02:40
Poutník se rozhodl, že se vydá na vandr do světa, aby tam našel smysl svého života, pokoj, naplnění a povolání. Na cestě potkává dva tajemné průvodce: Všudybuda a Mámení. Od Mámení dostává Poutník růžové brýle, aby mu vše ve světě připadalo krásnější než ve skutečnosti. Naštěstí nosí brýle dole na nose, takže přes ně vidí skutečnosti takové, jaké doopravdy jsou. Díky tomu si o věcech může vytvořit vlastní obrázek. Celý svět ovládá královna Moudrost. Ale je to opravdu Moudrost?
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
Poutník se ocitá se svými průvodci na náramně vysoké věži, odkud vidí celé město jako na dlani. Všudybud ukazuje Poutníkovi město a vše komentuje. Dívají se na bránu života, kudy lidé přicházejí na svět, i bránu rozchodu, kde si lidé vybírají povolání. Dále vidí ulice s jednotlivými stavy či zaměstnáními. Přijdou do brány rozchodu, kde si má Poutník vytáhnout lístek z měděného kotle u Osudu. Jenže on se nedokáže rozhodnout, jaké povolání by si měl vybrat. Předloží tedy Osudu žádost, zda by si nejprve směl vše prohlédnout. Dovolí mu Osud dívat se a vše zkoumat?
„(…) hledat a nalézt způsob, jak by učitelé méně učili a žáci se více naučili (…)“. Nejen tento dodnes aktuální výrok o smyslu didaktiky zazní v dokumentu, který přehledně představuje pohnuté a leckdy dramatické životní osudy J. A. Komenského. Historik Petr Charvát poskytuje pohled na místa, kde Komenský působil, popisuje vznik jeho slavných děl a vše zasazuje do dobového kontextu.
Z náměstí přijde Poutník do Manželské ulice. Průvodci mu chtějí ukázat rozkošný stav manželský. Přichází k velkým váhám u brány zasnoubení. Tam se váží muži se ženami, a když se k sobě hodí, jsou vpuštěni do manželského stavu. Jdou dál ke kováři, který k sobě manžele řetězy přikovává. Manželství je prý nejpevnější z lidských svazků. Poutník chce odejít, ale Mámení ho mámí, aby si také vybral ženu za manželku. On utíká pryč, ale najednou se něco stane. Vstoupí nakonec i Poutník do stavu manželského?
Píseň s textem českého básníka Jiřího Ortena a hudbou Vladimíra Mišíka Život se objevuje na albu Karla Černocha Srdce z plíšku z roku 1980. Poslechnout si ji můžeme také v pořadu Písně českých básníků.
V devatenáctém století hledali obrozenci, literáti i někteří čeští politikové alternativní národní program k naší existenci v habsburském Rakousku. Začali snít o slovanském bratrství a nechali se unést zidealizovanou představou o Rusku. Po několika cestách literátů (Karel Havlíček Borovský, František Palacký) a politiků (František Ladislav Rieger) do Moskvy a Petrohradu dostaly jejich představy o ideálních slovanských vztazích povážlivé trhliny. O romantismu, slovanství, rusofilství a vlivu Ruska na pozdější formování československého státu debatují společně s moderátorem rusista Libor Dvořák, literární historik Martin C. Putna a historik Vratislav Doubek.
Výjimečný spisovatel, milovník umění, filozofie, literatury i složitá osobnost, to byl Bohumil Hrabal. Jeho život byl výrazně spojen s několika místy: Brnem, Nymburkem, Kerskem, Kladnem a Prahou. Nejen o Hrabalově vztahu ke konkrétním místům, která se otiskla také do jeho díla, hovoří spisovatelovi přátelé.
Kniha Šikmý kostel, románová kronika pojednávající o každodenním životě lidí na Karvinsku, získala mimořádnou oblibu nejen u čtenářské veřejnosti, ale i u literárních kritiků. O prozaicky zpracovaném silném příběhu místních lidí, jejichž životy radikálně změnila těžba uhlí, který napsala spisovatelka Karin Lednická, hovoří sociolog Ondřej Císař. Video je tlumočeno do znakového jazyka.
Český básník Pavel Kolmačka předčítá úryvek ze své sbírky básní Wittgenstein bije žáka.
V pasáži pořadu Písně českých básníků si v podání hudební skupiny Ensemble Flair v čele s cimbalistou a skladatelem Janem Rokytou ml. můžeme poslechnout píseň Motýl s textem Petra Bezruče, která se objevila na albu Od pramenů k moři.
K vrcholům Nezvalovy tvorby i celé básnické generace avantgardy neodmyslitelně patří skladba Edison z roku 1928. Ve videu zhlédneme, jak ji recituje herec Josef Chvalina v pořadu z roku 1968. V závěru pak zazní komentář k této básnické skladbě.
Pohádka Zlatovláska, kterou předčítá herec Jiří Dvořák. Příběh vypráví o Jiříkovi, který i přes zákaz krále okusí kousek kouzelného hada a začne rozumět zvířecí řeči. Aby nebyl za trest popraven, musí králi dovést zlatovlasou pannu. Jiřík se tak vydává na cestu do světa, aby úkol splnil. Pohádka je přeložena do znakové řeči.
Pasáž pořadu Jasná řeč Josefa Chuchmy se věnuje divadelní hře Harry Potter a prokleté dítě na námět J. K. Rowlingové, Johna Tiffanyho a Jacka Thornea, která měla premiéru v červenci roku 2016 v Londýně. Jde o osmý příběh ze série o Harrym Potterovi a zároveň první, který se oficiálně dočkal divadelního zpracování. Na téma nahlížejí překladatel a programový ředitel nakladatelství Albatros Ondřej Müller a literární kritik, publicista a zástupce šéfredaktora časopisu Pevnost Boris Hokr.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.