02:10
Krátký animovaný cyklus pro děti o státech Evropy. V tomto díle se diváci seznámí s Českou republikou. Video je vhodné také jako doplňková aktivita pro výuku češtiny pro cizince. Žáci se seznámí se základními údaji o České republice. Video spadá do širšího okruhu vidií, které se zaměřují na život v České republice, její historii, kulturu a zvyky.
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Znáte základní fakta o Německu? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské unie vám zemi zábavně a v krátkosti představí. Nahlédněte do země s hlavním městem Berlín. Byla zde postavena Berlínská zeď, která rozdělovala město na západní a východní čast. V Německu je důležité letiště ve Frankfurtu, přístav Hamburk a velmi navštěvované město Drážďany. Pochází odtud hodně známých skladatelů, jako jsou třeba J. S. Bach a Ludwig van Beethoven.
Krátký animovaný cyklus pro děti o státech Evropy. V tomto díle se diváci seznámí s Polskem.
Italské Tiramisu je mimořádně lahodný dezert, který je nepečený. Italové milují silnou kávu i piškoty a do moučníku přidali ještě jednu zvláštní přísadu. Jakou? to se dozvíte ve videu.
Lidé žijící poblíž moří, řek nebo rybníků se odpradávna živili rybami. Jakým speciálním způsobem upravovali ryby k jídlu Maurové? A jak se ke konzumaci ryb vyjadřuje staré anglické přísloví?
Pojďme se podívat, jaké všechny odrůdy jablek v českých sadech můžeme najít. Dozvíte se například, která odrůda patří mezi nejstarší, jaká odrůda je trvanlivá a uvidíte třeba i to, která odrůda byla oblíbená na císařském dvoře Františka Josefa I.
Máte chuť zažít příjemné odpoledne s přáteli? Vyrazte na piknik. Zažijete nejen zábavu, ale také se u toho dobře najíte. Co si vzít s sebou a jak takový zdravý piknik může vypadat? Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti si hravou formou procvičí některé druhy potravin a naučí se připravit si piknik. Určeno pro mírně pokročilé školáky.
Žít pouze s jednou rukou je značně omezující. Mnozí z nás si to nedovedou vůbec představit. Bionická ruka je složité robotické zařízení. Dokáže reagovat na pohyby svalů v paži, na kterou se nasazuje. Jedenáctiletý John si tak trochu připadá jako Iron Man.
Animovaný zeměpis zemí Evropské unie. Zábavnou formou předkládá fakta a pomáhá tak nejen dětem vytvořit si hrubou představu o tom, jak to v které zemi funguje. Dnes si společně poskládáme obrázek Rumunska.
Dne 24. 2. 2022 vypukl vojenský konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou. Nejedná se však o první vojenský střet mezi těmito sousedními zeměmi a jejich občany.
Jaké jídlo se vám vybaví, když se řekne Slovensko? Možná je toho více, ale my spolu zavítáme do slovenské kuchyně a vařit budeme tradiční halušky. Povíme si také něco málo k historii tohoto dnes již pro Slovensko neodmyslitelného pokrmu. Což ale neplatilo vždycky. Odkud sem halušky přišly?
Jak se vaří v jiných zemích? Tentokráte se seznámíme se dvěma ukrajinskými kamarádkami a uvaříme s nimi tradiční ukrajinské jídlo: kotlety s přílohou, bramborovými deruny. Kromě jídla si ukážeme i ukrajinské kroje a řekneme si něco o symbolice barev.
Nikdo z nás nechce být nemocný. Pro svoje tělo potřebujeme vitamíny, které se nacházejí v čerstvé zelenině a ovoci. A kde je vezmeme? Třeba si doma vypěstujeme řeřichu a na ní si pak pochutnáme. Budeme potřebovat navlhčenou vatu a semínka řeřichy.
Kutíte rádi? Agent v kapse nám poradí, jak bezpečně pracovat s ostrými nástroji nejen v lese. Jak zacházet se sekyrou? Jakým směrem řezat dřevo? Jak se zachovat, když se někdo při řezání zraní? A jak podávat nebo přepravovat nože? Vyzkoušejte si náš test.
Jak je to s těmi sýry? Jíme sýr plesnivý nebo plísňový? A jak vlastně někoho napadlo jíst tento sýr? Došlo k tomu prý ve francouzské vesnici jménem Camembert. A zbytek je historie, kterou vám ukážeme v tomto videu.
Chov kuřat je velmi starý. Předchůdci dnešních kuřat běhali po dvoře chudších i bohatších lidí a dokonce i v okrasných parcích. Kuřecí maso mají v oblibě zvláště děti. Víte, co je brojler nebo nosnice?
12 810
721
4 374
1 216
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.