19:51
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Když děti učí telka! Pojďte společně se staršími žáky doplnit chybějící slova v textu a sestavte text ve správné dějové posloupnosti. Společně vytvoříme osnovu a pojmenujeme její jednotlivé části výstižnými názvy.
Epizoda z pořadu Slovenská čítanka nás prostřednictvím ukázky z románu Milo nemilo, který napsal Milo Janáč, provede po unikátním, zato zaručeně skutečným světem ukrytým za barovým pultem krčmy, která je kulturním a osvětovým centrem a zároveň místem, kde se píší ty nejneuvěřitelnější příběhy.
Jak je na tom tvorba nejmladších básníků? Proč poezii pomáhá krize? Jaká témata reflektuje poezie dnešních mileniálů? Odpovědi na tyto i další otázky hledají v ArtZóně Jonáš Zbořil a Libor Staněk.
V pasáži cyklu Malá noční povídka se prostřednictvím pověsti Aloise Jiráska seznámíme s jednou z nejznámějších a mistrovských památek staré Prahy, pražským staroměstským orlojem, který mnohokrát čelil různým nebezpečím, ale přesto nadále odbíjí každou hodinu našich životů.
Slovenská spisovatelka, laureátka Ceny Evropské unie za literaturu Jana Beňová (pseudonym Jana Parkrová) v pořadu Slovenská čítanka hovoří nejen o literatuře...
V osmém díle LOGOhrátek si budeme hrát s předložkami, které nám pomáhají určit, kde něco je nebo kam něco směřuje. Při dechovém cvičení se zkusíme bránit foukáním před pavoukem. Při popisovací hře se budeme snažit používat různé předložky a hledat chyby ve slyšeném popisu. A na závěr předložky použijeme při kreslení do vzduchu.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku, jak se stát dobrým vypravěčem. Potom si zopakujeme slovní druhy a vyzkoušíme si své vypravěčské dovednosti na příběhu o otakárku fenyklovém.
Pasáž se zabývá příznakovostí v češtině, vyjadřováním ženského rodu pomocí mužského rodu, budoucího času pomocí přítomného času. Součástí pasáže je scénka a následovné vysvětlení.
V ukázce se dozvíme, jaké vizuální postupy, nástroje a techniky používali tvůrci samizdatu. Jak cenzura a technické možnosti ovlivnily způsob, jakým se informace předávaly?
13 241
745
4 537
1 242
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.