06:50
Jaké byly důvody měnové reformy v Československu v roce 1953? V pasáži je vysvětleno, proč muselo k reformě dojít, je popsána její příprava, průběh i fatální důsledky. Zmíněny jsou i protesty, které například v Plzni měly i politický podtext.
Pasáž seznamuje s důvody, průběhem a důsledky měnové reformy v roce 1953. Ukazuje i reakci obyvatelstva včetně největšího protestu, který se konal v Plzni. Šlo o první významné vystoupení proti režimu v sovětském bloku.
Státní plánování byl systém, kterým komunistický režim řešil téměř vše. Své počátky má v poválečné době a u jeho počátků byla i měnová reforma v roce 1953. Ta ukončila přídělový lístkový systém, ale sebrala většině obyvatel jejich úspory.
Měnové reformě z roku 1953 předcházela změna v hospodářství. Od války existuje přídělový systém, trh je vázaný i černý. Reforma měla být utajena, ale to se zcela nepodařilo. Podívejte se na stručný obraz československé poválečné ekonomiky.
Jednání Občanského fóra s předsedou federální vlády Ladislavem Adamcem o jeho demisi a kandidatuře na post prezidenta. Při následném jednání v Laterně Magice poprvé zazní úvaha o kandidatuře Václava Havla.
V roce 1918 začala existovat samostatná Československá republika, náš první moderní stát. Cestu za jejím vznikem zahájil Tomáš Garrigue Masaryk 6. července 1915, když se na 500. výročí upálení Jana Husa přihlásil k jeho odkazu. Blížící se milénium smrti svatého Václava přineslo první republice otázku, jak se s oběma tradicemi, husovskou i svatováclavskou, vypořádat. A ke které z nich se nový stát má hlásit?
Nebylo silnějšího muže v českých zemích. Zažil slávu i hořkost a přesto se nevzdal. Příběh výjimečného muže na pozadí dějin 20. století. Dokumentární film Libuše Rudinské mapuje komplikovaný osud světoznámého zápasníka a českého vlastence Gustava Frištenského v proměnách dvacátého století.
V roce 1919 před vánočními svátky našel spisovatel Rudolf Těsnohlídek v lese u Brna téměř zmrzlé děvče. Z této události vznikla tradice vánočních stromů republiky, pod nimiž se konají sbírky na podporu potřebných, především opuštěných dětí. První vánoční strom republiky byl vztyčen v roce 1924 v Brně. Podívejte se na dobové zprávy po druhé světové válce.
V roce 1929 došlo ke krachu na newyorské burze. V druhé polovině roku 1930 plně zasáhla i československý průmysl. Výrazně se dotkla zejména průmyslového pohraničí, kde většina obyvatelstva a průmyslu byla německá. Důsledkem byl i pozdější příklon k separatistickým stranám. Podívejte se na tyto události pohledem příkladu firmy Kunert a synové (dnešní Elite) ve Varnsdorfu.
V roce 1982 začal sovětský automobilový závod GAZ v Gorkém (dnes Nižní Novgorod) vyrábět automobil Volha GAZ 3102. Podívejte se na dobovou reportáž o v té době novince z legendárního pořadu Auto-moto-revue. Ve videu uvidíte i předchozí modely, které se dovážely do Československa, včetně prvního modelu Volha GAZ-21, jež se stala velmi oblíbeným automobilem a dostala familiární přezdívku „carevna“.
Brno bylo téměř tři století centrem evropského textilního průmyslu, o čemž svědčí i označení „moravský Manchester". Mezi textilní průmyslníky patřil i Alfred Stiassni, který si nechal podle návrhu jednoho z nejvýznamnějších brněnských meziválečných architektů Ernsta Wiesnera postavit reprezentativní rodinnou vilu. Byla dokončena v roce 1929.
Proces znárodňování začal v Československu již v roce 1945, kolektivizace zemědělství započala masově až v roce 1948. Tendence státu omezovat osobní vlastnictví byly zřejmé, a tak v roce 1947 vznikl bezprecedentní zákon postihující rod Schwarzenbergů z hlubocké větve rodu kvůli velikosti jejich majetku.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.