08:33
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Československý automobilový průmysl nedokázal za celou dobu totalitního státu nasytit poptávku po novém vozidle. V čem byl problém? Podívejte se na sondu do reality normalizačního průmyslu na pozadí dějin mladoboleslavské automobilky.
V říjnu 1968 byla podepsána smlouva, která uzákoňovala pobyt vojsk Sovětského svazu v Československu. Pobyt cizí armády na našem území se nakonec protáhl na 23 let a vojáci odjeli až roku 1991.
Zhlédněte výpověď založenou na zápiscích z deníků vojáků z první světové války, kteří se účastnili balkánského tažení. Zobrazuje zejména drsnou realitu pochodu zajatců, zejména pak problémy se zásobováním, což se projevovalo např. i případy kanibalismu.
Zpravodajství z roku 1946 o práci ve znárodněných závodech a na znárodněných polích. O dosaženém se hovoří jako o „plodu revoluce“.
Dne 1. května 1953 ve 20:00 bylo zahájeno veřejné televizní vysílání v Československu. Předcházely mu zkušební pokusy, první dokonce ještě před druhou světovou válkou. Podívejte se na historii počátků televize v Československu.
Československo po nástupu komunistického režimu v roce 1948 mělo stále přídělový systém. Zrušen byl až v roce 1953 při kontroverzní měnové reformě. Hospodářství padesátých let bylo poznamenáno kolektivizací zemědělství a preferencí těžkého průmyslu. Podívejte se na obraz reality československého hospodářství na pozadí příběhu firmy vyrábějící slavné a tradiční olomoucké tvarůžky.
Co víme o nejslavnějším renesančním člověku? Obdivovaný malíř se věnoval malířství jen první polovinu svého života. Tu druhou věnoval vědě. Zanechal po sobě mnoho nedokončených projektů. Vymyslel záchranný člun a pás, chtěl objevit perpetuum mobile, vymyslel letadlo i vrtulník. Často nenašel investora, jeho nápady byly na svou dobu převratné, moderní, ale také velmi drahé a výstřední.
Pasáž představuje výrobu replik historických zbraní a práci historického mečíře. Seznamuje také s dobovými pracovními metodami a postupy dnes již téměř zaniklého řemesla.
Tomáš Baťa je dnes považován asi za nejslavnějšího prvorepublikového podnikatele. Jeho cesta k úspěchu však byla velmi pozvolná. Rodinnou obuvnickou firmu původně založil se svými dvěma staršími sourozenci ještě v dobách Rakouska-Uherska. Nevěnoval se však jen výrobě obuvi, podnikal v mnoha dalších oborech. Baťa umřel poměrně mladý, v 56 letech při leteckém neštěstí. Baťovské impérium ale žije dál.
Krušné hory byly známé zejména těžbou rud v 15. a 16. století, kdy se zde razil např. jáchymovský tolar. Prudký rozvoj regionu ale přinesla až výstavba železnice v 19. století, kdy zde vznikaly různé zajímavé podniky jako např. konzervárna ryb dovezených z Baltského moře. Následně celý region proměnila těžba hnědého uhlí ve 2. polovině 20. století.
Podnikatelská činnost Tomáše Bati zcela zásadně ovlivnila architektonickou podobu města Zlín. Baťa spolupracoval s předními architekty své doby, jako byl např. Le Corbusier, Jan Kotěra či František Gahura. Podívejme se, jak se ze Zlína stalo centrum moderní meziválečné architektury s důrazem na sociální aspekty bydlení. Svou vizi Tomáš Baťa úspěšně vyvážel do celého světa.
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.