00:57
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Odkud pochází romský národ? Romové pocházejí z Indie, kde bychom našli jejich kořeny. Odtud se rozšířili přes Balkánský poloostrov do celé Evropy. Mají své tradice, zvyky i svůj jazyk.
Pracuje jako učitel v mateřské školce, píše básně, hraje divadlo, maluje a fotí. Vychovává sám čtyři děti, kterým je mámou i tátou zároveň. Rodina a umění k osobnosti Matyho Dia neodmyslitelně patří. Seznamte se s tímto charismatickým, všestranně nadaným mužem, který byl ještě nedávno ženou.
Je mužství v krizi? A co to vlastně je? Jaký má být muž v současné době, která jakoby rezignovala na „staré dobré tradiční hodnoty“? Proč se společnost brání rovnoprávnosti? Jak a kde hledat a vytvářet hodnoty nové? Je muž v naší společnosti stále brán jako opora, která není nikdy slabá a nikdy nebrečí? Proč si lidé stále nejsou rovni? Proč primárním, tedy tím zodpovědnějším rodičem, je stále matka a jakou roli v tomto sporu hrají média? Jaké je postavení mužů ve školství a k čemu je dobrý projekt Muži do školství?
V divadelní hře Fidlovačka zazněla roku 1834 poprvé píseň Kde domov můj. Od počátku tato píseň publikum zaujala a začala stále více pronikat mezi lid. Byla snadno zapamatovatelná, svou melodikou připomínala lidové písně a opěvovala českou zem jako domov, což působilo zvláště silně v dobách národní nesvobody. V průběhu doby se samozřejmě objevila kritika a také parodie na text písně, ale historie ukázala, že píseň je nadčasová a v srdcích lidí si našla pevné místo.
Jan Böhm je výjimečný kněz – vzhledem, životním postojem i zálibami. Miluje výzvy, překonává překážky a boří stereotypy. Leze po skalách, skáče padákem a zúčastnil se mise v Afghánistánu. Po letech služby v armádě pocítil potřebu vrátit se do civilního prostředí a získat zázemí, ovšem svého osobitého stylu se nevzdal. Dokument je zajímavým pohledem na život nekonformního kněze a také obrazem měnící se kněžské služby v návaznosti na společnost a její potřeby.
Muslimská dívka studující střední zdravotnickou školu se rozhodla pro nošení muslimského šátku. Dívka čelí vyhrožování a nenávistným útokům ze strany společnosti, nepochopení nachází i u části svých spolužáků. Odpůrci na hidžáb, šátek, jímž si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena, pohlíží jako na prosazování náboženského projevu. Muslimská dívka zase spatřuje v postoji školy omezování své náboženské svobody. Těžkou pozici v tomto sporu zastává vedení školy.
Desetiletý časosběrný projekt Ptáčata je o třídě dětí z okraje společnosti. Děti z „brněnského Bronxu“ do společné třídy nesvedla jen náhoda. Rodiče jiných dětí totiž nechtěli společnou třídu s Romy. Ptáčata se potkají s rapperem Gipsym, od něhož se dozvědí, jaké úkoly je čekají. Budou muset prokázat, že umí zabrat a spolupracovat jako tým. Ptáčata také začnou trávit svůj volný čas jinak.
Remigiusz Górski se narodil ve Varšavě. Vystudoval v Praze gymnázium a právnickou fakultu, oženil se s Češkou a pracuje v polské firmě. Publikuje a snaží se o ekonomickou i sociální osvětu spoluobčanů. Stal se součástí české společnosti, svou polskou duši však neztratil. Jak na Čechy pohlíží a čeho si v Česku nejvíce považuje? Jsme si opravdu tak blízcí jako naše jazyky? Jaká je vlastně polská duše? A panují o Polácích podle něj nějaké předsudky? A jak na Česko pohlížejí Poláci a polská média? Je podle nich výhodou, že jsou si naše jazyky tak podobné?
V noci z 8. na 9. března 1944 bylo ve vyhlazovacím táboře Osvětim-Birkenau zavražděno takřka 4000 českých Židů z tzv. terezínského rodinného tábora. Než odešli na smrt, museli vězni napsat svým příbuzným a známým pohlednice, které byly posléze postdatovány a odeslány s účelem vzbudit zdání, že jsou všichni v pořádku. Ačkoli transportů z Terezína se uskutečnilo několik, likvidaci toho ze září 1943 lze pokládat za největší jednorázovou vraždu československých občanů za 2. světové války.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.