08:33
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen počátek průmyslové revoluce v Evropě a u nás, rozvoj průmyslu a vznik nové dělnické třídy.
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno období národního obrození v českých zemích. Jsou zde také představeny významné osobnosti z dané doby a jejich díla.
Československý automobilový průmysl nedokázal za celou dobu totalitního státu nasytit poptávku po novém vozidle. V čem byl problém? Podívejte se na sondu do reality normalizačního průmyslu na pozadí dějin mladoboleslavské automobilky.
Křižánky jsou největší vesnickou památkovou rezervací v Kraji Vysočina. Po založení skláren v 17. století si zde začali stavět místní dělníci domky, které jsou základem dnešní památkové rezervace. Sklářství později vystřídala ruční výroba pilníků, toto řemeslo poskytovalo obživu většině obyvatel vesnice ještě před 2. světovou válkou. Dnes tradici výroby pilníků připomíná místní naučná stezka.
Archeologický ústav. Toto slovní spojení slyšel už asi každý, ale archeologický výzkum provádějí i muzea a soukromé firmy. Jak takový výzkum probíhá, při jakých příležitostech se odehrává a co všechno s ním souvisí? Podívejte se na diskusi odborníků v pořadu Historie.cs.
Měnová reforma v roce 1953 byl vládní pokus o zvýšení materiální i kulturní úrovně pracujících. Došlo ke snížení cen i odstranění přídělového systému. Stát se také reformou snažil omezit černý trh. Realitou pak bylo znehodnocení úspor a pokles životní úrovně většiny lidí v tehdejším Československu. To ale v dobovém týdeníku nenajdete.
Velká hospodářská krize 30. let měla v Československu zhruba do roku 1931 poměrně mírný průběh. To se však následně změnilo a situace byla především v letech 1932 a 1933 kritická. Tehdejší československá vláda přijala řadu sociálních opatření, jako byly např. tzv. žebračenky, bezplatné příděly potravin pro nejpotřebnější. Hospodářská krize a nástup Hitlera k moci v Německu v roce 1933 zásadně prohloubily problém sudetoněmecké menšiny v Československu.
Jméno Jindřicha Waldese dnes zná málo lidí, i když ve své době patřil k významným postavám našeho průmyslu. Byl i významným mecenášem umění, např. podporoval malíře Františka Kupku. Založil i vlastní fotbalovou jedenáctku a pánský pletací klub. To vše si mohl dovolit díky patentce. Podívejte se na krátkou historii filmy Koh-i-noor Waldes.
Facebook patří k nejrozšířenějším sociálním sítím současnosti. Co je ale cílem této platformy? Může ovlivňovat naše postoje ohledně toho, co si chceme koupit a koho budeme volit? A jaké všechny informace o nás jako o uživatelích ví? O otázce algoritmů Facebooku a jejich potenciálním nebezpečí se více dozvíme v diskusi odborníků v pořadu Historie.cs.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vývoj lékařství v období renesance a osobnost Jana Jessenia, který provedl v Praze první veřejnou pitvu.
Došky jsou jednou ze střešních krytin používaných v minulosti na našem území, a to v lidovém stavitelství. V současnosti můžeme takovou střech vidět spíše ve skanzenech, na severu Evropy se ale používá i na moderní stavby. Její životnost je cca 20 let. V ukázce se můžete podívat, jak se taková střecha vyrábí.
První prezident Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk měl představu, že nový stát nebude potřebovat armádu a že postačí jen milice či domobrana. Československý spojenec, Francie, však měl jinou představu a během své vojenské mise v republice ji prosadil. Československá armáda tak měla ve svých základech hodně francouzských prvků.
IX. všesokolský slet na Strahově proběhl na počest 100. výročí narození zakladatele Sokola Miroslava Tyrše. Zúčastnilo se ho přes 188 000 cvičenců a na Strahov přišel milión diváků. Ukázka nás seznámí i s dalšími hromadnými sportovními vystoupeními té doby.
Emanuel Moravec je za protektorátu, v roce 1942, kdy se video odehrává, na vrcholu své moci. Je ministrem školství a národní osvěty a zakládá Kuratorium pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě. Jak ukazuje rozhovor s tajemníkem Karlem Hermannem Frankem, pro chatrné zdraví prezidenta Emila Háchy se možná otevírá i cesta k jeho nahrazení.
O osobnosti a životních osudech profesorky Růženy Vackové, pronásledované komunistickým režimem, hovoří spisovatelka Milena Štráfeldová. Růžena Vacková byla profesí archeoložka. V době druhé světové války se zapojila do odboje. Během únorové krize podporovala Edvarda Beneše. Pro režim byla svými postoji nepohodlná a nakonec byla odsouzena ve vykonstruovaném procesu.
12 741
706
4 256
1 182
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.