05:21
„(…) hledat a nalézt způsob, jak by učitelé méně učili a žáci se více naučili (…)“. Nejen tento dodnes aktuální výrok o smyslu didaktiky zazní v dokumentu, který přehledně představuje pohnuté a leckdy dramatické životní osudy J. A. Komenského. Historik Petr Charvát poskytuje pohled na místa, kde Komenský působil, popisuje vznik jeho slavných děl a vše zasazuje do dobového kontextu.
Výklad důležitých událostí v životě Karla Jaromíra Erbena, včetně citací z jeho díla. Pořad spisovatele zasazuje do kontextu historických událostí.
T. G. Masaryk o něm napsal: „Byl největší postavou českého osvícenství a počátků národního obrození.“ Josef Dobrovský, kterého označujeme za patriarchu českého národního obrození, náš přední bohemista, slavista, orientalista a literární a církevní historik, zakladatel slavistiky a také největší český osvícenský vědec. Ukázka přináší náhled do Dobrovského vědeckého života a jeho díla prostřednictvím výkladu historika Petra Charváta.
Dokument o jedné z předních postav české exilové literatury staví na osobní výpovědi Oty Filipa, který se ohlíží za „svým“ dvacátým stoletím. S nadhledem a zároveň s pokorou i schopností kritické sebereflexe hovoří o svých románech.
Divadelní festival Václava Havla v Horních Počernicích připomíná světovou premiéru Havlovy Žebrácké opery uvedenou v sále místního hostince roku 1975, kterou se podařilo utajit i před Státní bezpečností. Někteří z místních si tuto událost živě pamatují. Jak se podařilo premiéru realizovat?
Málokdo uměl s takovým pozorovatelským citem a empatií popsat svérázné obyvatele staré Prahy jako Ignát Herrmann a Jan Neruda. Staropražskou povídku Ignáta Herrmanna Z Nerudovy trafiky o mladé dámě prodávající v trafice a zákazníkovi, o němž netuší, že jde o jejího nejoblíbenějšího spisovatele, Jana Nerudu, čte herec Jan Pivec.
Vybraná pasáž představuje dvě aktovky Václava Havla zinscenované v Divadle na Vinohradech. První z nich je hra napsaná v 60. letech s názvem Motýl na anténě, jediná hra, kterou Havel napsal pro Československou televizi. Je to satirická absurdní komedie, ve které se zdánlivě nic neděje. Druhou je dobře známá Audience ze 70. let. Po videu následuje krátká reportáž o umístění pamětní cedulky na rodný dům Václava Havla na Rašínově nábřeží, v níž mluví i jeho bratr Ivan Havel.
Romantická povídka Boženy Němcové s prvky realismu V zámku a podzámčí ukazuje sociální rozdíly v české společnosti poloviny 19. století. V pasáži ze stejnojmenného filmu režiséra Ludvíka Ráži z roku 1981 ze závěru díla můžeme vidět přeměnu zbohatlické milostpaní, která po vyléčení z těžké nemoci začala dělat dobré skutky a pomáhala chudým.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.