07:51
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě stál na místě plánované těžby hnědého uhlí. Vzhledem k jeho mimořádné hodnotě neskončil jako většina starého královského města Most demolicí, ale bylo rozhodnuto o jeho záchraně přesunutím o 941 metrů mimo těžební prostor. Podívejte se na mimořádný logistický počin.
Pasáž objasňuje změny v dobývání uhlí po roce 1948, poukazuje na zanedbávání bezpečnosti práce pro splnění plánů a z toho vyplývající vysoké riziko nehod.
Sport mnohdy zasahuje i do politiky. A jinak tomu nebylo ani v roce 1969, kdy výhra Čechoslováků nad Sověty v hokejovém mistrovství světa vyvolala protisovětské demonstrace související s nedávnou okupací. Více ve videu z pořadu Historie.cs.
Jedním z nástrojů Státní bezpečnosti byla tzv. aktivní opatření, tedy dezinformační operace, které měly zpochybnit hodnotový systém protivníka. Co to znamenalo v praktickém životě? Podívejte se na některé příklady akcí StB v minulosti.
V pasáži z pořadu My, občané protektorátu zhlédneme unikátní dobové záběry z konce 2. světové války u nás (zejména v Praze). Doprovodný komentář k videu představují načtené vzpomínky z dobových deníků, což činí obrazy ještě působivějšími. Ve videu jsou zachyceny důsledky náletů na Prahu, zločinné chování vojáků cizích armád spojené i se znásilňováním žen, praktické důsledky konce války a poslední květnové boje v Praze nebo nenávistné chování Čechů vůči Němcům.
Vstup vojsk Varšavské smlouvy na území svrchovaného Československa v srpnu 1968 potřeboval následně nějaké právní podložení. Tím se stala smlouva o dočasném pobytu sovětských vojsk z října 1968. V tehdejším parlamentu hlasovala proti pouze čtveřice statečných. Dvě poslankyně a dva poslanci. Co jejich gesto v realitě okupované země znamenalo?
Zlatá stezka byla obchodní cesta z Bavorska do Čech, po níž se přepravovala především sůl po celý středověk až do počátku 18. století. Ve středověku hrála sůl důležitou roli, protože se používala ke konzervaci masa, výrobě kosmetických prostředků, byla součástí léků, používala se při křtu a podobně.
Proces znárodňování začal v Československu již v roce 1945, kolektivizace zemědělství započala masově až v roce 1948. Tendence státu omezovat osobní vlastnictví byly zřejmé, a tak v roce 1947 vznikl bezprecedentní zákon postihující rod Schwarzenbergů z hlubocké větve rodu kvůli velikosti jejich majetku.
Ukázka z filmového týdeníku (1945) obsahuje dobové záběry z příjezdu vagonů a nákladních aut s pomocí UNRRA do Československa. UNRRA, tedy Správa Spojených národů pro pomoc a obnovu, fungovala v letech 1943 až 1948 a jejím cílem bylo plánovat, koordinovat a zajišťovat pomoc obětem druhé světové války ve všech oblastech pod kontrolou Organizace spojených národů. V pasáži vidíme vykládání beden, barelů a sudů. Komentář k záběrům informuje, že pomoc UNRRA směřuje do oblastí nejvíce zasažených válkou. Zdroj: Národní filmový archiv.
Jedním z nejvýznamnějších průmyslových podniků v rakouské monarchii, Československu a také v samostatném Česku byly Škodovy závody v Plzni. Podívejte se na jejich stručnou historii v meziválečné době.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.