Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Česká republika je součástí Evropské unie. Co to ale Evropská unie vlastně je a co všechno o ní víte? Jaký je rozdíl mezi Evropou a Evropskou unií? Video z roku 2008 vysvětluje základní principy, symboly a znaky Evropského společenství. Schválně, víte kolik států je dnes její součástí? A které to jsou?
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Příběh usměvavé Kurdky Silvy, která utekla se svou rodinou ze Sýrie do Česka. Ve škole je velmi oblíbená. V dokumentu nás seznamuje se zvyky a pokrmy své země i svátkem ramadánem a vypráví o tom, jak to chodí u nich doma.
Praktické rady, jak odmítat nekalé obchodní praktiky, které na člověka útočí z mnoha stran. Vysvětlení, jak se jim bránit i jak jim předcházet.
Pravlastí Romů je Indie. Když se začali od 11. století objevovat v Evropě, budili nutně pozornost odlišným vzezřením a vystupováním. Zpočátku vůči nim převládal pozitivní přístup, protože byli mylně pokládáni za křesťanské poutníky. Pro Romy byl typický kočovný způsob života, přičemž na cestách si přivydělávali nejen svými řemeslnými a hudebními dovednostmi, ale někdy i nelegální činností. Vztah většinové společnosti se postupně vyostřoval a následovala represivní opatření. Jen díky milosrdenství obyčejných lidí nedošlo ve střední Evropě k jejich vyhubení.
Ohledně znásilnění přetrvávají ve společnosti mýty, kvůli nimž mají někteří lidé sklon tento trestný čin bagatelizovat. A ženy, které tato nepříjemná zkušenost potkala, mají často pochybnosti, jestli jim okolí uvěří. Ročně je přitom v České republice znásilněno několik tisíc žen. Odsouzených je ale jen pár set pachatelů sexuálního násilí. Kde vzniká tento nepoměr a jak se se zkušeností ze znásilnění vyrovnávají oběti? Čtyři ženy s různými příběhy našly odvahu promluvit do kamery. Poznámka: Video představuje autentické výpovědi žen a zahrnuje vulgarismy.
Jednou ze slabin starších lidí je i zhoršující se zrak. Často je problémem šedý zákal, tedy zakalená čočka v oku. Tento problém lze však rychlou operací odstranit, a tak může člověk i v 90 letech znovu vidět velmi dobře. Pro staré lidi je neméně důležité také psychické zdraví. K tomu přispívá, když mají kolem sebe milující rodinu, která jim pomáhá.
V souvislosti s českým předsednictvím v Radě EU (2022) vznikl dokument, který se mimo jiné věnoval i představení některých českých úředníků pracujících v Bruselu. Mnohé možná překvapí, že i takový úředník může jezdit na skateboardu. Čemu se konkrétně Češi v Bruselu věnují?
Daniel Stach z vědecké redakce ČT zpovídá dva hosty, kteří byli při tom. Na „největší dobrodružství 20. století“ vzpomínají přímý účastník startu rakety Saturn 5 publicista Karel Pacner a ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář, který let Apolla 11 v červenci 1969 pro tehdejší československou televizi komentoval. Pořad je součástí série, kterou ČT připravila k 50. výročí přistání člověka na Měsíci.
Fair trade znamená spravedlivý obchod a hnutí s tímto názvem pomáhá k udržitelnému rozvoji tím, že nabízí lepší podmínky drobným producentům v zemích třetího světa. Výrobky, které nesou toto označení, musejí splňovat přísné podmínky.
Půjdeš, tati, do války? Kdy už to skončí? Kdo si začal? My taky umřeme? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří dětská psycholožka Lucie Kotková.
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.