Běhat, skákat na jedné noze, házet a chytat míč nebo přeskočit překážku. To všechno by měl budoucí školák zvládat. Jak dítěti pomoci rozvíjet pohybové dovednosti a proč jsou důležité?
Pohybové dovednosti nejsou jen přípravou na hodiny tělocviku. U předškoláků vedou také k větší samostatnosti, obratnosti a pomáhají jim zapojit se do světa vrstevníků. „Pokud je dítě v této oblasti nevyzrálé, může mít po nástupu do školy problém. Může očekávat pomoc, na niž bylo zvyklé z domova, může mít pocit bezradnosti, úzkosti, může reagovat podrážděně, pokud nějakou činnost nezvládá tak dobře jako ostatní. To vše může následně přispět k problémům s adaptací na roli školáka,“ vysvětluje psycholožka Pavla Presslerová.
V odborné literatuře se nejčastěji setkáváme s pojmy jemná a hrubá motorika. Jemná se týká pohybů a koordinace v oblasti prstů nebo ruky, hrubá pak pohybů a koordinace celého těla.
Co by tedy mělo dítě před vstupem do školy z pohybového hlediska zvládat? Kromě koordinace a ovládání svých pohybů se jedná o několik dovedností, jako jsou skákání snožmo i na jedné noze, běhání, házení a chytání míče nebo udržení rovnováhy na jedné noze. Zaleknout by se nemělo ani překážek. Přelézt, přeskočit, zastavit před nimi včas – to všechno patří k výbavě předškoláka.
„Jděte příkladem. Pokud vás dítě vidí, že se sami hýbete, sportujete, už jen tento fakt mu pomáhá rozvíjet jeho vlastní motorické dovednosti, ale i budovat u něj vztah k pohybu,“ doporučuje psycholožka Klára Špačková. Jděte společně třeba ven nebo zařaďte oblíbené dětské hry. V zimě to může být koulování, v létě skákání panáka. Připravit můžete i různé opičí dráhy.
Podívejte se na balíček materiálů k zápisům, kde najdete řadu videí a dalších textů.
Přečtěte si i další články ze série Doma s předškolákem:
- Zápis jako slavnostní událost i možnost pro odklad. Co všechno o něm vědět?
- (Ne)učíme se psát: Proč je důležité správně držet tužku a na co ještě dávat pozor?
- V čem musí být budoucí prvňáček samostatný?
- Jak se připravit na matematiku?
- (Ne)trénujeme čtení: Jak a v čem dítěti pomoci?