02:40
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vývoj lékařství v období renesance a osobnost Jana Jessenia, který provedl v Praze první veřejnou pitvu.
Na pozadí osobního osudu posledního příslušníka rodu Rožmberků Petra Voka ukazuje pasáž náboženskou situaci v českých zemích v druhé polovině 16. století.
Zábavnou formou zpracovaná legenda o bájném Golemovi, kterého údajně stvořil pražský učenec rabi Löw. Pomocí kouzelného šému ho pak oživil a nechal plnit své rozkazy.
Historie těžby stříbra na Příbramsku sahá až do vrcholného středověku. Svou největší slávu dolování stříbra a dalších rud pak zažily Březové Hory v 18. a 19. století, kdy se zde těžilo téměř veškeré stříbro v rámci tehdejší rakouské monarchie. A to zdaleka není jediný unikát, který se s tímto místem pojí. Podívejte se.
Největším důsledkem českého stavovského povstání byl obrovský přesun majetku, k němuž došlo jako součást trestu představitelů povstání. Stovky panství změnily své majitele. Jak probíhaly konfiskace a kolik šlechtických rodin postihly? Jaké měly důsledky pro další vývoj českého státu?
V animované ukázce jsou zábavnou formou zachyceny měnové, hospodářské a vojenské reformy Marie Terezie, kterými přispěla k modernizaci Habsburské monarchie.
Společně se dozvíme, že první mrkve byly žluté nebo také fialové. Rostly divoce v oblasti dnešního Pákistánu a Afghánistánu. Mrkve byly dříve menší, než je známe nyní, a byly docela hořké. Mrkev je nejen zdravá, ale i léčivá a dokonce v Anglii z ní dělají puding.
Pasáž přibližuje historii hradu Křivoklát, který stojí na skalnatém ostrohu nad Rakovnickým potokem, přítokem řeky Berounky na území městyse Křivoklátu ve Středočeském kraji.
Víte, kdo to byl Ježíš Kristus, jak vzniklo křesťanství a proč slavíme o Velikonocích takzvaný Velký pátek? Odpovědi na všechny tyto otázky najdete v následující reportáži.
Příběh Pavla Grosse, českého inženýra a průkopníka potápěčství v Československu, je dnes téměř neznámý. V roce 1965 zkonstruoval podvodní modul nazvaný Xenie, v němž strávil v osmimetrové hloubce 72 hodin. Jeho vynález měl řešit problematiku tzv. dekomprese. Vlivem politických okolností však jeho modul nebyl patentován a později byl ve světě okopírován. A jaký byl osud jeho vynálezce?
Zajímá vás, kdo to byl Jan Kříženecký? Díky tomuto prvnímu českému filmaři jsme se stali 6. zemí na světě, kde se začalo s filmováním. Původně vystudoval Jan Kříženecký architekturu, později si s bývalým spolužákem zakoupili francouzskou kameru a založili českou výrobnu filmů. O čem točil?
Landek Park je největším hornickým muzeem u nás. Návštěvníky místo okouzlí svojí autenticitou hornického prostoru i spojením technické památky s přírodní, tedy s vrchem Landek. Ředitel muzea nás provede po historické šatně a důlní expozici. Herec Josef Polášek tak na vlastní kůži pozná denní režim horníků a zjistí, že Bezručovy verše o „svalech ztuhlých v železo“ opravdu nadsazené nebyly.
Jedním z učenců, kteří působili na pražském dvoře císaře Rudolfa II., byl i Johannes Kepler. Zde také formuloval dva ze svých tří zákonů. Podívejte na stručný přehled jeho díla a objevů.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.