03:58
Míčová školka je další hra, kterou nám představí Herní slabikář. S míčem, klubkem hadrů nebo kůží si lidé hráli od pradávna. V dnešní době moderních míčů si můžeme lehce zahrát míčovou školku.
Herní slabikář nám představí oblíbenou hru skákání panáka. Víte, že kresby panáků se našly na dlažbách ve starověkém Římě?
Švihadlová desítka je hra, kterou nám předvede Herní slabikář. Švihadlo nemusí být jen neoblíbená pomůcka při tělocviku. Víte, že přes provazy skákali už před mnoha lety v Číně i v Egyptě? A že u nás v Evropě nejdříve skákali přes švihadla provazníci?
Ťukaná je další hra, kterou nám představí Herní slabikář. Ťukaná se hraje s kameny. Je to hra, která vznikla asi před 200 lety v Americe, stala se pravděpodobně předchůdkyní dnešní košíkové.
Víte, co je footbag? Jedná se o sport, který si může vyzkoušet každý. Vyrobte si speciální míček "hakisak" a můžete se pustit do trénování. Budete potřebovat rýži nebo luštěniny, starou ponožku, nůžky, provázek, na ozdobení barevnou plsť, peří a tavnou pistoli.
Bublina je plynné těleso obklopené kapalinou nebo pevnou látkou. To na ní ovšem není to nejzajímavější. Velmi zábavné je vytvářet megabubliny. Jak na ně, nám ukáže megabublinář Matěj Kodeš.
Ukažme si formy života staré několik set milionů let. Objevme zkameněliny, zhmotněné důkazy evoluce. Pokud se vydáte po České republice, můžete je na některých místech objevit i vy. Kde je hledat?
Jednou z možností výroby elektřiny je použití větrné elektrárny. V Čechách několik takových elektráren máme, ale jejich obliba ve světě je ještě větší. Největší větrné elektrárny jsou pak postavené na moři. Více o větrném pohonu v reportáži z Wifiny.
Bude zima, bude mráz. To se zpívá v jedné lidové písničce. Co je to vlastně mráz? Proč nám mrazem červenají tváře? A umí mráz malovat? A jak nám mráz pomáhá objevovat minulost? Pojďme společně objevovat tajemné rozmary zimní přírody.
Formou animovaného rozhovoru mezi Zemí a Měsícem se děti seznámí s tím, jak vypadá jejich povrch.
Platí nějaká počítačová etiketa? Myslíte, že neexistuje? Tak to se mýlíte! Příkladem může být e-mailová komunikace. Na počítači si píšeme jen s tím, koho známe, a navštěvujeme stránky, které nám povolili rodiče. Při psaní se každý z nás může splést (překlepnout), proto jsme tolerantní k chybám v textu. Příště se to může stát i nám. Jsou ale i další pravidla, která je třeba dodržet. Znáte je?
Horská služba byla v Čechách poprvé založena v roce 1934 v Krkonoších. V současné době je v každém pohoří alespoň jedna stanice. Co všechno práce horského záchranáře obnáší, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Víte, co znamená slovo globalizace? Jedná se o něco celkového, souhrnného a propojeného. Existují také globální vesnice, kde mizí hranice států. Má to i své nevýhody. Zajímá vás jaké?
Den matek se v České republice neslaví příliš dlouho, ale přitom není ve světě žádnou novinkou. První zmínka o něm sahá až do starověkého Řecka. Oficiálně vznikl na začátku dvacátého století v USA, postupně se rozšířil do celého světa a nyní tento svátek slavíme i u nás.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.