Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Česká republika je součástí Evropské unie. Co to ale Evropská unie vlastně je a co všechno o ní víte? Jaký je rozdíl mezi Evropou a Evropskou unií? Video z roku 2008 vysvětluje základní principy, symboly a znaky Evropského společenství. Schválně, víte kolik států je dnes její součástí? A které to jsou?
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Příběh usměvavé Kurdky Silvy, která utekla se svou rodinou ze Sýrie do Česka. Ve škole je velmi oblíbená. V dokumentu nás seznamuje se zvyky a pokrmy své země i svátkem ramadánem a vypráví o tom, jak to chodí u nich doma.
Každý z aktérů střeleckého útoku ve škole se snaží zreflektovat aktuální situaci a každý vidí příčinu trochu v něčem jiném. I když se společným jmenovatelem různých problémů zdá být Mája. Nebo ne? Lukáš mezitím přemýšlí o své sexuální identitě.
Na společenských setkáních se nevyhneme konzumaci nápojů, měli bychom se proto vyznat v jejich druzích a způsobech servírování. Tyto znalosti rovněž oceníme při každé návštěvě restaurace, baru nebo kavárny, ale i při návštěvě u přátel. V malém přehledu se mimo jiné dozvíme, jaké vybrat sklenice, jak se podává káva, co je to dekantace nebo jak správně skladovat víno.
V ukázce se seznámíme s metodou „kartičky“ zaměřenou na uvědomění si významných témat, která jsou pro náš život a pohodu nepostradatelná. Se žáky si pak můžeme techniku i vyzkoušet.
Herec Fedir Kis pochází z Ukrajiny a pomáhal své rodině utéct před válkou. Ve videu ti řekne, kdo Ukrajině pomáhá a jak můžeš pomoct třeba i ty. Ukrajina v tom není sama!
Sjednotit poválečnou Evropu, to byl hlavní motiv vzniku mezinárodní hudební soutěže Eurovize v roce 1956. Eurovize se koná dodnes a účastní se jí soutěžící ze zhruba 40 zemí, včetně Austrálie. Prvním Čechem, který se soutěže účastnil, byl Karel Gott, ovšem jako zástupce Rakouska. Jaké další kuriozity její historii provázejí, se dozvíte ve videu.
Pokračování příběhu syrské uprchlické rodiny. Ta žije v táboře pro uprchlíky. Dozvídáme se, že velká část jejich velké rodiny je na útěku z válkou stižené Sýrie. Štáb se rozhodl najít jednoho z bratranců, který se na cestě ze Sýrie ztratil.
Jednou z možných sankcí je odtržení Ruska od mezinárodního finančního systému SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), který slouží jako vykonavatel zahraničního platebního styku. Službu využívá zhruba jedenáct tisíc bank a finančních společností ze dvou set zemí z celého světa. Tohoto kroku se obávají mnohé země, jelikož by tak byl znemožněn obchod s ruským zemním plynem, a Evropa by tak přišla o 1/3 z celkové spotřeby plynu.
Chystáte se na zahraniční dovolenou a myslíte si, že stačí si zabalit? Určitě je důležité myslet i na to, jak budete platit (kartou nebo v hotovosti), jak jsou v dané zemi účtovány služby za telefon a mobilní data. A když už pojedete zpátky, nezapomeňte si zjistit, co můžete ze země vyvézt v kufru.
12 813
722
4 384
1 217
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.