00:51
Ve čtvrtek 24. 2. 2022 v brzkých ranních hodinách byla zahájena ruským prezidentem Vladimirem Putinem vojenská operace na východě Ukrajiny s cílem denacifikovat a demilitarizovat Ukrajinu. Ukrajina se tak ocitla pod útokem ruských vojsk, započaly boje o velká ukrajinská města a vypukla válka. Západní mocnosti okamžitě ruský útok odsoudily a začaly připravovat protiruské sankce.
Dne 24. 2. 2022 vypukl vojenský konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou. Nejedná se však o první vojenský střet mezi těmito sousedními zeměmi a jejich občany.
Jak poznamenala anexe Krymu jeho obyvatele, konkrétně krymské Tatary?
Jak poznamenala anexe Krymu jeho obyvatele, konkrétně nezávislá média?
Jak poznamenala anexe Krymu jeho ukrajinské obyvatele? Dokumentární portrét několika lidí, kteří se stali figurkami na šachovnici dějin.
Dne 24. února 2022 vypukl válečný konflikt, ve kterém Rusko napadlo suverénní stát Ukrajinu. Na území Evropy se jedná o první vojenský konflikt po více než 20 letech.
Už ve starověku se objevovaly myšlenky, jak eliminovat ze společnosti „neschopné“ jedince. Až moderní doba pak ale přišla s postupy, jak to „zařídit“. Ve dvacátém století toho zneužily totalitní systémy a hovoříme o politickém zneužití psychiatrie. V některých autoritativních státech je eliminace odpůrců skrze psychiatrii dodnes používaná.
V roce 1991 vznikla samostatná Ukrajina. Podle rozlohy druhá největší země Evropy však nebyla ani zdaleka jednotná. Východ a západ země jako by byly dvěma státy. Oblasti východně od Dněpru mají s Ruskem společné dějiny již od 17. století. Naopak západ Ukrajiny je spíše středoevropský. Tyto oblasti byly dlouho součástí Rakouska, po první světové válce pak Polska či Československa. Reportáž, která vznikla v roce 2013 v době tzv. Euromajdanu a před anexí Krymu, mapuje tyto základní rozdíly mezi západem a východem země.
Vzpomínky krymských Tatarů na jejich pokusy vrátit se z vyhnanství zpět na Krym, z něhož byli za stalinského režimu hromadně vysídleni až do Uzbekistánu a do Střední Asie.
Příběh usměvavé Kurdky Silvy, která utekla se svou rodinou ze Sýrie do Česka. Ve škole je velmi oblíbená. V dokumentu nás seznamuje se zvyky a pokrmy své země i svátkem ramadánem a vypráví o tom, jak to chodí u nich doma.
Jednou z možných sankcí je odtržení Ruska od mezinárodního finančního systému SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), který slouží jako vykonavatel zahraničního platebního styku. Službu využívá zhruba jedenáct tisíc bank a finančních společností ze dvou set zemí z celého světa. Tohoto kroku se obávají mnohé země, jelikož by tak byl znemožněn obchod s ruským zemním plynem, a Evropa by tak přišla o 1/3 z celkové spotřeby plynu.
V době konání ZOH v Pekingu 2022 to není zdaleka poprvé, kdy autoritářský režim pořádá obří sportovní akci. Nedemokratické státy využívají události, které přilákají davy, jako nástroj propagace, jako cenný zdroj příjmů i k vylepšení vlastního obrazu a k získání větší prestiže.
Listopadové události 1989 jsou předmětem různých konspiračních teorií. Podle jedné z nich byly jen důsledkem dohody o novém uspořádání světa mezi USA a SSSR. Sovětský svaz byl ekonomicky v troskách a jeho problémy navíc umocňovaly závody ve zbrojení. Vyměnil proto nadvládu nad státy střední Evropy za slib, že NATO nebude posouvat své hranice dál na východ. Další teorie říká, že v ČSSR stáli za pádem komunismu sami komunisté – režim byl na pokraji zhroucení a ve straně se začal odehrávat boj o moc.
Špagety nebo farfalle? Jaký je v tom rozdíl? Z čeho se vyrábí těstoviny čili pasta? Jak je správně uskladnit i uvařit? Dozvíte se nejen to, jak Italové nazývají jednotlivé druhy těstovin, jaký je rozdíl mezi sušenými a čerstvými, ale i něco navíc.
Evropské země očima dětí. Máme pro vás malý kvíz. Co jsou mýty a jaká je realita v zemi zvané Nizozemí. Myslíte, že v Nizozemsku všichni nosí dřeváky? A co větrné mlýny a tulipány, jak jsou spojeny s touto zemí? Jak je možné, že je velká část země níž než hladina moře? Proč se Nizozemsko nejmenuje Holandsko?
Krátký animovaný cyklus pro děti o státech Evropy. V tomto díle se diváci seznámí s Nizozemskem.
Animovaný zeměpis vám v krátkosti představí Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Je to království, které má skutečnou královnu. Dozvíte se, proč bychom mu neměli říkat Anglie.
10 928
559
3 200
1 009
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.