19:51
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Libuše byla nejslavnější a nejmoudřejší z dcer vévody Kroka. Jakými zvláštními schopnostmi byla obdařena? Jak vládla a jakým způsobem si našla svého manžela? A proč se vlastně rozhodla vdát? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Když děti učí telka! Pojďte společně se staršími žáky doplnit chybějící slova v textu a sestavte text ve správné dějové posloupnosti. Společně vytvoříme osnovu a pojmenujeme její jednotlivé části výstižnými názvy.
Každý z nás si občas rád dá něco sladkého, nebo takříkajíc na chuť. Jak by to ale dopadlo, kdybychom jedli jenom samé sladkosti? Co by na to řeklo naše tělo a mohli bychom vůbec takto fungovat? Naštěstí to nemusíme zkoušet, protože už to za nás vyzkoušel Pepík Coufal. A jak to s ním dopadlo? Inu podívejte se sami. Příběh je simultánně tlumočen do znakového jazyka.
Kouzelný strom Bajkovník kromě listů plodí i bajky. Tentokráte se nám v bajce rozhoří velký spor mezi sršni a včelami. Jak a kdo by měl vyřešit spor o plástev? A jaké z toho plyne ponaučení? Bajka je simultánně tlumočena do znakového jazyka.
Pasáž z televizního zpracování malostranské povídky Jana Nerudy Doktor Kazisvět nám představuje jednoho z obyvatel Malé Strany, samotářského doktora Heriberta, podivínského starého mládence, který nesplnil očekávání a nepokračoval ve stopách svého otce, vyhlášeného a oblíbeného lékaře.
Pohádka O kravičce Bukole, kterou předčítá herec Miloslav König. Příběh vypráví o Jónovi, který se jednou vrátí z pastvy bez kravky Bukoly. Vydá se ji tedy hledat. Protože rozumí řeči zvířat, podaří se mu kravku nalézt v zajetí zlé obryně. Dokáže však obryni porazit a vrátit se s Bukolou domů? Pohádka je přeložena do znakové řeči.
Že se papír vyrábí ze dřeva, to asi víte. Ovšem věděli jste, že se dá psát i na kůru stromů? Je zapotřebí mít k dispozici kůru březovou a ta pak poslouží místo papíru. Koukněte na návod ve videu a potom se můžete sami pustit do originálního díla. Na výrobu budete potřebovat březové dřevo, provázek, houbičku na nádobí, fix, zalamovací nůž a dlátko.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku napsat pozdrav z výletu formou pohlednice. Zopakujeme si, z čeho se skládá dopis, jak vyplnit adresu i kde píšeme velká písmena na začátku slov.
Pasáž je uvedena humornou scénkou, následně Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje užívání protikladů v češtině a to jak v lidových rčeních či v poezii, tak v běžné řeči.
12 776
718
4 330
1 209
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.