05:26
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Pořad přibližuje debatu, která se vedla na začátku tisíciletí o porodu v porodnici a o porodu "alternativním". Vystupují zde lékaři, známé osobnosti a aktivní maminky, které by si přály rozhodovat o způsobu svého porodu samy. Jak si můžete všimnout, diskurz i způsob, jakým se o porodu mluví, se od té doby o dost posunul.
Pořad Tykadlo zavítal do jedné ZŠ, kde se diskutuje mezi žáky a učiteli na téma sexuální výchova. Dozvíme se zde názory žáků, zda ho vlastně na škole chtějí probírat či kde se mají nebo chtějí o sexu něco dozvědět. Patří, nebo nepatří do školy? A proč je normální, že u dětí na druhém stupni vyvolává tohle téma smích a rozpaky? A co si o sexuální výchově myslí sami učitelé?
Co je to stres? Jak se s ním vypořádat a co všechno stres může lidskému tělu a zdraví způsobit?
Rozhovor s paní doktorkou Kvapilovou o problematice prvního sexu, sexu s novým partnerem, o partnerské komunikaci, o nastavení vztahu, sexu a životních hodnotách.
Víte, co všechno skrývají cigarety? Co obsahuje kouř, který vdechují pasivní i aktivní kuřáci? Pomocí dvou jednoduchých experimentů a vysavače si odhalíme takové věci, že už nikdy nevezmete cigaretu do úst!
Zavzpomínejme na život českého vynálezce gelových kontaktních čoček. Otto Wichterle studoval chemicko-technické inženýrství a podílel se na řadě vynálezů. Jeho největším vynálezem byly kontaktní čočky. Zjistěte, jak mu při výrobě jejich prototypu pomohla stavebnice Merkur.
Co se stane s 5 gramy polyakrylátu sodného, když na něj nalijeme 500 mililitrů vody? Zesíťovaný polyakrylát sodný má hydroskopické vlastnosti, proto veškerou vodu pojme. Tento polymer dokáže absorbovat až třistanásobek své hmotnosti.
Jaké je složení pavoučího vlákna? Proč je tak pevné a zároveň pružné? A jak se šetrně zbavit pavouků? A víte, kolik je pavoučích druhů? K čemu je dobrý pavoučí jed? S tím vším vás seznámí Michael.
Jak se chránit proti graffiti? Speciálním nátěrem na zeď z hydrofilního materiálu. Na nátěry se používají polymery, které tvoří film, tenkou souvislou vrstvičku. Polymery jsou vysokomolekulární sloučeniny, složené z monomerů. Zhlédnutím videa se také dozvíte, jaký je rozdíl mezi hydrofobní a hydrofilní látkou.
Na mnoho klíčových vědeckých objevů přišli lidé naprostou náhodou, když třeba hledali úplně něco jiného. Jmenovitě například penicilin, LSD, mikrovlnka nebo inteligentní plastelína. Jak se to stalo? Povíme si. A Michael nám ukáže, jak z lepidla Herkules, což je polyvinylacetát, a pracího prášku obsahujícího borax neboli tetraborát sodný připravit látku podobnou gumě.
V letech 1965 až 1968 se v neratovické Spolaně vyráběly přípravky pro odstraňování plevelů, při jejichž výrobě vznikaly jako vedlejší produkt dioxiny. Když onemocnělo přes sedmdesát zaměstnanců, byla výroba prakticky ze dne na den zastavena. Čtyřicet let se ale s budovami nic nedělo. Dioxinovou zátěž ve Spolaně Neratovice považovali odborníci za výjimečnou a tomu také odpovídá sanační technologie, která znečištění odstraní – projekt se stal největším svého druhu na světě. Sanační postup vyvinula Americká agentura na ochranu životního prostředí a nazývá se BCD – technologie zásaditého katalytického rozkladu. Bezpečně odstranit dioxiny znamenalo vlastně obestavět starou budovu, a navíc postavit v areálu Spolany zařízení na odstranění staré ekologické zátěže.
Hliník jako průmyslový kov může sloužit i k výrobě uměleckých předmětů. V akváriu pokrytém akrylátovou fólií vytvoříme polymerovou lázeň. V tavné peci roztavíme hliník, který vlijeme do polymerové lázně. Vznikne vždy originální odlitek.
Polyakrylát sodný se používá například k výrobě dětských plenek nebo ho můžeme použít také k výrobě umělého sněhu. Polyakrylát sodný patří mezi superabsorbenty, které jsou schopné vstřebat velké množství kapaliny. Prášek vodu absorbuje a mnohonásobně zvětší svůj původní objem.
Pořad popisuje, jak prožívají těhotenství ženy, ale i jejich partneři. Jsou zde rozhovory s lidmi a známými osobnostmi, jak toto období prožívali oni. Následují rozhovory s lékaři, kteří doporučují, jak se při těhotenství chovat, co dodržovat i čeho se vyvarovat.
Pořad vysvětluje, co je to muzikoterapie a arteterapie a jak se s těmito technikami pracuje, kdy nám mohou pomoci a kdy naopak ublížit. Jsou zde rozhovory s lidmi, lékaři a známými osobnostmi, kteří se těmito technikami zabývají.
Pořad popisuje, jak a proč je pro nás důležitý spánek, jak dlouho by měli lidé spát a jaké jsou důsledky poruch spánku. Dále pasáž vysvětluje, co to znamená, když někdo chrápe, a jaké jsou příčiny a možnosti léčby chrápání.
Jak vypadají emoce z pohledu kardiochirurga, obecného chirurga, neurochirurga a odborníků v popáleninové a urgentní medicíně nebo z pohledu zdravotní sestry? Jak se ti, kteří zachraňují, vyrovnávají se stresem? Jak se mohou bránit syndromu vyhoření, který se tak často vyskytuje v pomáhajících profesích a nevyhýbá se ani zdravotníkům? A jak se hrozícímu syndromu vyhoření můžeme ubránit my?
10 556
495
2 799
945
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.