05:40
Pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě stál na místě plánované těžby hnědého uhlí. Vzhledem k jeho mimořádné hodnotě neskončil jako většina starého královského města Most demolicí, ale bylo rozhodnuto o jeho záchraně přesunutím o 941 metrů mimo těžební prostor. Podívejte se na mimořádný logistický počin.
Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Kde se rodí a jak žije řeka? Zjistěte více o fenoménu řeky jakožto mnohotvárného a rozmanitého světa, který je přetvářen člověkem a v němž je rovnováha mezi přírodou a civilizací mnohdy velmi křehká. Lucie Výborná ve videu putuje od pramenů po dolní toky českých řek. Vydejte se na cestu s ní a podívejte na rozmanitost přírody, která je člověku často na obtíž.
Vincenz Priessnitz věřil na léčivou sílu vody. Žil v první polovině 19. století, v mnohém však tuto dobu předběhl, například založil první vodoléčebný ústav na světě. V následující reportáži se seznámíme s jeho příběhem.
V době výlovů jsme navštívili největší rybník v České republice, Rožmberk u Třeboně. Ve videu se dozvíte, jak toto unikátní vodní dílo vzniklo před více než čtyřmi sty lety a jak se způsob výlovu rybníka změnil od dob jeho vzniku až po současnost. Uvidíme i pár tipů na výlety v okolí.
Na seznam světového dědictví UNESCO se dostalo 11 lázeňských měst ze 7 evropských zemí. Mezi nimi i je západočeský trojúhelník tvořený městy Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. A to je pro ně velká prestiž. Co všechno teď budou muset tato města splňovat a jaké výhody jim to přinese? Na čem teď budou města společně pracovat a co je nyní prioritami jejich vedení?
Při poznávání Šumavy s Cyklodálkami (2024) zamíříme na místo, kde ještě v minulém století stála Rosenauerova nádrž. Toto vodní dílo sloužilo jako zásobárna vody pro Schwarzenberský plavební kanál. Rosenauerova nádrž poskytovala mnoho pracovních příležitostí pro místní obyvatelstvo, v období normalizace však zanikla. Podívejte se, jak k tomu došlo.
České Švýcarsko proslulo především Pravčickou branou, avšak opravdovou divokost najdeme v jeho odlehlých a těžko dostupných roklích.
Eliška Junková byla česká automobilová závodnice, která na vozech Bugatti dokázala ve 20. letech 20. století porážet své mužské soupeře a byla nejrychlejší ženou světa. Největšího úspěchu dosáhla v tehdy nejtěžším závodě na Sicílii ve Targa Florio v roce 1928, kde skončila pátá.
Dánský astronom, astrolog a alchymista Tycho Brahe prožil poslední dva roky na dvoře císaře Rudolfa II. V Praze i zemřel a má hrobku v Týnském chrámu. Podívejte se na diskusi odborníků, kteří vysvětlují jeho vědeckou práci.
Profesor Otto Wichterle už za druhé světové války přišel se svými spolupracovníky s patentem na výrobu umělého vlákna, které později dostalo jméno silon. Silonky nosila v druhé polovině 20. století snad každá žena v Československu. Světově se ale proslavil především vynálezem měkkých kontaktních čoček. Na Štědrý den roku 1961 vyrobil první stroj na čočky ze stavebnice Merkur. Pojďte si připomenout tohoto českého vědce.
Plány na překlenutí Nuslí jsou už z doby první republiky, ale až výstavba sídliště na Pankráci byla impulsem pro postavení mostu spojujícího Pankrác s Karlovem. Most byl dokončen v roce 1973, v roce 25. výročí komunistického převratu, a dostal jméno Most Klementa Gottwalda. Jeho vnitřkem vede trať linky C pražského metra a svůj současný název má most od roku 1990.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.