03:00
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Co prožil na svých cestách kníže Bruncvík? Jaké potkal tvory? A jak s jeho příběhem souvisí český znak? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Cyklus čtených pohádek Karla Jaromíra Erbena nám představuje zajímavou formou klasické pohádky. Pohádku Otesánek čte herec Josef Somr. Četbu na několika místech doplňují herecká ztvárnění. Pohádka je překládána do znakového jazyka pro neslyšící.
Cenu Jiřího Ortena získal básník Filip Klega za sbírku Andrstán. Básník se ve videu vyjadřuje k principům vlastní tvorby, sbírku pak hodnotí publicistka Barbora Voříšková.
Pohádka O krásné Heleně a devíti bratrech, kterou předčítá herečka Libuše Šafránková. Příběh vypráví o Heleně, jejíž bratry nechá zlá macecha proměnit v labutě. Aby nestihla ublížit i jí, uletí s ní bratři pryč. Helena se pak rozhodne, že udělá všechno pro to, aby získali svoji původní podobu. Zvládne však sama splnit všechny těžké úkoly? Příběh je přeložen do znakové řeči.
Když děti učí telka! Pojďme spolu s žáky 5. ročníku rozvíjet naše pisatelské dovednosti. Budeme se zabývat různými deníky a rozdíly mezi nimi. Zjistíme, k čemu nám deník může sloužit, a vyzkoušíme si, jakým způsobem ho psát.
Kde se vzal na světě internet a k čemu vlastně je? Jak to všechno začalo? Musíme si povědět něco z historie technických vynálezů. Podívejte se, jak šel čas. Mnohé z nich sice již dávno nepoužíváme, ale bez nich bychom nebyli tam, kde jsme dnes.
Zhlédněte s námi animovaný snímek o životě cestovatele a spisovatele Jiřího Hanzelky. Poslechněte si, jak se seznámil s Miroslavem Zikmundem, se kterým ve voze značky Tatra procestoval doslova celý svět, a co všechno na svých cestách zažili. Jiří vydal také několik cestopisů a bojoval za toleranci a lidská práva.
Věděli byste, co patří mezi tradiční česká řemesla? Určitě se jich dají najít spousty, ale my se konkrétně podíváme na tradici českých loutek, poté zavítáme do rodinné sklárny v Nižboru a na závěr si necháme návštěvu historických lidových útulen, nebo jak bychom řekli dnes, hotelů, Maměnky a Libušína, které jsou obklopeny krásnou valašskou přírodou.
Počátky závodů na motorkách nás provede jeden z nejúspěšnějších jezdců naší historie a Mistr světa Václav Vondřich. Ten závodil na přelomu 19. a 20. století pod známou českou značkou Laurint a Klement a úspěšně propagoval český motorismus na svém stroji Slávia. Dříve nestačilo být jen dobrý jezdec, ale i šikovný mechanik, který si dokáže v případě poruchy sám na trati poradit. Inu šikovné české ručičky.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.