07:23
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
Dne 1. května 1953 ve 20:00 bylo zahájeno veřejné televizní vysílání v Československu. Předcházely mu zkušební pokusy, první dokonce ještě před druhou světovou válkou. Podívejte se na historii počátků televize v Československu.
Přesun legionářské roty Nazdar do první bojové akce, kterou byla bitva u Arrasu.
Píseň Modlitba pro Martu původně vznikla pro seriál Píseň pro Rudolfa III. Jeden z jeho dílů měl končit vážnou skladbou zpívanou Martou Kubišovou, která v seriálu také hrála. Doba vzniku a vysílání seriálu ale dala písni nový rozměr. Stala se symbolem odporu proti okupaci v srpnu 1968. Její interpretka pak na více než dvacet let zmizela z veřejného života. Vrátila se do něj v roce 1989, kdy píseň zazpívala pár dní po listopadové demonstraci na balkonu Melantrichu na Václavském náměstí. Podívejte se na dobový záznam toho, jak se píseň z dávno zapomenutého televizního seriálu stala symbolem sametové revoluce.
Pasáž popisuje vzpouru vojáků v Rumburku v roce 1918 včetně jejího následného hodnocení v průběhu 20. století.
Upálení Jana Palacha v lednu 1969 se dnes obecně interpretuje jako protest proti potlačování svobod a proti pasivitě veřejnosti, která již zapomněla na reformní dobu před srpnem 1968. Požadavky Jana Palacha byly ale i konkrétní. Jejich nesplnění mělo podle něj vést k dalším podobným činům z řad studentstva a zburcovat národ.
Hledání odpovědi na otázku, zda by takzvaná globální smrt znamenala naprostý konec života.
Málokdo dnes ví, že Eduard Konrád Zirm byl prvním lékařem na světě, který v roce 1905 provedl průlomový operační zákrok. Transplantoval rohovku chlapce muži, kterému hrozilo oslepnutí. Stalo se tak na oční klinice v Olomouci. Podívejte se na příběh z dějin lékařství.
Národní muzeum uchovává ohromné množství sbírek z různých oborů. Patří k němu různé budovy, depozitáře má po celé České republice. Samotná expozice v historické budově na Václavském náměstí je unikátní ve světě právě spojením přírodovědy a historie.
Co víme o nejslavnějším renesančním člověku? Obdivovaný malíř se věnoval malířství jen první polovinu svého života. Tu druhou věnoval vědě. Zanechal po sobě mnoho nedokončených projektů. Vymyslel záchranný člun a pás, chtěl objevit perpetuum mobile, vymyslel letadlo i vrtulník. Často nenašel investora, jeho nápady byly na svou dobu převratné, moderní, ale také velmi drahé a výstřední.
11 598
615
3 448
1 032
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.