05:14
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Šicí stroj byl ve své době přelomový vynález, který usnadnil, zrychlil a zlevnil výrobu oblečení. První šlapací šicí stroj světu představil Elias Howe. Jak se od té doby šicí stroje vyvinuly? To a mnohem více se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Víte, že jogurt vznikl vlastně omylem a čokoláda byla kdysi považována za lék? Na čem si pochutnávali lovci a sběrači nebo proč v Indii nejedí hovězí maso? Kdo je vegetarián, co je to obezita a jak se připravují palačinky? Máte svoje oblíbené jídlo? Tak začněte s Brďem zkoumat.
Věděli byste, kdy přichází filipojakubská noc? Je to noc magická, která nastává 30. dubna a končí ráno 1. května. Naši předkové věřili, že během této noci získávají moc čarodějnice a jedna z jejich tradic se dochovala až do naší doby. Asi většina z vás už zažila pálení čarodějnic, ale věděli byste, jaké další tradice dodržovali naši předci? Pokud ne, pusťte si následující reportáž, kde se dozvíte více.
Seriál Žeprej nám v díle Derby vysvětlí tento pojem a přidá další informace spojené se sportovními utkáními. Derby je utkání speciálních rivalů, kterým fandí jejich skalní fanoušci.
Róza Kloknerová se v muzeu rekordů v Pelhřimově zapsala do české knihy rekordů. Ve svých devíti letech už čtyřikrát darovala své vlasy na výrobu paruk. Proč to dělá? Více o darování vlasů se dozvíte v reportáži Zpráviček.
Kde vlají prapory a vlajky? Jaký je rozdíl mezi vlajkou, praporem, fáborem a korouhví? Co je to námořní vlajková abeceda? Svoje vlajky mají i různé instituce a spolky. Velmi známá je také olympijská vlajka. Brďo se dozvídá historii vzniku naší státní vlajky. Když ji chceme nakreslit, musíme dodržet určitá pravidla stejně jako při jejím vyvěšování.
Pojďme se společně podívat, jak vznikly Moravské Kopanice? Jestli se tam náhodou pořád nekopalo? A do čeho? Ten, kdo kopal motykou, tomu se říkalo kopaničář. Slávu mu přinesly bohyně z místních nuzných chalup. Zapomenutý a chudý kraj se stal turistickou atrakcí.
Jestli to tak bylo, nebo nebylo, to se dnes už nedozvíme, ale rytíř Prášil nám svým osobitým způsobem odvypráví pověst Tajemství z Blaníku. Víte, kde se vzalo brnění? Jak vznikl jeho název? Kde našli trpaslíci poklad a kam ho schovali? A co dal čaroděj Ohňomor rytíři Křivohubovi za to, že ho vysvobodil?
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 4. ročníku rozeznávat středověkou architekturu. S dětmi se pokusíme utřídit si svoje vědomosti o tomto období. Život ve městě nám představí krátké video, roztřídíme si společenské vrstvy a znaky jednotlivých řemeslníků budeme pouze odhadovat.
13 456
755
4 583
1 260
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.