03:06
Jak to vypadalo, když se ženy rozhodly, že budou bojovat s muži? Jakou na ně vymyslely lest? A jak to celé dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Bajka Lev, kočka a člověk, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o Diogénovi, kterému vadí, že v každé báji vyhraje jen ten nejsilnější. Reaguje tak na pověst o lvu, který se chce na popud kočky utkat s dřevorubcem. Podle kočky jsou totiž lidé velmi chytří a silní a lev s ní nakonec souhlasí. Ezop však Diogénovi dalším příběhem dokáže, že zvítězit mohou i ti slabší. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Slavný český spisovatel, překladatel, novinář, dramatik a amatérský fotograf, to vše byl Karel Čapek. Jeho nejznámější kniha, ve které stěně drsnosrstého foxteriéra objevuje svět, se jmenuje Dášeňka. Znáte ji?
Jak se kníže Svatopluk rozhodl rozdělit říši svým synům? Jakou roli v tom hrály pruty svornosti? A jak to nakonec s říší dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Česká romanistka, básnířka, překladatelka z francouzštiny a portugalštiny Vlasta Dufková byla roku 2009 v nominaci na cenu Magnesia Litera za překlad románu brazilského spisovatele Joaa Guimaraese Rosy Burití.
Pohádka Zvířátka a Petrovští, kterou předčítá herečka Dagmar Havlová. Příběh vypráví o Zdeničce a jejím tatínkovi, kteří musejí prodat chaloupku i se všemi svými zvířátky. Ta se však rozhodnou, že situaci vezmou do vlastních rukou a Zdeničce pomohou. Před tím ale musejí čelit několika překážkám. A jak to dopadlo?
Šotci řádí opravdu všude. Například šotek Česťa si vybral pro své neplechy letiště. S oblibou posílá kufry do úplně jiných destinací a lidi jakbysmet. Čím více chaosu, tím spokojenějším šotkem Česťa je. Ovšem jednou se i takový mazaný šotek přepočítá a rodiny Matouškových a Hoffmanových s ním pěkně vyběhnou. Vyprávění je tlumočeno do znakového jazyka.
Jezinky nejspíš většina z vás zná z pohádky o Smolíčkovi Pacholíčkovi, ale věděli jste, že s jezinkami má zkušenost i Matyáš Soukup? Stala se mu nemilá věc. Večer šel pozorovat na palouček jezinky, jak tančí, a u toho usnul. Když ho jezinky objevily, začarovaly ho a Matyášovi nastaly těžké časy. Naštěstí mu na pomoc přispěchaly jeho spolužačky, kterým se povedlo jezinky přesvědčit, aby Matyáše vrátily opět do původního stavu.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vědecko-technický pokrok v českých zemích v 19. století, zejména vynález obloukovky, automobilu, motocyklu, ale i objevy v medicíně a biologii.
Kde se vzal internet a jak se vyvíjel? Internet je skvělá věc, ale někdy nám může způsobit horké chvilky. Vědci dnes vedou spory o tom, jak internet ovlivňuje naše myšlení. Jak napravit průšvih, do kterého se můžeme jedním kliknutím dostat, a jaké nástrahy nás vlastně na internetu čekají, zašel zjistit Kuba v další části seriálu Wifina. Tak si od něj občas dejte pauzu, protože na internetu může vzniknout i závislost. A naučte se, jak na pravidla bezpečnosti a kyberšikanu.
Poprvé princip laseru popsal Albert Einstein. Laser má široké spektrum uplatnění. To, jakou má laser sílu, zjistíme na pokusu s balónky. Může laser zapálit svíčku? Co se stane, když zapneme laser v blízkosti lahví naplněných lihovými výpary?
Celer byl pěstován jako vzácná rostlina tisíce let. V Egyptě se těšil mimořádné úctě. Byl využíván nejen pro léčivé účinky, ale také byl využíván jako smuteční rostlina. Jenže pak lidé poznali spousty dalších výhod téhle rostliny a dnes se třeba v Řecku celer považuje za rostlinu štěstí. S historií celeru se seznámíte v tomto díle.
12 993
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.