Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Knižní svět

Informace, rozhovory, události. Vše o knihách, které právě vycházejí.

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Chuck Palahniuk: Prokletí
02:31

Chuck Palahniuk: Prokletí

Stručné představení románu amerického postmoderního spisovatele Chucka Palahniuka. V pořadí dvanáctou knihu od známého autora představuje Palahniukův překladatel do češtiny Richard Podaný. Kniha nás prostřednictvím mrtvé puberťačky zavede rovnou do pekla.

Roberto Bolaño: 2666
03:33

Roberto Bolaño: 2666

Knižní svět tentokrát představuje světově proslulý a kritikou oceňovaný román Roberta Bolaña. Nejen o složitosti a komplexnosti tématu tohoto románu, ale také o mísení žánrů, k němuž v knize dochází, hovoří překladatelka Anežka Charvátová, která dílo zároveň citlivým způsobem interpretuje. Velký román o šíleném lidstvu podává obraz světa v celé jeho složitosti i nejednoznačnosti.

Současní němečtí spisovatelé: Peetzová a Kehlmann
04:17

Současní němečtí spisovatelé: Peetzová a Kehlmann

Představujeme dva romány současné německé literatury, postmoderní román Já a Kaminski z pera v českém prostředí již známého spisovatele Daniela Kehlmanna a román Úterní ženy napsaný Monikou Peetzovou. Ve druhé části videa se k románům vyjadřuje literární publicista Ondřej Horák, který zároveň komentuje atraktivitu německé literatury pro českého čtenáře.

Julian Barnes: Vědomí konce
03:54

Julian Barnes: Vědomí konce

Knižní svět láká k další zajímavé četbě. Tentokrát se jedná o novelu jednoho z nejvýznamnějších britských autorů současnosti, Juliana Barnese. Milostnou novelu o provázanosti lidských osudů a nespolehlivosti lidské paměti, za níž v roce 2011 obdržel Barnes prestižní Booker Prize, představuje a částečně interpretuje anglista a literární kritik Petr Matoušek. Autor kritizuje pokrytectví, spořádanou a důstojnou společnost, která skrývá ve skříni kostlivce.

Egon Bondy: Invalidní sourozenci
03:57

Egon Bondy: Invalidní sourozenci

Reportáž, která vznikla u příležitosti úplného vydání Bondyho románu, přináší informace o antiutopické próze z roku 1974, o níž hovoří zejména editor Martin Machovec. Jedná se o vyznání pro komunitu známou jako český underground. Machovec hovoří také o básníkovu vlivu na českou hudební scénu a zhudebňování jeho textů. V neposlední řadě je prostor věnován vlivu Bondyho díla na tehdejší čtenáře v normalizačním Československu.

Nicolai Lilin: Sibiřská výchova
02:37

Nicolai Lilin: Sibiřská výchova

Sibiř, život lidí stojících mimo zákon a značný díl autobiografičnosti, to jsou prvky spojující dva současné polodokumentární romány, o jejichž syrovosti promlouvá novinář Jan Petránek. Obě díla, jak Sibiřská výchova, kterou napsal Nicolai Lilin, tak Odljan čili Vzduch svobody od Leonida Gabyševa, popisují strašné podoby dětství a přinášejí vhled do drsných životních podmínek dětí v kriminále a na ulici.

Umberto Eco: Pražský hřbitov
03:47

Umberto Eco: Pražský hřbitov

Knižní svět láká k četbě románu, který zvítězil v anketě Lidových novin Kniha roku 2011. Román přeložený Jiřím Pelánem vypráví o možných okolnostech vzniku podvodného spisu Protokolů sionských mudrců a nejen tímto motivem se stává varováním před konspiračními a nenávistnými teoriemi. Přibližuje nám atmosféru, ve které dochází v Evropě k masivnímu nástupu antisemitismu ve druhé polovině 19. století. K formální i obsahové stránce působivého románu spojeného se Starým židovským hřbitovem na pražském Josefově hovoří romanistka Alice Flemrová.

Vladimír Sorokin: Vánice
03:26

Vladimír Sorokin: Vánice

Knižní svět tentokrát představuje novelu ruského autora Vladimíra Sorokina. O motivech novely v některých ohledech navazující na velikány ruské literatury, jakými byli Tolstoj nebo Bulgakov, hovoří překladatel Libor Dvořák, který zároveň hodnotí Sorokinovo spisovatelské nadání. Mluví i o tom, co v Rusku i dnes přeneseně znamená pojem vánice.

Zobrazit další videa

Náměty k výuce

2 náměty

Pracovní listy

12 pracovních listů Další listy

Pracovní list pro SŠ: 2666 (R. Bolaño)

Tento pracovní list je určen studentům střední školy. Zaměřen je na román 2666 od latinskoamerického autora Roberta Bolaño.

Pracovní list: Invalidní sourozenci

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak dobře znáte významná díla české literatury. V tomto pracovním listu se zaměříme na román Egona Bondyho - Invalidní sourozenci.

Pracovní list: Pražský hřbitov I

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak dobře znáte významná díla české a světové literatury. V tomto pracovním listu se zaměříme na Pražský hřbitov od Umberta Eca.

Pracovní list: Pražský hřbitov II

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak dobře znáte významná díla české a světové literatury. V tomto pracovním listu se zaměříme na rozbor textu z románu Umberta Eca - Pražský hřbitov.
Probíhá načítání