06:50
Jaké byly důvody měnové reformy v Československu v roce 1953? V pasáži je vysvětleno, proč muselo k reformě dojít, je popsána její příprava, průběh i fatální důsledky. Zmíněny jsou i protesty, které například v Plzni měly i politický podtext.
Pasáž seznamuje s důvody, průběhem a důsledky měnové reformy v roce 1953. Ukazuje i reakci obyvatelstva včetně největšího protestu, který se konal v Plzni. Šlo o první významné vystoupení proti režimu v sovětském bloku.
Státní plánování byl systém, kterým komunistický režim řešil téměř vše. Své počátky má v poválečné době a u jeho počátků byla i měnová reforma v roce 1953. Ta ukončila přídělový lístkový systém, ale sebrala většině obyvatel jejich úspory.
Měnové reformě z roku 1953 předcházela změna v hospodářství. Od války existuje přídělový systém, trh je vázaný i černý. Reforma měla být utajena, ale to se zcela nepodařilo. Podívejte se na stručný obraz československé poválečné ekonomiky.
Dokument zachycuje část závěrečné řeči pplk. JUDr. Juraje Viesky v procesu se skupinou obžalovaných v čele s Miladou Horákovou. Žalobce emotivně hovořil o "škole bdělosti a škole nenávisti", kterou se měla socialistická společnost poučit. Připomněl tisíce rezolucí, které zaslal pracující lid ze všech koutů republiky na podporu nejpřísnějšího potrestání všech souzených. Na stejné okamžiky zavzpomínaly v závěru ukázky Věra Tůmová a Jana Horáková-Kánská, sestra a dcera Milady Horákové.
Dvakrát získal pro Československo téměř vše, co se získat dalo. A dvakrát ho dovedl ke klíčovým prohrám jeho moderních dějin. Prezident Edvard Beneš zbavený mýtů a legend v dokumentárním filmu sestaveném výhradně z dobových obrazových a zvukových záznamů, archivních fotografií a dokumentů. Tato část mapuje cestu Edvarda Beneše od triumfu na Pařížské konferenci v letech 1918–1919 až ke zhroucení První republiky po přijetí Mnichovské dohody v roce 1938.
Historie průmyslu v českých zemích začala už v 18. století textilní výrobou. Na našem území tak vznikla dvě na sobě nezávislá centra textilní výroby, Brněnsko a Liberecko. Podívejte se na příběh jedné továrny ve Frýdlantském výběžku, která vznikla sice až na počátku 20. století, ale zato funguje dodnes.
Oldřich Nový má potíže. S Němci se nestýká, ale nese na sobě cejch: jeho manželka je Židovka. Její příbuzenstvo už nastoupilo cestu holokaustu, která začala na pražském bubenském nádraží. Oldřich Nový se ale za žádnou cenu nechce rozvést a ze svého statečného postoje slavný herec neustoupil ani ve chvíli, kdy byl nucen nastoupit do koncentračního tábora pro partnery neárijců.
Když skončí doba ledová a mamuti odchází na sever, hledají pravěcí lidé potravu jinde. S teplejším klimatem se objevují nové možnosti a vzniká primitivní zemědělství.
Československo po nástupu komunistického režimu v roce 1948 mělo stále přídělový systém. Zrušen byl až v roce 1953 při kontroverzní měnové reformě. Hospodářství padesátých let bylo poznamenáno kolektivizací zemědělství a preferencí těžkého průmyslu. Podívejte se na obraz reality československého hospodářství na pozadí příběhu firmy vyrábějící slavné a tradiční olomoucké tvarůžky.
Po druhé světové válce a zejména po roce 1948 prošel bankovní systém v Československu výraznými změnami. Vznikla Státní banka československá, která v centrálně plánované ekonomice působila jako monopolní centrální i obchodní banka. Jak tato transformace probíhala a jak vůbec fungoval tehdejší bankovní systém?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen začátek podnikání české šlechty v období renesance, a to zejména v rybníkářství a pivovarnictví.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.