Hledáte pracovní listy? Na ČT edu najdete materiály pro předškoláky, žáky základních i studenty středních škol. Pracovní listy jsou rozdělené podle předmětů i témat.
Pracovní list inspiruje žáky a žákyně i jejich vyučující k aktivní participaci na dění ve škole, vzájemné spolupráci a ke způsobům, jak zlepšit školní prostředí. Vychází ze dvou videí, která znázorňují konkrétní projekty škol a fungování žákovského parlamentu.
Materiál nabízí žákům a žákyním i jejich vyučujícím různé situace jako odrazový můstek pro praktický nácvik komunikačních dovedností. Vychází z běžných skutečností, s nimiž se mohou žáci a žákyně setkat, a ukazuje na nich, v čem spočívají komunikační výzvy.
Materiál poskytuje žákům a žákyním i jejich vyučujícím prostor k reflexi aktuálního tématu - voleb. Odpověďmi na otázky žáci a žákyně rozvíjejí své znalosti, hodnotové postoje, schopnost argumentace i empatie. Aktivita podporuje demokratickou kulturu, respekt k odlišným názorům.
Pracovní list je zaměřen na banalizaci násilí a dalších problémů spojených s divokým odsunem německého obyvatelstva. Obsahuje ukázky z dobového českého tisku, které ji ukazují. Výběr z tisku budou žáci porovnávat s pamětnickými výpověďmi očitých svědků události.
Pracovní list vede žáky a žákyně k rozvoji porozumění pojmu demokracie a jejích základních principů. Žáci se na základě dvou videí seznamují s fungováním demokracie, jejími pilíři a kontrastem mezi demokratickým a autokratickým rozhodováním.
Prozkoumej, co všechno umí vyjádřit kreslená animace a jak se ve filmu vypráví příběh pomocí pohyblivých obrázků. Vyzkoušej si vlastní kreslenou animaci bez použití digitální techniky.
Co všechno umí kreslená animace skvělého kreslíře a animátora Pavla Koutského, se dozvíte v metodickém listu. Podle praktického návodu v pracovním listu Princip kreslené animace si můžete sami vyzkoušet, jak tato technika funguje.
Metodický list nabízí čtyři jednoduché aktivity k seriálu Krysáci. Děti si zkusí všímat skrytých významů ve filmu, porovnat ho s knížkou, poznat lépe své okolí – uvědomit si, jaké zajímavé prvky (jako jsou stavby, příroda nebo památky) se nacházejí v jejich okolí – a vymyslet vlastní příběh.
Metodický list se zaměřuje na filmové „vyprávění“ autorů Macourka, Borna a Doubravy. Ukazuje, jak humor vzniká ve slovech a obrazech. Kde se bere sranda? Kde se berou nápady? Zkusíme si zahrát na scénáristy a také nakreslit sebe sama jako postavu z animovaného filmu.