01:57
Existuje horký led? A pokud ano, jak ho připravit? Za vším hledej octan sodný, jehož krystaly obsahují krystalovou vodu a tají při teplotě 58°C. Po zahřátí nad tuto teplotu krystaly tají a uvolňují vodu. Vzniklá voda rozpustí octan sodný a vytvoří se přesycený roztok, který můžeme zchladit pod teplotu tuhnutí. Tento jev se nazývá podchlazená kapalina. Vložíme-li do ní párátko, které působí jako krystalizační jádro, začnou kolem něj vznikat krystaly a přitom se uvolňuje teplo. Na stejném principu fungují ohřívací sáčky.
Co se stane, když do baňky s vodou hodíme kus karbidu vápenatého? Při reakci vzniká hydroxid vápenatý a acetylen, který po zapálení prudce hoří.
Víte, co všechno skrývají cigarety? Co obsahuje kouř, který vdechují pasivní i aktivní kuřáci? Pomocí dvou jednoduchých experimentů a vysavače si odhalíme takové věci, že už nikdy nevezmete cigaretu do úst!
Jak se zpracovávají hrozny a vyrábí víno? Nejprve hrozny přeměníme na rmut a následně na mošt, který necháme kvasit. Odstraníme nežádoucí látky přidáním bentonitu. Po adsorpci čistý mošt zředíme teplou vodou a přidáme kvasinky. Po čtrnácti dnech získáme burčák.
Triglyceroly se skládají z glycerolu, na kterém jsou navázané tři dlouhé řetězce mastných kyselin. Bionaftu lze připravit procesem zvaným transesterifikace, při kterém dojde k oddělení mastných kyselin od glycerolu. Zahřátý olej reaguje s methanolem za katalýzy hydroxidu sodného a reakcí vznikají methylestery neboli bionafta.
Chemie je krásná a je všude. Vy, kteří jste s ní na střední škole bojovali či bojujete, musíte uznat, že výtvarně je víc než krásná. Spolu s moderátorem Václavem Moravcem se podíváme na několik zajímavých vzorců organických sloučenin.
I když se to nezdá, dětské plenky na jedno použití jsou plné fascinující chemie. Droboučké krystalky polyakrylátu sodného, jimiž jsou savé vrstvy v plence napuštěny, pohlcují vlhkost. Tato obdivuhodná chemická sloučenina je schopna pojmout až stonásobek vody v poměru k jeho vlastní hmotnosti. Jak to funguje? A jak tahle sloučenina pomáhá řešit globální sucho?
Do dvou baněk dáme vodu, přidáme líh, v němž je rozpuštěno trochu vermutu. Jednu baňku protřepeme, druhou promícháme. V baňce, kterou jsme míchali, zůstane směs čirá, v druhé zakalená. Zákal je způsoben snadnou oxidací aldehydické skupiny –CHO, kterou obsahuje vermut. Tato skupina se snadno oxiduje bublinkami vzduchu, které se třepáním stávají součástí koktejlu.
Jak se plastů zbavit nebo lépe recyklovat? Co dělat například s velkou polystyrenovou deskou? Polystyren je tvořen z velké části vzduchem. Jeho strukturu je možné narušit acetonem a uvolnit tak přebytečný vzduch.
12 851
733
4 416
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.