05:21
„(…) hledat a nalézt způsob, jak by učitelé méně učili a žáci se více naučili (…)“. Nejen tento dodnes aktuální výrok o smyslu didaktiky zazní v dokumentu, který přehledně představuje pohnuté a leckdy dramatické životní osudy J. A. Komenského. Historik Petr Charvát poskytuje pohled na místa, kde Komenský působil, popisuje vznik jeho slavných děl a vše zasazuje do dobového kontextu.
Výklad důležitých událostí v životě Karla Jaromíra Erbena, včetně citací z jeho díla. Pořad spisovatele zasazuje do kontextu historických událostí.
T. G. Masaryk o něm napsal: „Byl největší postavou českého osvícenství a počátků národního obrození.“ Josef Dobrovský, kterého označujeme za patriarchu českého národního obrození, náš přední bohemista, slavista, orientalista a literární a církevní historik, zakladatel slavistiky a také největší český osvícenský vědec. Ukázka přináší náhled do Dobrovského vědeckého života a jeho díla prostřednictvím výkladu historika Petra Charváta.
Dokument o jedné z předních postav české exilové literatury staví na osobní výpovědi Oty Filipa, který se ohlíží za „svým“ dvacátým stoletím. S nadhledem a zároveň s pokorou i schopností kritické sebereflexe hovoří o svých románech.
Malostranská povídka Psáno o letošních Dušičkách vypráví příběh osamělé slečny Máry, která navštěvuje každý rok o svátku Dušiček hřbitov, chodí mezi hroby a na dva z nich položí bílé věnce. V pasáži se vrátíme do doby, kdy se o její ruku začali ucházet dva muži najednou...
Při příležitosti vydání Šlépějí československých, pátého svazku sebraných spisů Jakuba Demla, literární kritik Jan M. Heller osvětluje složitost, mnohovrstevnatost i kontroverznost Demlova psaní. Video obsahuje také několik krátkých ukázek z Demlových textů.
J. K. Tyl byl autorem divadelních her, překladatelem a organizátorem kulturního života v Praze. Několik let dokonce působil jako dramaturg českých her ve Stavovském divadle. Tam také byla poprvé uvedena jeho hra Fidlovačka, kde zazněla píseň Kde domov můj. Píseň zlidověla a stala se v roce 1918 československou státní hymnou.
Dokumentární pořad z cyklu miniportrétů Česko jedna báseň krátce představuje známého českého básníka Pavla Šruta. Autor hovoří o proměnách svého psaní a o blízkém vztahu s Františkem Hrubínem. Také předčítá Hrubínovu báseň Romance pro křídlovku, bezejmenné verše Miroslava Fišmeistera a svou báseň O jistém N.
13 317
747
4 556
1 249
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.