Pracovní list pomáhá žákům rozpoznávat manipulativní techniky a odlišovat pravdu od lží. Hravou formou prostřednictvím „kouzel“ a tvorby vlastního detektoru nesmyslů si procvičí kritické myšlení a obranu proti dezinformacím.
Pracovní list rozvíjí u žáků schopnost odlišovat fakta od fikce. Na příkladu městské legendy o bezhlavém cyklistovi si žáci procvičí práci s důkazy, ověřování informací a kritické myšlení.
Pracovní list vede žáky k rozpoznávání dezinformací a rozvoji mediální gramotnosti. Prostřednictvím postavy detektiva Járy Pravdomila si uvědomí, jak se šíří falešné zprávy a jak se proti nim bránit.
Pracovní list seznamuje žáky s principy propagandy a jejího vlivu na myšlení. Pomocí příběhu o nespravedlivě osočeném dromedárovi si žáci procvičí rozpoznávání manipulativních sdělení a rozvíjejí kritické myšlení.
Metodický list k pořadu No neke! slouží jako návod pro učitele, jak s žáky pracovat na tématu mediální gramotnosti. Zaměřuje se na odhalování manipulací v médiích, například fake news, propagandu, konspirační teorie a městské legendy. Cílem je vést žáky k tomu, aby kriticky přemýšleli o informacích.
Animovaný příběh malého židovského chlapce Tomíčka se odehrává v terezínském ghettu. Ukazuje kontrast mezi drsnou realitou a vysněným světem. Pracovní list k animovanému filmu Tomíček vytvořil Yad Vashem, Mezinárodní institut pro výuku holocaustu, s jehož svolením pracovní list předkládáme.
V této aktivitě budou žáci vybarvovat a doplňovat tzv. domalovánky, což jsou lehkou šedou barvou předtištěné náznaky a obrysy, které pomůžou žákům tím, že nemusejí kompozici od začátku vymýšlet sami. Úkolem žáků je kompozici konkrétně dotvořit, stanovit přesné obrysy a vybarvit.
V této aktivitě budou žáci vybarvovat a doplňovat tzv. domalovánky, což jsou lehkou šedou barvou předtištěné náznaky a obrysy, které pomůžou žákům tím, že nemusejí kompozici od začátku vymýšlet sami. Úkolem žáků je kompozici konkrétně dotvořit, stanovit přesné obrysy a vybarvit.
Tento badatelsky orientovaný pokus umožňuje žákům pochopit princip
spojených nádob a funkci vodárenské věže. Pokus podporuje badatelský přístup a rozvoj
pozorovacích dovedností.
Tento badatelsky orientovaný pokus umožní žákům objevit přítomnost železa
v cereáliích pomocí magnetu. Aktivita rozvíjí schopnost žáků provádět experimenty
a vyvozovat závěry na základě pozorování.
Tento badatelsky orientovaný pokus pomáhá žákům pochopit princip statické
elektřiny. Pomocí jednoduchých pomůcek si prakticky vyzkouší, jak se předměty mohou
přitahovat nebo odpuzovat na základě získaného elektrického náboje. Pokus podporuje
badatelský přístup a rozvoj pozorovacích dovedností.
Tento badatelsky orientovaný pokus pomáhá žákům pochopit, jak se lidské oko
přizpůsobuje změnám světla a tmy. Žáci si na vlastní kůži vyzkoušejí trik, který používali
piráti k lepšímu vidění při přechodu z jasného světla do tmy. Pokus podporuje badatelský
přístup a rozvoj pozorovacích dovedností.