Vyjmenovat číslice do deseti nebo poznat kruh, čtverec a trojúhelník. To jsou jen některé z dovedností, které by měl mít předškolák osvojené, aby se mu po nástupu do lavic dařilo v matematice. Co když má ale budoucí prvňáček problém spočítat i malé množství předmětů? A co dělat, když číslice píše zrcadlově?
Základem pro rozvoj matematického myšlení je celá řada schopností. Odborně se jim říká předmatematické dovednosti. „Některé z nich s matematikou nemají na první pohled mnoho společného, přesto jsou velmi důležité. Děti si je často osvojují nevědomky při běžném hraní a v každodenní komunikaci,“ vysvětluje psycholožka Radka Brabcová.
Jedná se například o různé porovnávání předmětů, s nímž se děti potkávají každý den doma, ať už se ptáte, zda je něco větší nebo menší, vyšší či nižší, nebo kratší či delší. Obdobně důležitá je i základní orientace v prostoru. Je něco nahoře, dole, vzadu, vpředu, vlevo, vpravo? Předškolák by měl zvládat i jednoduché časové posloupnosti, třeba seřadit obrázky v příběhu nebo podle denního režimu. V neposlední řadě by mu neměly být cizí základní geometrické tvary nebo číselná řada do deseti.
Kdo má více bonbonů?
Jak ale všechny tyto dovednosti rozvíjet? „V počátečních fázích rozvoje předmatematických dovedností je důležité volit aktivity, při nichž děti manipulují s reálnými předměty. Například dejte dítěti do ruky dva kameny a zeptejte se, který z nich je větší a který je lehčí,“ upřesňuje psycholožka Klára Špačková. Na procházce můžete společně porovnávat třeba listy nebo klacíky – nasbírat jich několik a seřadit je od největšího po nejmenší, respektive od nejdelšího po nejkratší.
„Později je možné rozvíjet matematické myšlení pomocí obrázků nebo představ konkrétních věcí. Používejte takové, které děti znají z běžného života. Například se ptejte: Kdo má více bonbónů, brácha, nebo ty? Je v tvojí sklenici více vody než v té maminčině?“ dodává psycholožka Pavla Presslerová. A zapojujte i další otázky typu: Kolik je třeba připravit talířů? Kolik vidíš stromů? Případně dítěti říkejte: Půjdu první, podej mi druhou botu nebo vezmi si jeden bonbon.
Podívejte se na balíček materiálů k zápisům, kde najdete řadu videí a dalších textů.
Jedna, dva… deset!
Postřeh v počítání lze trénovat tak, že budete stále dokola ukazovat určitý počet prstů od jednoho do pěti. Palec znázorňuje jedničku, každý další prst pak plus jedna. Tento úkol opakujte, dokud si dítě nezapamatuje, že daná sestava ukazuje například čtyři prsty. Důležité je, aby správný počet určilo bez počítání. Pokud umí takto postřehnout počet na prstech, přejděte na hrací kostku. Naprosto přirozeně se dají pro nácvik využít i oblíbené hry, třeba Člověče, nezlob se.
Pokud už se dítě v číslicích do deseti dobře orientuje, můžete přidat i jednoduché úlohy: Máš jedno autíčko a já ti ještě jedno přidám, kolik jich budeš mít? Nebo zkuste společně s dětmi počítat nazpátek: Umíš startovat raketu? 5, 4, … Na ulici si pak můžete všímat čísel domů, ve výtahu zase jednotlivých pater.
Před domem je…
Formou hry je dobré procvičovat i další zmíněnou dovednost, a to pojmy z prostorové a časové orientace. Vhodné mohou být třeba otázky: Co je před domem? Kdo je za dveřmi? Dnes připravíme těsto, zítra budeme péct.
A využít můžete i oblíbené pexeso. Na stůl rozložte řadu obrázků a určujte, který je první, poslední či předposlední. Ptejte se, co je před obrázkem s ptáčkem, co za pejskem a podobně. Když dítě situaci uvidí přímo před sebou, pomůže mu to princip snadněji pochopit. Společně pak také můžete doma nebo venku hledat a pojmenovávat jednotlivé geometrické tvary. Kdo dřív najde něco ve tvaru kruhu, čtverce či trojúhelníku?
Trojka zrcadlově
Ať už se předškolákovi daří v předmatematických dovednostech hůře, či lépe, nezapomínejte, že každé dítě je individuální. Některé si dané dovednosti osvojí téměř bez pomoci, jiné bude potřebovat intenzivnější podporu.
Kdy je nutné vyhledat odbornější pomoc? Jestliže má budoucí prvňáček problémy spočítat i malé množství předmětů, třeba méně než pět, a ani přes několikaměsíční úsilí se vám nedaří tuto dovednost rozvíjet, je dobré promluvit si s pedagogem v mateřské škole. Případně se můžete obrátit na odborné pracoviště pedagogicko-psychologické poradny.
V klidu naopak můžete být, pokud váš potomek už sice začal psát číslice, ale zrcadlově. Problém většinou vymizí i bez potřeby zásahu odborníka. A obávat se nemusíte, ani pokud se mu plete číslovka tři a čtyři. Děje se to poměrně často, patrně proto, že dětem tato slova znějí podobně.
Přečtěte si i další články ze série Doma s předškolákem:
- Zápis jako slavnostní událost i možnost pro odklad. Co všechno o něm vědět?
- (Ne)učíme se psát: Proč je důležité správně držet tužku a na co ještě dávat pozor?
- V čem musí být budoucí prvňáček samostatný?
- Důležitost pohybu aneb nejde jen o jedničky z tělocviku
- (Ne)trénujeme čtení: Jak a v čem dítěti pomoci?