Námět do výuky pro:

Světový den knihy: Knihy pro náročnější

Každý občas narazí na knihu, která mu přeroste přes hlavu, na kterou nestačí. Neznamená to nutně, že by čtenář byl méně vzdělaný. Někdy se prostě stane, že nám kniha uniká, zdá se nám, že nechápeme vůbec nic nebo jen velmi málo, po několika stránkách máme pocit, že nemá smysl ve čtení pokračovat. Přitom platí, že kniha, která je pro jednoho čtenáře obtížná, je pro jiného čtenáře běžným čtivem. A on má pak obtížnou knihu někde jinde…

Knihy pro náročnější

Všichni čtenáři to znají. Zatímco jedni při středoškolských studiích hltali Kafku, jiní nevěřícně kroutili hlavou: Co se jim na tom může líbit? Za Kafku si dosaďte jakékoli jiné spisovatelské jméno – každý čtenář musí občas vynaložit obrovské úsilí, aby se s knihou nějak popral. Někdy za to může spletitý děj, jinde naopak téměř absence děje, ještě jinde jazykové prostředky, v další knize naprostá neznalost či odtažitost prostředí. Pojďme se na pár ne úplně jednoduchých knih ke čtení podívat. 

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list pro SŠ: 2666 (R. Bolaño)

Tento pracovní list je určen studentům střední školy. Zaměřen je na román 2666 od latinskoamerického autora Roberta Bolaño.
Střední škola
ČJ a literatura

Pracovní list pro SŠ: Podmanění (M. Houellebecq)

Tento pracovní list je určen studentům střední školy. Zaměřen je na román Podmanění od francouzského autora Michela Houellebecqa.
Střední škola
ČJ a literatura

Pracovní list pro SŠ: Nížiny (H. Müllerová)

Tento pracovní list je určen studentům střední školy. Zaměřen je na prvotinu držitelky Nobelovy ceny za literaturu Herty Müllerové - Nížiny.
Střední škola
ČJ a literatura

Pracovní list pro SŠ: Vánice (V. Sorokin)

Tento pracovní list je určen studentům střední školy. Zaměřen je na knihu Vánice od jednoho z nejvýznamnějších představitelů ruského konceptualismu Vladimíra Sorokonina.
Střední škola
ČJ a literatura

Okruhy

Čtení kultivuje nejen ducha, ale i naši schopnost empatie. Když se totiž vcítíme do postavy z knihy, což obvykle není těžké vzhledem k tomu, že nám poskytuje náhled do svých vnitřních světů, je pro…

ČJ a literatura
123 23

ČT edu nejsou pouze videa

1 113

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání