02:59
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Richard Pupala je současný slovenský spisovatel, který tematicky výrazně čerpá ze svého dětství. Nejen o jeho inspiračních zdrojích zazní více v pořadu Slovenská čítanka. Děti jsou budoucí dospělí a často zažívají totéž, co jejich rodiče. Jen jejich vnímání může být o dost silnější.
Při příležitosti vydání Šlépějí československých, pátého svazku sebraných spisů Jakuba Demla, literární kritik Jan M. Heller osvětluje složitost, mnohovrstevnatost i kontroverznost Demlova psaní. Video obsahuje také několik krátkých ukázek z Demlových textů.
Pohádka Obuchu, hýbej se, kterou předčítá herec Jan Vondráček. Příběh vypráví o chudém ševci, který díky dobrému srdci získá kouzelného beránka, ubrousek a hůl. Než si však darů stihne pořádně užít, ukradne mu je chamtivá kmotra.
Věděli jste, že jakmile se vám něco ztratí, může za tím stát šotek? Takový šotek Ztracena, to je pěkný lotr. A co teprve, když začne krást písmenka z abecedy. To už přestává všechna legrace a začíná z toho být velký problém. Naštěstí se mu postaví odhodlaná paní učitelka a její odvážná třída. No, a nakonec najdou pro šotka Ztracenu užitečné využití.
Na svátek Hromnice se v kostele posvěcují svíce, tzv. hromničky, které si lidé dávali do oken, aby jejich dům chránily před blesky. K Hromnicím se kromě zvyků váže i mnoho pranostik. Mezi tu nejznámější patří „Na Hromnice o hodinu více“.
Na typické lidové stavby z Vysočiny se můžeme podívat ve skanzenu na Veselý kopec u Hlinska. Blíže prozkoumáme roubenky, složení jednotlivých staveb i zajímavý typ střechy. Přestože se v tomto kraji zemědělství příliš nedaří, ukážeme si zpracovávání zdejších plodin.
Ukázka popisuje klasickou výrobu středověkých sečných zbraní a rytířské i pěchotní zbroje.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena složitá situace za vlády Jiřího z Poděbrad a jeho diplomatické řešení konfliktů a snaha o vytvoření všeobecné mírové organizace.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.