Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Staré pověsti české pro děti

Martin Finger čte dětem na výletě do skanzenu Staré pověsti české v úpravě Martiny Drivejové a Jany Eislerové.

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Pověst o kutnohorských havířích
03:18

Pověst o kutnohorských havířích

Předčítání staré české pověsti o kutnohorských havířích. Nedostávali za svou práci řádně zaplaceno, úředníci zmařili i jejich dovolání u krále. Ten je dal, pod tíhou nepravdivých informací, popravit.

Pověst o božím soudu
03:09

Pověst o božím soudu

Předčítání staré české pověsti o božím soudu. Chodům byla nespravedlivě odebrána jejich práva a byli nuceni podvolit se nové vrchnosti v čele s pánem Lomikarem. Jan Sladký Kozina se podvolit odmítl a zaplatil za to životem. Před svou smrtí Lomikara proklel a vyzval ho na „boží súd“.

Pověst o blanických rytířích
02:41

Pověst o blanických rytířích

Předčítání staré české pověsti o blanických rytířích. Jak se do hory Blaník dostali? A kdo a proč věří, že vyjedou české zemi na pomoc, až jí bude nejhůře?

Pověst O Jánošíkovi
02:39

Pověst O Jánošíkovi

Čím je Jánošík pro Slováky významný? Jak se tento zbojník proslavil? A jak jeho příběh dopadl? Vyslechněte si vyprávění pověsti. Pověst je tlumočena do znakového jazyka pro neslyšící.

Pověst O bílé paní
03:21

Pověst O bílé paní

O bílé paní se vypráví na různých hradech. Jak vyprávějí o bílé paní Staré pověsti české? Co symbolizuje, když se zjeví? A koho chrání? Pověst je tlumočena do znakového jazyka pro neslyšící.

Pověst O Faustově domě
03:01

Pověst O Faustově domě

Proč je v tajuplném domě poblíž Karlova náměstí díra ve stropě? Proč zmizel doktor Faust a později mladý student? A jak s tím vším souvisí čert? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.

Pověst O Daliborovi aneb jak nouze naučila Dalibora housti
03:05

Pověst O Daliborovi aneb jak nouze naučila Dalibora housti

Proč byl rytíř Dalibor uvržen do vězení? Co se během uvěznění naučil? Jak získával jídlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.

Pověst O Bruncvíkovi
03:00

Pověst O Bruncvíkovi

Co prožil na svých cestách kníže Bruncvík? Jaké potkal tvory? A jak s jeho příběhem souvisí český znak? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.

Zobrazit další videa

Náměty k výuce

2 náměty

Pracovní listy

9 pracovních listů Další listy

Pracovní list pro 1. stupeň ZŠ: Faust

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Procvičíte si, jak dobře znáte pověst o doktoru Faustovi. Zahrajete si na vyšetřovatele a postupně zjistíte, co se s Faustem i studentem stalo. Pokud byste si nevěděli rady, pusťte si video!

Pracovní list pro 1. stupeň ZŠ: O dívčí válce

Tento pracovní list je určen žákům 1. stupně ZŠ. Procvičí, jak dobře znáte pověst O dívčí válce.

Pracovní list pro 1. stupeň ZŠ: Dívčí válka

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Procvičíte si, jak dobře znáte pověst o dívčí válce. Víte, jak se jmenovala velitelka žen? Pokud ne, pusťte si video, které vám s tím pomůže!

Pracovní list pro 1. stupeň ZŠ: Praotec Čech

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Procvičíte si, jak dobře znáte pověst o praotci Čechovi. Dokážete na mapě najít horu Říp? Pokud ne, pusťte si video, které vám s tím pomůže!
Probíhá načítání