13:29
V tomto dílu seriálu Energonauti se žáci společně s hlavními hrdiny Aničkou a Kubíkem a jejich průvodcem Nikolou Teslou vydají poznat další dva úžasné zdroje energie: geotermální a vodní. Tesla dětem ukáže, jak se dá využít teplo ze země, a poté je vezme na výpravu k přehradě, kde společně objeví, jak funguje vodní elektrárna. Žáci poznají, že i přírodní síly, jako je voda a teplo z nitra Země, mohou vyrábět elektřinu bez znečišťování životního prostředí.
- Žáci si můžou nakreslit jednoduché schéma geotermální elektrárny – teplo ze Země → pára → turbína → elektřina. Zakreslí, kde na Zemi je teplo ze země nejsilnější? (např. sopky, horké prameny).
- Žáci můžou společně vytvořit mapu obnovitelných zdrojů v Česku. Společně s učitelem žáci zjišťují, kde u nás fungují vodní elektrárny (např. Lipno, Orlík, Slapy) a kde se využívá geotermální energie.
- Žáci se můžou zamyslet, co by se stalo, kdyby naše město dokázalo získávat energii jen z vody nebo zemského tepla, a navrhnout, jak by takové „zelené město budoucnosti“ mohlo vypadat.