03:11
Pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě stál na místě plánované těžby hnědého uhlí. Vzhledem k jeho mimořádné hodnotě neskončil jako většina starého královského města Most demolicí, ale bylo rozhodnuto o jeho záchraně přesunutím o 941 metrů mimo těžební prostor. Podívejte se na mimořádný logistický počin.
Oblíbenou pochoutkou v době ledové byli mamuti, kteří svým masem dokázali nasytit celou rodinu. Jaké nástroje a schopnosti byly potřeba k jejich ulovení v krutých podmínkách zimy?
Pravěcí lidé postupně opouští kamenné nástroje a objevují výhody kovů – bronzu a železa. S příchodem nových materiálů se urychlují běžné činnosti a rozvíjí se obchod.
Ukázka se věnuje současnému archeologickému průzkumu z hlediska majitelů objektů, kde průzkum probíhá nebo by probíhat měl.
Moderní informační technologie umožnily archeologii simulovat archeologická data, a lépe je tak zpřístupnit i laické veřejnosti. Podívejte se na malou ukázku možností, které nabízí virtuální archeologie.
Ukázka popisuje nález bronzového pokladu, který archeologové našli na Pardubicku.
Díky stále novým a novým metodám výzkumu lze z archeologických nálezů usuzovat na nové souvislosti nebo zcela přehodnocovat dosavadní výklady objevů. Jedním z příkladů je nová analýza kostí z hrobů, která dokáže určit, zda šlo o muže nebo ženu. V mnoha hrobech pohřbených pravěkých lovců od jezera Titicaca mohly být tedy pohřbeny pravěké lovkyně. Což není první případ, kdy by pradávným lovcem mohla být žena.
Václav Cílek provádí místy, kde v kameni ožívá historie stará tisíce let – například rytina panenky v pískovcovém převisu v Českém Švýcarsku představuje jeden z mála příkladů pravěkého skalního umění na území Čech.
Alchymisté byli převážně nejvzdělanější lidé své doby. I když s vývojem exaktní vědy začali být považováni spíš za šarlatány, stálo by za to prozkoumat jejich díla. I jeden z renesančních géniů Paracelsus pracoval ve své alchymistické dílně a jako mnozí jeho současníci věřil například ve stvoření umělého člověka. Jaký otisk zanechal v našich dějinách?
Dne 20. 12. 1990 publikoval Timothy John Berners-Lee první webovou stránku. V čem se lišily tehdejší webové stránky od těch dnešních a jak vypadal první prohlížeč? Jaké byly důležité mezníky rozvoje webu? Jaké potíže okolo internetu se musely řešit v České republice? Co je nejpalčivějším problémem webu v současnosti? Kam směřuje internet a jak ho regulovat? Jsou takové zásahy oprávněné? A vůbec možné? O vzniku webu a jeho dalším vývoji hovoří Jan Gruntorád, bývalý ředitel sdružení CESNET, které stojí za zaváděním internetu v ČR.
Prahu půlí řeka Vltava na dvě části, které jsou spojeny řadou mostů. Karlův, Mánesův, Branický, Jiráskův, Trojský... Nejkratší a z těch novodobých také nejzdobnější je most Čechův. Podívejte se na stručnou historii mostu i jeho okolí.
Informace o našich nejstarších dějinách získáváme většinou z archeologických nálezů nebo dobových textů. Jaké informace nám poskytují o svaté Ludmile, babičce sv. Václava?
13 392
749
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.