03:58
Míčová školka je další hra, kterou nám představí Herní slabikář. S míčem, klubkem hadrů nebo kůží si lidé hráli od pradávna. V dnešní době moderních míčů si můžeme lehce zahrát míčovou školku.
Herní slabikář nám představí oblíbenou hru skákání panáka. Víte, že kresby panáků se našly na dlažbách ve starověkém Římě?
Švihadlová desítka je hra, kterou nám předvede Herní slabikář. Švihadlo nemusí být jen neoblíbená pomůcka při tělocviku. Víte, že přes provazy skákali už před mnoha lety v Číně i v Egyptě? A že u nás v Evropě nejdříve skákali přes švihadla provazníci?
Ťukaná je další hra, kterou nám představí Herní slabikář. Ťukaná se hraje s kameny. Je to hra, která vznikla asi před 200 lety v Americe, stala se pravděpodobně předchůdkyní dnešní košíkové.
Víte, co je footbag? Jedná se o sport, který si může vyzkoušet každý. Vyrobte si speciální míček "hakisak" a můžete se pustit do trénování. Budete potřebovat rýži nebo luštěniny, starou ponožku, nůžky, provázek, na ozdobení barevnou plsť, peří a tavnou pistoli.
Bublina je plynné těleso obklopené kapalinou nebo pevnou látkou. To na ní ovšem není to nejzajímavější. Velmi zábavné je vytvářet megabubliny. Jak na ně, nám ukáže megabublinář Matěj Kodeš.
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě a jak jí můžeme pomoci i my. Nejlepší je začít u sebe, třeba nesvítit zbytečně, vypínat elektrické spotřebiče. Ušetříme tak i peníze za elektřinu. A proč máme elektřinou šetřit? Její výroba totiž ničí krajinu kolem nás. Takže, čím víc elektřiny spotřebujeme, tím hůř to vypadá s naší planetou.
Do plné sklenice vody budeme postupně přidávat mince. Přeteče voda přes okraj? Kolik se vejde mincí do sklenice? Můžete předem i odhadovat. Potřebujete jen sklenici, vodu, mince a tácek. Vysvětlení tohoto jevu se také dozvíte, podívejte se.
O tom, že je voda nad zlato, nikdo z nás nepochybuje. Potřebujeme ji k životu. Neplýtváme s ní? Anička je zděšená chováním strýčka a tetičky. Pomoci může jedině Rejpavá žížala svým čarováním. Děti naštěstí čarovat nemusí, stačí mít dobré nápady, jak zbytečně neplýtvat vodou.
Když děti učí telka! Pojďte společně se staršími žáky doplňovat slova do lineárního textu. Řekneme si, jaké jsou jeho znaky, a zkusíme připravit text nelineární. Pomocí pojmové mapy si utřídíme myšlenky a upevníme si význam pojmů souvisejících s neživou přírodou.
Princezna Prga bojuje proti suchu. Sušivce zastavíme jenom šetrným hospodařením s vodou. A jak na to? Princezna nám poradí. Můžeme zachytávat dešťovou vodu nebo se místo koupání ve vaně sprchovat. Možností máme mnoho. Tak do toho!
Etiketa je také o tom být připravený předem na různé neobvyklé situace. Cestování letadlem k nim rozhodně patří. Pravidla přepravy stanovuje letecká společnost a je dobré je znát předem. Víte, jak velké zavazadlo si můžete vzít na palubu? Co v něm rozhodně nesmí být?
Lovci záhad se podívají na to, co teče pod námi, tedy do kanalizace. Systém podzemních stok je velké bludiště, kde určitě potřebujeme mapu. Dozvíme se, proč kanalizace nelibě páchne a jaké systémy využívá. A kde končí? V čistírně odpadních vod.
14letý Petr se ve volném čase rád věnuje architektuře. Není divu, že by se jednou chtěl stát architektem. Svoje přání si mohl vyzkoušet jeden den na fakultě architektury ČVUT v Praze. Zjistil, že je velice důležité umět svoje návrhy nakreslit, popřípadě i vymodelovat. Navrhovat stavby není tak jednoduché, jak se zdá.
10 570
519
2 946
987
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.