maturita-vybrani-autori

Námět do výuky pro:

Maturita z češtiny: Vybraní autoři

Hašek, Čapek, Mácha, Erben, Nezval, Hrabal… Jména, jejichž neznalost se v českém prostřední považuje za slušné společenské faux pas. A nechybí u žádné maturitní zkoušky. Aby se vám, maturantům, dostala trochu více pod kůži, přinášíme vám medailonky o životech těchto našich literárních velikánů i informace o jejich díle a významu jejich přínosu k českému literárnímu kánonu. Seznámíme vás také s kontextem doby, který vám umožní pochopit, proč se do ní tyto osobnosti tak významně otiskly.

Vybraní autoři k maturitě

Samozřejmě, že pro složení maturitní zkoušky nemusíte znát nazpaměť kompletního Karla Čapka. Měli byste ho ale umět zařadit, pokud jde o literární směry a žánry. Totéž platí i pro ostatní mandatorní autory. I v literatuře platí, že čím víc toho o tématu víte, tím snáze se vám potom v jeho vodách proplouvá. Tak se s námi pojďte podívat, jaký odkaz po sobě zanechali autoři, na jejichž tvorbě stojí do větší či menší míry i produkce těch současných.


Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Bohumil Hrabal

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak dobře znáte významné autory české literatury. Tento pracovní list je zaměřen na Bohumila Hrabala a jeho dílo.

Pracovní list: František Ladislav Čelakovský

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak dobře znáte významné autory české literatury. Tento pracovní list je zaměřen na Františka Ladislava Čelakovského, jeho dílo a národní obrození.

Pracovní list: Jakub Arbes

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak dobře znáte významné autory české literatury. Tento pracovní list je zaměřen na Jana Arbesa a jeho dílo.

Pracovní list: Karel Čapek I

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak dobře znáte významné autory české literatury. Tento pracovní list je zaměřen na Karla Čapka a jeho dílo.

Pracovní list: Karel Čapek II

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak dobře znáte významné autory české literatury. Tento pracovní list je zaměřen na rozbor textu z díla Karla Čapka.

Pracovní list: Karel Hynek Mácha

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak dobře znáte významné autory české literatury. Tento pracovní list je zaměřen na Karla Hynka Máchu a jeho dílo.

Pracovní list: Kosmas

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak dobře znáte významné autory české literatury. Tento pracovní list je zaměřen na Kosmase a známou Kosmovu kroniku.

Pracovní list: Vítězslav Nezval

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak dobře znáte významné autory české literatury. Tento pracovní list je zaměřen na Vítězslava Nezvala a jeho dílo.

Pracovní list: Vladislav Vančura I

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak dobře znáte významné autory české literatury. Tento pracovní list je zaměřen na Vladislava Vančuru a jeho dílo - nejen Rozmarné léto.

Pracovní list: Vladislav Vančura II

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak dobře znáte významné autory české literatury. Tento pracovní list je zaměřen na rozbor textu z díla Vladislava Vančury.

Vybrané kapitoly

Jak na maturitu?

Slovo maturita pochází z latinského slova maturitas čili zralost a má být důkazem, že jste své středoškolské vzdělání neprospali. Pro mnohé z vás je i podmínkou, kterou je třeba splnit pro další…

Střední škola
Jak na maturitu?

ČT edu nejsou pouze videa

851

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání