Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Vybraní autoři k maturitě

Maturita z češtiny: Vybraní autoři

Hašek, Čapek, Mácha, Erben, Nezval, Hrabal… Jména, jejichž neznalost se v českém prostřední považuje za slušné společenské faux pas. A nechybí u žádné maturitní zkoušky. Aby se vám, maturantům, dostala trochu více pod kůži, přinášíme vám medailonky o životech těchto našich literárních velikánů i informace o jejich díle a významu jejich přínosu k českému literárnímu kánonu. Seznámíme vás také s kontextem doby, který vám umožní pochopit, proč se do ní tyto osobnosti tak významně otiskly.

Stáhnout materiály

maturita-vybrani-autori

Samozřejmě, že pro složení maturitní zkoušky nemusíte znát nazpaměť kompletního Karla Čapka. Měli byste ho ale umět zařadit, pokud jde o literární směry a žánry. Totéž platí i pro ostatní mandatorní autory. I v literatuře platí, že čím víc toho o tématu víte, tím snáze se vám potom v jeho vodách proplouvá. Tak se s námi pojďte podívat, jaký odkaz po sobě zanechali autoři, na jejichž tvorbě stojí do větší či menší míry i produkce těch současných.


Zobrazit další materiály
Jan Blahoslav: Životopis a dílo

09:40

Jan Blahoslav: Životopis a dílo

Výklad životopisných reálií a díla kněze a biskupa Jednoty bratrské Jana Blahoslava. Pasáž obsahuje také ukázky z jeho děl.

Josef Dobrovský

05:23

Josef Dobrovský

T. G. Masaryk o něm napsal: „Byl největší postavou českého osvícenství a počátků národního obrození.“ Josef Dobrovský, kterého označujeme za patriarchu českého národního obrození, náš přední bohemista, slavista, orientalista a literární a církevní historik, zakladatel slavistiky a také největší český osvícenský vědec. Ukázka přináší náhled do Dobrovského vědeckého života a jeho díla prostřednictvím výkladu historika Petra Charváta.

Václav Hanka

07:05

Václav Hanka

Václav Hanka, český spisovatel, básník a jazykovědec, byl členem České královské společnosti nauk a mnoha zahraničních univerzit. Díky nesmírné pracovitosti a činorodosti patřil k předním osobnostem své doby. Video představuje Hankovu vědeckou a literární činnost v kontextu jeho života včetně otázek spjatých s jeho úlohou při „objevení“ slavných Rukopisů.

Bohuslav Balbín

04:16

Bohuslav Balbín

Bohuslav Balbín byl významným českým literátem, historikem a pedagogem. Řadí se k nejvýznamnějším osobnostem českého baroka. Psal výhradně latinsky, ale snažil se všemožně pomáhat českému národu a také jeho literatuře, která neustále čelila násilné germanizaci. Historik Petr Charvát také v krátkosti představuje zásadní Balbínova díla.

Jan Amos Komenský

11:59

Jan Amos Komenský

„(…) hledat a nalézt způsob, jak by učitelé méně učili a žáci se více naučili (…)“. Nejen tento dodnes aktuální výrok o smyslu didaktiky zazní v dokumentu, který přehledně představuje pohnuté a leckdy dramatické životní osudy J. A. Komenského. Historik Petr Charvát poskytuje pohled na místa, kde Komenský působil, popisuje vznik jeho slavných děl a vše zasazuje do dobového kontextu.

Milan Kundera: Osobnost a dílo

08:42

Milan Kundera: Osobnost a dílo

Milan Kundera je znám tím, že nestojí o pozornost veřejnosti. Tvrdí, že pozornost by měly vzbuzovat jeho knihy, nikoliv život. O mediálním obrazu Milana Kundery a významu jeho díla nejen pro českou literaturu hovoří Karel Hvížďala a Miroslav Balaštík. Milan Uhde, Jiří Trávníček a muzikolog Miloš Štědroň představují svá oblíbená Kunderova díla.

Ota Pavel: Jak jsem se zbláznil

32:06

Ota Pavel: Jak jsem se zbláznil

Spisovatel Ota Pavel se proslavil zejména svými vzpomínkovými knihami a knihami ze sportovního prostředí. Jakým byl člověkem, jaké byly jeho osudy a co bylo inspirací pro jeho tvorbu? Odpověď nám v tomto televizním portrétu poskytnou kromě jiného vzpomínky jeho rodiny a přátel a také audiozáznamy spisovatele samotného.

Dílo a osobnost Jaroslava Haška

07:13

Dílo a osobnost Jaroslava Haška

„Hašek, neproniknutelná sfinga za svým hospodským stolem,“ tak trefně charakterizoval Jaroslava Haška jeden z jeho přátel. Hašek byl komplikovanou osobností a současně nadaným spisovatelem, který za svůj život zvládl napsat stovky povídek a stvořil jednu z ikonických postav české literatury, Josefa Švejka. Video se nejen zabývá Haškovou tvorbou, ale i jeho osobnostní charakteristikou. Hašek totiž není jenom Švejk.

Ota Filip o svém díle

05:21

Ota Filip o svém díle

Dokument o jedné z předních postav české exilové literatury staví na osobní výpovědi Oty Filipa, který se ohlíží za „svým“ dvacátým stoletím. S nadhledem a zároveň s pokorou i schopností kritické sebereflexe hovoří o svých románech.

Jáchym Topol

07:09

Jáchym Topol

Anděl, Sestra, Citlivý člověk. To jsou jedny z nejznámějších knih spisovatele, hudebníka a žurnalisty Jáchyma Topola. Za román Citlivý člověk získal v roce 2017 Státní cenu za literaturu. Nejen o literární a hudební tvorbě a o současném životě, ale i o mládí v komunistickém režimu hovoří představitel českého undergroundu Jáchym Topol.

Jiří Hájíček

08:36

Jiří Hájíček

Jiří Hájíček patří k nejvýraznějším současným českým prozaikům a je držitelem dvou ocenění Magnesia Litera. Nejprve si představíme dílo autora a témata, kterými se zabývá, poté se blíže seznámíme s díly Selský baroko a Rybí krev. Video obsahuje ukázky z Hájíčkových děl, předčítané různými osobnostmi. Hájíčkovo literární dílo charakterizují literární kritik Radim Kopáč a literární publicista Jan M. Heller.

Karel Jaromír Erben: Jeho život a doba

11:34

Karel Jaromír Erben: Jeho život a doba

Výklad důležitých událostí v životě Karla Jaromíra Erbena, včetně citací z jeho díla. Pořad spisovatele zasazuje do kontextu historických událostí.

Rozhovor s Josefem Škvoreckým

22:12

Rozhovor s Josefem Škvoreckým

Rozhovor Marka Ebena se slavným českým spisovatelem Josefem Škvoreckým, jehož dílo patřilo dlouhou dobu k zakázané literatuře. Spisovatel mluví o svém životě, psaní detektivek a založení nakladatelství '68 Publishers.

Brixenské vyhnanství Karla Havlíčka Borovského

07:38

Brixenské vyhnanství Karla Havlíčka Borovského

Karel Havlíček Borovský byl významný český satirik a zakladatel české žurnalistiky a literární kritiky. Některá ze svých nejvýznamnějších děl sepsal v průběhu svého vyhnanství v Brixenu. Tomuto období Havlíčkova života je věnována i tato ukázka.

Dílo Karla Hynka Máchy

10:11

Dílo Karla Hynka Máchy

Když Karel Hynek Mácha vydal svou první básnickou skladbu Máj, okamžitě se na ni vrhla obrozenecká kritika a nenalezla v ní nic krásného. Teprve další generace ocenily toto dílo a jeho kvalitu. Vedle Máje se v ukázce diskutuje také o Máchově prozaické tvorbě.

Jakub Arbes: Novinář a spisovatel

11:04

Jakub Arbes: Novinář a spisovatel

Jakubu Arbesovi náleží hned několik prvenství v české kultuře. Uvedl do české literatury nový žánr, romaneto, a stal se snad prvním českým spisovatelem na volné noze. V ukázce se seznámíme s několika fakty z jeho života a s jeho novinářskou činností, za niž byl několikrát souzen. Také se dozvíme, jak tento výjimečný beletrista konstruoval své příběhy.

Osudy a dílo Karla Čapka

12:36

Osudy a dílo Karla Čapka

V předvánočním čase roku 1938 prožíval Karel Čapek asi nejtěžší období svého života. Čelil těžkým útokům, zhroutila se první republika, mnozí její politici mizeli v zahraničí a světově oblíbený Čapek byl k emigraci rovněž nabádán k emigraci. Ač nevoják, nesložil zbraně a zůstal. Video prezentuje Karla Čapka jako spisovatele, novináře a překladatele.

Bohumil Hrabal

03:51

Bohumil Hrabal

Nejpřekládanější český prozaik Bohumil Hrabal obvykle zachycoval příběhy obyčejných lidí, v nichž však hledal hlubší filozofická témata. Zdánlivým hospodským pábením pak maskoval svou silnou až surrealistickou obraznost. Po okupaci v roce 1968 se dostal na seznam zakázaných autorů.

F. L. Čelakovský: Život a dílo

11:46

F. L. Čelakovský: Život a dílo

Představení života vědce a obrozence F. L. Čelakovského a doby, ve které žil. Pasáž zachycuje i ukázky a interpretace jeho literárních děl.

Kosmas: Život a dílo

11:30

Kosmas: Život a dílo

Životopisný výklad o osobnosti a díle kronikáře Kosmy, citace úryvků z Kosmovy kroniky včetně jejich interpretace.

Vladislav Vančura, spisovatel a režisér

10:42

Vladislav Vančura, spisovatel a režisér

Vladislav Vančura byl český intelektuál, spisovatel, dramatik a režisér. Video nám představuje jeho osudy, dílo, inspiraci a filmařskou tvorbu. Paralelně je sledována politická situace v naší zemi v období druhé republiky a na počátku druhé světové války. Ztělesněním událostí té doby byl Emil Hácha. Jedna z klíčových událostí, atentát na Heydricha, se stala pro Vladislava Vančuru osudnou. Byl jedním z prvních popravených v rámci odvetných opatření okupační moci…

Vítězslav Nezval, jeho tvorba a názory

05:37

Vítězslav Nezval, jeho tvorba a názory

Vítězslav Nezval byl mimořádnou osobností českých dějin a kultury 20. století a také mimořádným autorem s mimořádnou životní sinusoidou. Ukázka představuje část jeho díla, jeho názory a zapojení do života doby. Prožil toho mnoho a sám prošel neobvyklou stezkou od surrealismu až po stalinismus. Talentovaný básník se zkrátka s režimem potýkal, jak uměl. Současně je zmíněna i politická činnost diplomata a politika Jana Masaryka, Nezvalova současníka.

Probíhá načítání