03:58
Míčová školka je další hra, kterou nám představí Herní slabikář. S míčem, klubkem hadrů nebo kůží si lidé hráli od pradávna. V dnešní době moderních míčů si můžeme lehce zahrát míčovou školku.
Herní slabikář nám představí oblíbenou hru skákání panáka. Víte, že kresby panáků se našly na dlažbách ve starověkém Římě?
Švihadlová desítka je hra, kterou nám předvede Herní slabikář. Švihadlo nemusí být jen neoblíbená pomůcka při tělocviku. Víte, že přes provazy skákali už před mnoha lety v Číně i v Egyptě? A že u nás v Evropě nejdříve skákali přes švihadla provazníci?
Ťukaná je další hra, kterou nám představí Herní slabikář. Ťukaná se hraje s kameny. Je to hra, která vznikla asi před 200 lety v Americe, stala se pravděpodobně předchůdkyní dnešní košíkové.
Víte, co je footbag? Jedná se o sport, který si může vyzkoušet každý. Vyrobte si speciální míček "hakisak" a můžete se pustit do trénování. Budete potřebovat rýži nebo luštěniny, starou ponožku, nůžky, provázek, na ozdobení barevnou plsť, peří a tavnou pistoli.
Bublina je plynné těleso obklopené kapalinou nebo pevnou látkou. To na ní ovšem není to nejzajímavější. Velmi zábavné je vytvářet megabubliny. Jak na ně, nám ukáže megabublinář Matěj Kodeš.
Obyvatelé městečka v Indonésii se naučili zpracovávat hnijící odpadky z nedaleké skládky. Vyrábějí z nich zemní plyn, který mohou využívat k vaření. Na to, jak takový proces funguje, se podívejte ve videu.
Diamant je nejtvrdší přírodní materiál. Jedná se o krystalickou formu uhlíku, která je z chemického hlediska stejná jako měkký grafit. Všichni známe diamantové šperky, ale věděli jste, že diamant se díky svým vlastnostem využívá hlavně v průmyslu? Jak vzniká, kolik vážil největší vytěžený diamant a jiné zajímavosti se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Věděli jste, že v údolí řeky Dyje se nachází náš nejmenší národní park? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Robůtek Kit a pan Baterka využijí na své cestě mořské proudy. Silné proudy je ale rozdělí - zatímco Kit pluje na sever k ledovcům, pan Baterka pluje teplým proudem zpět na kosmodrom. Jak to dopadne? Více o mořských proudech se dozvíte ve videu z Kosmixu: Pod hladinou.
14letý Petr se ve volném čase rád věnuje architektuře. Není divu, že by se jednou chtěl stát architektem. Svoje přání si mohl vyzkoušet jeden den na fakultě architektury ČVUT v Praze. Zjistil, že je velice důležité umět svoje návrhy nakreslit, popřípadě i vymodelovat. Navrhovat stavby není tak jednoduché, jak se zdá.
Položili jste si někdy otázku, zda je lepší analog nebo digitál? O čem to mluvíme? To se hned dozvíte. Alenka s Oskarem zjistí, že nejlepší ze všeho je kombinace obojího. Zabývat se budou také záznamem hudby a tvorbou fotografií.
Každý z nás splachuje a vypouští do kanalizace odpadní vodu. Co se s ní pak stane? Podíváme se do moderní čistírny odpadních vod. Nejprve se vyčistí „hrubé“ nečistoty, pak probíhá další oddělování nečistot a nakonec odtéká voda zpátky do řeky. Proč ji čistíme? Co se stane s vytříděnými nečistotami?
Každá země, která pořádá olympijské hry, připravuje pro sportovce nejen zázemí a sportoviště, ale i medaile pro vítěze. Podívejte se, jak vypadají a co symbolizují ty, které si sportovci odvezou ze zimních her v Pekingu.
12 741
708
4 263
1 189
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.