02:07
Karel Jaromír Erben se narodil v Miletíně před více než sto lety, ale jeho díla jsou stále aktuální. Nejznámější je jeho básnická sbírka Kytice, která má dnes již několik filmových zpracování. Erbenovým koníčkem bylo sbírání pohádek, které dle lidového vyprávění sepsal, a díky němu se nám dochovaly.
Pohádky H. Ch. Andersena jsou stále velmi oblíbené. Pojďme si připomenout některé z jeho pohádek v kreslené reportáži Zpráviček. Dozvíte se i to, co mohlo slavného dánského spisovatele Andersena vést k napsání příběhů.
Slavný český spisovatel, překladatel, novinář, dramatik a amatérský fotograf, to vše byl Karel Čapek. Jeho nejznámější kniha, ve které stěně drsnosrstého foxteriéra objevuje svět, se jmenuje Dášeňka. Znáte ji?
Všichni určitě znáte veršovanou pohádku O Červené Karkulce. Jejím autorem je spisovatel a básník František Hrubín. Z „Nástěnky“ Zpráviček se dozvíte informace o jeho životě a poznáte i další jeho tvorbu.
Eugen Brikcius je jednou z významných postav české literatury. Od šedesátých let pořádal happeningy, později ve své vlastní literární tvorbě pracuje s nonsensem, jazykovými experimenty či prvky dadaismu a absurdity. Byl jedním z prvních signatářů Charty 77 a nedlouho po jejím podpisu byl nucen odejít do rakouského exilu. Podívejte se na jeho osudy nejen před listopadem 1989, ale i po něm, kdy stále pokračuje ve své tvorbě a díky „druhému“ domovu pořádá v Praze akce nejen o pražské německy psané literatuře.
Spisovatel Bohumil Hrabal je neodmyslitelně spjatý k několika místy v Česku. Jedním z nich je právě Kersko, kde měl svoji chatu, kterou pravidelně navštěvoval a kde také literárně tvořil. Hrabalova chata prošla nově rekonstrukcí a lze očekávat, že díky tomu přiláká ještě více zájemců o prohlídku objektu i okolí. Ve videu si můžete prohlédnout nejen chatu, ale i vzpomínky místních nebo úryvek z rozhovoru s Hrabalem.
Píseň s textem českého básníka Jiřího Ortena a hudbou Vladimíra Mišíka Život se objevuje na albu Karla Černocha Srdce z plíšku z roku 1980. Poslechnout si ji můžeme také v pořadu Písně českých básníků.
Na Jana Husa v říjnu 1412 papež Jan XXIII. vyhlásil ztíženou klatbu spojenou s interdiktem a zároveň nařídil, že má být zajat a souzen podle církevních zákonů. Vybraná pasáž z filmu Jan Hus (2015) obsahuje rozhovor českého krále Václava IV. s královnou Žofií Bavorskou (ve filmu Sofie), která byla Husovou posluchačkou a ochránkyní, o klatbě uvalené na Jana Husa a jeho odvolání ke Kristu. Zachycen je také rozhovor se Štěpánem Pálečem, který se později na koncilu v Kostnici postaví proti Husovi.
Pohádka Medvěd a liška, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o lesní chaloupce, ve které spolu bydlí medvěd a liška. Jejich poklidné soužití je však ohroženo, když jednoho dne najde medvěd v lese med.
Víte, které pohádkové postavy umí čarovat? Kouzelník a víly! A víte, že čarovat umí třeba i mráček? Je to takový popleta, kouzlit moc neumí, kde co zbabrá. A o tom je tato pohádka. Vyprávění je přeloženo do znakového jazyka pro neslyšící.
„Milá Olgo...“ Václav Havel byl několikrát vězněn. Jen těžko si představíme, co prožíval. Alespoň částečně můžeme do pocitů nahlédnout v dopisech, které napsal své manželce Olze. Ten s číslem 68 si přečteme společně. Video vzniklo v produkci Knihovny Václava Havla.
Jak se kníže Svatopluk rozhodl rozdělit říši svým synům? Jakou roli v tom hrály pruty svornosti? A jak to nakonec s říší dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.