04:43
Jaké byly důvody měnové reformy v Československu v roce 1953? V pasáži je vysvětleno, proč muselo k reformě dojít, je popsána její příprava, průběh i fatální důsledky. Zmíněny jsou i protesty, které například v Plzni měly i politický podtext.
Státní plánování byl systém, kterým komunistický režim řešil téměř vše. Své počátky má v poválečné době a u jeho počátků byla i měnová reforma v roce 1953. Ta ukončila přídělový lístkový systém, ale sebrala většině obyvatel jejich úspory.
Československo po nástupu komunistického režimu v roce 1948 mělo stále přídělový systém. Zrušen byl až v roce 1953 při kontroverzní měnové reformě. Hospodářství padesátých let bylo poznamenáno kolektivizací zemědělství a preferencí těžkého průmyslu. Podívejte se na obraz reality československého hospodářství na pozadí příběhu firmy vyrábějící slavné a tradiční olomoucké tvarůžky.
Pasáž seznamuje s důvody, průběhem a důsledky měnové reformy v roce 1953. Ukazuje i reakci obyvatelstva včetně největšího protestu, který se konal v Plzni. Šlo o první významné vystoupení proti režimu v sovětském bloku.
Sametovou revoluci z listopadu 1989 máme většinou spojenou s hlavním městem Prahou. Ale své „malé“ revoluce měla i krajská a okresní města. Podívejte se na krátkou ukázku reflexe situace ve třech městech, kde byly vysoké školy, z pohledu tehdejšího vysílání Československé televize.
Svědectví historičky o výsledcích kampaně komunistického režimu v politickém procesu s Miladou Horákovou. Tato kampaň byla centrálně řízena tajnými instrukcemi z ÚV KSČ a silně se zaměřovala i na děti školního věku.
Československá komunistická propaganda v 50. letech se neustále zaklínala slovem mír. Podívejte se na archivní zpravodajské reportáže a udělejte si obrázek o síle slova a dobové propagandy. A zamyslete se, jestli dává smysl sousloví bojovat za mír.
Jednou z klíčových osob při vzniku samostatného Československa byl Slovák Milan Rastislav Štefánik. Měl významné kontakty na vládnoucí kruhy zejména ve Francii, což pomohlo Masarykovi stát se hlavou zahraničního odboje za první světové války.
V animované ukázce jsou zábavnou formou zachyceny měnové, hospodářské a vojenské reformy Marie Terezie, kterými přispěla k modernizaci Habsburské monarchie.
Pasáž objasňuje změny v dobývání uhlí po roce 1948, poukazuje na zanedbávání bezpečnosti práce pro splnění plánů a z toho vyplývající vysoké riziko nehod.
Svatá Markéta hodila srp do žita, na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. To jsou tzv. lidové povětrnostní pranostiky, které jsou po staletí předávány z generace na generaci a předpovídají počasí na konkrétní dny nebo období. Jak a proč vznikly? To nám prozradí následující video.
Došky jsou jednou ze střešních krytin používaných v minulosti na našem území, a to v lidovém stavitelství. V současnosti můžeme takovou střech vidět spíše ve skanzenech, na severu Evropy se ale používá i na moderní stavby. Její životnost je cca 20 let. V ukázce se můžete podívat, jak se taková střecha vyrábí.
12 993
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.