rozporní hrdinové této tragické chvíle stojí před nejtěžším rozhodnutím svého života. Jak se k němu postaví?
Roku 1960 se na pražském Strahově konala druhá spartakiáda, které se zúčastnilo více než 750 tisíc cvičenců, jejichž výkony viděly téměř 2 milióny diváků. Podívejte se na dobovou reportáž o této masové sportovní přehlídce.
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno období národního obrození v českých zemích. Jsou zde také představeny významné osobnosti z dané doby a jejich díla.
V animované ukázce jsou zachyceny příčiny hladomorů v 18. století, následné rozšíření pěstování brambor a zavádění nových postupů v zemědělství.
V roce 1958 se v Bruselu konala první velká světová výstava po 2. světové válce. Československo na ní zaznamenalo velký úspěch a přivezlo si domů nejvyšší ocenění. „Bruselský sen“ měl však od reálného života v totalitním Československu daleko.
V roce 1982 začal sovětský automobilový závod GAZ v Gorkém (dnes Nižní Novgorod) vyrábět automobil Volha GAZ 3102. Podívejte se na dobovou reportáž o v té době novince z legendárního pořadu Auto-moto-revue. Ve videu uvidíte i předchozí modely, které se dovážely do Československa, včetně prvního modelu Volha GAZ-21, jež se stala velmi oblíbeným automobilem a dostala familiární přezdívku „carevna“.
11 592
615
3 448
1 031
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.