Námět do výuky pro:

Měsíc knihy: Autoři knih pro děti

Dětská literatura je specifický žánr a autoři, kteří chtějí psát tak, aby děti oslovili, musí umět myslet jako děti. Což není v dospělosti úplně snadné. Jaké byly osudy nejznámějších autorů dětských knih u nás? Co je přivedlo k tvorbě pro děti? Co je inspirovalo a jakým oblíbeným hrdinům vdechli život? Znáte některé z nich? A jejich příběhy a dobrodružství?

Autoři knih pro děti

Astrid Lindgrenová, Pavel Šrut, Karel a Josef Čapkovi, Hans Christian Andersen. To jsou jména, která jste už jistě slyšeli. Jejich pohádky určitě znáte. Ale co víte o autorech samotných? Co všechno z jejich životů se promítlo do jejich tvorby? Z jakých rodin pocházeli a co všechno z jejich díla se dočkalo filmového a divadelního zpracování?

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Lindgrenová A., Šrut P., Čapek K.

K následující aktivitě děti budou potřebovat nůžky a lepidlo. Nejdříve je dobré se zamyslet, co už o těchto autorech (Astrid Lindgrenová, Pavel Šrut, Karel Čapek) děti ví. Po skončení aktivity věnujte čas sdílení, co nového se děti dozvěděly.
1. stupeň ZŠ
ČJ a literatura
Časová náročnost:
25 minut

Pracovní list: Čapek J., Svěrák Z., Andersen H. CH.

K následující aktivitě děti budou potřebovat nůžky a lepidlo. Nejdříve je dobré se zamyslet, co už o těchto autorech (Josef Čapek, Zdeněk Svěrák, Hans Christian Andersen) děti ví. Po skončení aktivity věnujte čas sdílení, co nového se děti dozvěděly.
1. stupeň ZŠ
ČJ a literatura
Časová náročnost:
25 minut

Okruhy

Březen je už od roku 1955 oslavou čtení, vyprávění a knížek. Čtení a poslouchání je totiž aktivitou, která nám pomáhá rozvíjet mnohem víc než slovní zásobu. Taky empatii, schopnosti porozumět druhým,…

ČJ a literatura
18 7

ČT edu nejsou pouze videa

1 137

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání