19:51
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Když děti učí telka! Pojďte společně se staršími žáky doplnit chybějící slova v textu a sestavte text ve správné dějové posloupnosti. Společně vytvoříme osnovu a pojmenujeme její jednotlivé části výstižnými názvy.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku číst a psát skupiny dě, tě, ně. Budeme pojmenovávat obrázky, doplňovat slova vhodnými slabikami a také si rozšíříme slovní zásobu.
Malý klokánek by si přál chodit do kroužku nohejbalu, ale klokaní rodinnou tradicí je skákat do dálky. Pro přemluvení svých rodičů má jedinou šanci - vyhrát nohejbalový turnaj. Jak probíhaly jednotlivé zápasy turnaje? A jak to celé dopadlo s rodiči?
Pasáž z pořadu Metropole nás zavede do pražských míst spojených s osobností Karla Hynka Máchy a představí scénickou koláž na motivy jeho života a díla. Máchovo vrcholné dílo Máj se v inscenaci Máchovy hrdličky křik! volně prolíná s příběhem autorova bouřlivého života a zároveň s příběhem mladého novináře na festivalu Mácháč.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku porovnávat informace. Vyzkoušíme si to na textech o bobrovi a vydře. Hledejme, co mají společného i v čem se liší, a zjištěné informace zapisujme do Vennova diagramu.
Muzikálová zpěvačka Tereza Duchková se nejprve zamýšlí nad tykáním a vykáním. Hlavně ale mluví o úskalích, jež má zpívání v češtině. V druhé části rozhovoru vypráví o tom, co jí vadí na češtině (respektive užívání češtiny), například o anglicismech.
Nejen děti, ale i my dospělí si hrajeme, i když se u toho většinou snažíme tvářit moudře. Podle amerického psychiatra Erica Berneho je dokonce hra přirozenou součástí naší komunikace. Seznamte se s nejčastějšími komunikačními hrami: hrou na „Ano, ale…“ a hrou s ohněm.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 4. ročníku komunikovat prostřednictvím e-mailu. Je to rychlá písemná komunikace, která má svá pravidla. Objasníme si základní pojmy, jako jsou například uživatel, adresa, předmět, „zavináč“ či příloha.
Pasáž se zabývá různými způsoby oslovování (jak současnými, tak i historickými) a s nimi spojenými společenskými pravidly.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.