02:39
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Čím je Jánošík pro Slováky významný? Jak se tento zbojník proslavil? A jak jeho příběh dopadl? Vyslechněte si vyprávění pověsti. Pověst je tlumočena do znakového jazyka pro neslyšící.
Pohádka o mašince, která se pořád něčeho bála. Myšky, broučka i malé žabky. A hlavně tunelu. Jak jí pomoci zbavit se strachu? Vydejme se společně za mašinkou na trať k řece Sázavě zjistit, proč se jí vlastně říká drak!
Kouzelný strom Bajkovník kromě listů plodí i bajky. Tato vypráví o psovi, který dostal chuť na maso, a tak se rozhodl ho ukrást. Jak dopadl, když si chtěl sníst ukradené maso? A jaké si z toho můžeme my vzít poučení? Bajka je simultánně tlumočena do znakového jazyka.
Oldřich Říha diskutuje s Vladimírem Körnerem o jeho novele Údolí včel. Hovoří o nadčasovosti tématu díla, o postavách a jejich vztazích. Jejich názory se rozcházejí v pohledu na roli víry v životě člověka. Součástí videa pocházejícího z pořadu Čtenářský deník jsou i dvě ukázky z novely předčítané Oldřichem Říhou.
Zhudebněnou báseň Vítězslava Nezvala Magnetová hora můžeme najít na albu první dámy českého šansonu Hany Hegerové Paběrky a také si ji poslechnout ve vybrané pasáži pořadu Písně českých básníků.
Když děti učí telka! Podívejme se společně se žáky 5. ročníku na budovy kolem nás. Upřesníme si význam slova architektura a zmíníme různé stavební slohy i jejich typické znaky. Ukážeme si především pyramidu, rotundu, baziliku a další stavby.
S hudebním skladatelem a kapelníkem Jaromírem Vejvodou si povíme o světově proslulé skladbě Škoda lásky. Píseň dosáhla takové obliby, že se zpívá ve 27 jazycích. Byla zvolena hitem století. A slyšet ji můžeme i dnes.
Tentokrát vás Brďo zavede do světa vynálezů a objevů. Během staletí bylo vynalezeno obrovské množství složitých i zdánlivě jednoduchých věcí. Jak ovlivnily život člověka? Třeba vynález pluhu, kola, kompasu, parního stroje, žárovky a dalších? Dozvíte se, jak probíhá výroba tofu a jak funguje mikrovlnná trouba.
Nahlédněte do historie Velké Moravy, kterou vás provede sám kníže Svatopluk. Byla to tenkrát těžká doba, kde silnější a protřelejší vládce zpravidla nechával odstranit své soky, jakmile vycítil příležitost. Vždyť i proto apeloval kníže Svatopluk na své syny, aby zůstali jednotní a ubránili tak Velkomoravskou říši.
13 089
733
4 430
1 224
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.