02:45
Uplynulo už více než 80 let od podpisu mnichovské dohody, která zpečetila náš osud během druhé světové války. V kreslené reportáži z pořadu Zprávičky se dozvíte, co podpis mnichovské dohody znamenal pro tehdejší Československo. Naši občané často hovoří o mnichovské zradě, spojenci se jejím podpisem snažili vyhnout válce. Ustupovat zlu se zkrátka nevyplácí.
Mnichovská dohoda z konce září 1938 vedla ke ztrátě asi třetiny historického území českého státu. Měla však i velké sociální dopady. Na 200 000 osob utíkalo z pohraničí do vnitrozemí. Bohužel, druhá republika ztratila i étos republiky první. Mnohé uprchlíky, zejména německé antifašisty a Židy, bez milosti vracela zpět. Jejich cesta často nekončila jinde než v koncentračních táborech.
Co bylo spouštěčem toho, že spojenci v roce 1942 prohlásili Mnichovskou dohodu za neplatnou? A proč se k tomu Britové stavěli zpočátku odmítavě?
Na pozadí osudů dvou velkých postav československé armády první republiky, generálů Ludvíka Krejčího a Jana Syrového, pojednává pasáž o měnící se situaci ve třicátých letech, kdy od cesty k míru svět směřoval spíše k válce. V Československu docházelo k rozdělení cesty dalšího vývoje – jinou viděl prezident Edvard Beneš, jinou představitelé armády.
Vznik sudetoněmeckého hnutí spadá do počátku třicátých let, kdy hospodářská krize radikalizovala Němce v Československu. Stávající německé politické strany přicházely o své voliče, které přebírala Sudetoněmecká vlastenecká fronta Konráda Henleina, později změněná na Sudetoněmeckou stranu. Ta dokonce vyhrála parlamentní volby v roce 1935 a svými požadavky v druhé polovině třicátých let výrazně přispěla k pádu první republiky a konci samostatného státu. I proto se vztahy mezi Čechy a Němci dostaly na bod mrazu.
V animované ukázce jsou zábavnou formou zachyceny okolnosti podepsání Mnichovské dohody, mobilizace armády v roce 1938, abdikace prezidenta Edvarda Beneše a obsazení Sudet.
Se značným zpožděním oproti zbytku Evropy nahrazuje gotiku v českých zemích renesance. Ovlivňuje nejen architekturu, ale i životní styl. Je kladen důraz na člověka a myšlení.
Jak to vypadalo, když se ženy rozhodly, že budou bojovat s muži? Jakou na ně vymyslely lest? A jak to celé dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Významnou roli v utváření české historie sehráli také Židé. Jak se jim dařilo v českých zemích od dob Přemysla Otakara II. až po vládu Rudolfa II. Habsburského?
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 4. ročníku pomocí pověstí poznat historii naší země. Kdo to byl praotec Čech a jak se jmenoval jeho bratr. Co to vůbec pověsti jsou? Seznamme se s našimi historickými kronikáři. Poznejme pověsti podle obrázků. Víte, jak se jmenoval kůň, který skočil z Vyšehradu?
Prvním letadlem společnosti Avia byl jednoplošník BH-1. Samostatné Československo v něm získalo moderní letadlo s konstrukcí, která v mnohém předběhla tehdejší dobu. Konstruktéry byli Pavel Beneš a Miroslav Hajn a poprvé vzlétl v říjnu 1920. Letuschopnou repliku postavil a představuje Marcel Sezemský.
S nástupem Alexandera Dubčeka nastává Pražské jaro, období demokratizace společnosti. V srpnu 1968 však do Československa vpadnou vojska Varšavské smlouvy. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti se seznámí s klíčovými událostmi a osobnostmi české historie. Díl je vhodný především pro mírně pokročilé žáky staršího školního věku.
V době, kdy probíhal proces s Miladou Horákovou a dalšími zatčenými, se mocenské propagandě podařilo zneužít a využít veřejné mínění. Příspěvek uvádí příklady dětských rezolucí, které vyslovují požadavky těch nejpřísnějších trestů pro obžalované, a dále poukazuje na selhání umělců, především literátů.
JUDr. Milada Horáková, veřejně známá a politicky činná národní socialistka, byla v inscenovaném politickém procesu odsouzena k trestu smrti. K jejímu zatčení v září roku 1949 nebyl žádný objektivní důvod. Státní bezpečnost ji zatkla společně s dalšími lidmi, kteří patřili do skupiny blízkých spolupracovníků exprezidenta Edvarda Beneše. Celá tato akce nesla krycí název Akce N, později Akce Hrad, a KSČ ji zamýšlena jako součást likvidace vnitřní opozice.
11 402
611
3 370
1 030
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.