06:00
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Česká republika je součástí Evropské unie. Co to ale Evropská unie vlastně je a co všechno o ní víte? Jaký je rozdíl mezi Evropou a Evropskou unií? Video z roku 2008 vysvětluje základní principy, symboly a znaky Evropského společenství. Schválně, víte kolik států je dnes její součástí? A které to jsou?
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Pokračování příběhu syrské uprchlické rodiny. Ta žije v táboře pro uprchlíky. Dozvídáme se, že velká část jejich velké rodiny je na útěku z válkou stižené Sýrie. Štáb se rozhodl najít jednoho z bratranců, který se na cestě ze Sýrie ztratil.
Ideálním objektem pro manipulaci a ovlivňování názorů jsou lidé frustrovaní, lidé s narušenými rodinnými vztahy a jedinci, kteří si nejsou jistí sami sebou. Ochotně se podřídí vůdci, který jim nabídne snadné řešení, možnost někam patřit a hlavně je zbaví zodpovědnosti za vlastní život. To velmi dobře vědí a využívají všichni manipulátoři, ať už jde o různé sekty, nebo o politiku a šíření dezinformací.
Jsme údajně národem, který miluje domácí mazlíčky. Přesto realita bývá jiná: nemocná a týraná zvířata, zvířata zanechaná v lese nebo v popelnici, množírny psů. Naštěstí se najdou i lidé, pro které se záchrana zvířat stala smyslem života a věnují jim veškerý volný čas i peníze. Kateřina Šimková má dům plný zvířat, především týraných psů. Blanka Schröpferová s manželem provozuje útulek pro týrané koně. Nad smutnými příběhy jejich svěřenců zůstává rozum stát. Ani oni by se ale neobešli bez pomoci dalších lidí.
Žárlivost je v partnerských vztazích přítomna mnohem častěji, než si sami připouštíme. Dokazují to naše nevědomé tělesné reakce. Žárlivost chápeme jako motivační emoci, kdy si hlídáme partnera a snažíme si zabezpečit jeho věrnost. Jde o reakci na ohrožení partnerství. Z jakého důvodu nás ale evoluce žárlivostí vybavila?
Roos pochází z Holandska a do Ugandy byla vyslána Evropskou unií coby expertka na snižování rizik katastrof. Ale sama se nebojí naplno říct, jak je to vlastně nesmyslné. Představa západních zemí, že v Africe jsou lidé zaostalí a nevzdělaní, je nepřesná a také nebezpečná, protože následně vede k projevům nadřazeného chování. Přesto je úloha Roos v Ugandě velmi důležitá: nejen z hlediska upevnění vztahů mezi diecézí a Evropou, ale i zcela prakticky např. při sepisování žádostí.
V Modrošicích je už týden vedro a ještě k tomu přestane téct voda. Sára má divoký sen o potopě světa, přičemž jediná záchrana je jejich byt. 200 spolubydlících a kritický stav plastů v oceánu ji probudí a přiměje k zamyšlení. Do akcí na pomoc planetě se můžeme snadno zapojit – čistit břehy řek, sázet stromy, neprodukovat tolik odpadu, snížit spotřebu masa a mnoho dalšího. Globální problémy nejsou jen Sářin špatný sen a každý může svým chováním pomoci jejich řešení!
V roce 2019 přijal Evropský parlament souhlasné stanovisko k návrhu směrnice vedoucí ke zrušení pravidelného střídání času. Členské státy tuto záležitost musí koordinovat, aby vzniklo co nejméně praktických komplikací. V roce 2019 také proběhla v pořadí již asi 480. veřejná konzultace s občany EU, která vzbudila výjimečný zájem.
Evropská unie přijala v roce 2024 pravidla pro umělou inteligenci. V celosvětovém měřítku se jedná o unikátní krok. Jaké jsou podle nich zakázané systémy a co představuje tzv. pyramida rizik? Ve videu jsou dále představeny dva odborné názory na nová pravidla: pohled právničky a vývojáře.
12 812
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.