07:47
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Jedním z nejvýznamnějších průmyslových podniků v rakouské monarchii, Československu a také v samostatném Česku byly Škodovy závody v Plzni. Podívejte se na jejich stručnou historii v meziválečné době.
Automobil Jawa Minor byl malý tzv. lidový vůz vyráběný v Československu těsně po druhé světové válce. Jeho velkou výhodou byla zejména příznivá pořizovací cena. Přestože se Minor ve světě velmi dobře prodával, bylo politicky rozhodnuto o konci výroby oblíbeného auta.
Příběh muže, který v bojových letounech královského letectva přežil válečné krutosti a s nadějí na šťastný život v míru se v roce 1945 vrátil domů k rodině. Velmi brzy ale poznal, že válka ještě neskončila a že on sám ještě může být její obětí.
Imrich Gablech byl československý pilot, který v září 1939 přiletěl v ukradeném letadle ze Slovenska do Polska a chtěl bojovat proti Hitlerovi v polské armádě. Byl ale uvězněn sovětskou tajnou službou, obviněn ze špionáže a odsouzen na pět let nucených prací v gulagu. Po napadení Sovětského svazu nacistickým Německem v roce 1941 byl jako polský vězeň propuštěn a dostal se do Británie. Kvůli zdravotním problémům ale nemohl již dále létat, a tak pracoval jako letecký dispečer. Po únoru 1948 byl z armády propuštěn.
Obec Hnanice se nachází jižně od Znojma na moravsko-rakouských hranicích. Před rokem 1945 byla osídlena téměř výhradně německy mluvícím obyvatelstvem. Většina z nich přirozeně tíhla k Rakousku. Po válce byla obec znovu osídlena, z původních obyvatel zůstala jen jedna smíšená rodina. Život v obci však byl velmi těžký, ležela totiž v pohraničním pásmu. Jak se během dějin obyvatelé vyrovnali?
Ostravsko se stalo v druhé polovině 19. století průmyslovým centrem habsburské monarchie a posléze i naší republiky. Svoji historii však místo začalo psát před asi 30 000 lety, když byl osídlen vrch Landek, kde lovci mamutů poprvé v lidských dějinách použili k topení uhlí a kde se našla jedna ze sošek pravěkých Venuší. Podívejte se na historii ocelového města Ostravy pohledem dobového dokumentu, který vznikl před rokem 1989.
Ve 20. století se kompletně změnil styl odívání od módy šité na míru směrem ke konfekci. Zejména po druhé světové válce začaly oděvy hrát jinou úlohu, v šedesátých letech došlo k bezmála revoluci a přišly úplně nové materiály. Trendy se sice prolínaly napříč světem kapitalistickým i socialistickým, ale ve státech komunistických i styl oblékání podléhal často potřebám lidu a koncepci výrobních podniků kontrolovala komunistická strana. Podívejte se na debatu odbornic.
Pasáž objasňuje změny v dobývání uhlí po roce 1948, poukazuje na zanedbávání bezpečnosti práce pro splnění plánů a z toho vyplývající vysoké riziko nehod.
Podívejte se na úvod do dějin pošty. V Evropě první základy poštovnictví položili Římané, u nás se poštovní služby začínaly rozvíjet od 16. století. Vysvětlena je rovněž etymologie slova pošta, dozvíte se, co bylo podstatou poštovních služeb, čím se pošta zabývala. Na moderní rozvoj poštovních služeb měla zásadní vliv železnice.
13 191
740
4 504
1 239
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.